Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

22.01.2008

Ulga rodzinna (prorodzinna) - odpowiedzi na pytania

Otrzymaliśmy wiele pytań od czytelników, dotyczących szczegółowych warunków stosowania ulgi. Odpowiadamy na te, które powtarzały się najczęściej, wybierając pytania reprezentatywne dla danego problemu.

Pytanie: Jaka ulga przysługuje w przypadku gdy dziecko pracowało w wakacje, ale nie przekroczyło kwoty wolnej od podatku? Czy również rodzic może odliczyć całą kwotę?

Odpowiedź:

Jeżeli pozostałe warunki korzystania z ulgi są spełnione, nie ma przeszkód, aby z niej skorzystać. W ustawie znajduje się zapis, który wyłącza z korzystania z ulgi rodziców dzieci osiągających dochody, jednak za wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Pytanie: Mąż prowadzi firmę, ja nie pracuję. Czy możemy odliczyć ulgę na dziecko?

Odpowiedź:

Jeżeli dochody męża z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej, nie ma przeszkód – należy tylko pamiętać o pozostałych warunkach skorzystania z ulgi. Jednak jeżeli dochody te opodatkowane są 19 proc. podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o pdof, lub kartą podatkową albo ryczałtem ewidencjonowanym, wtedy nie macie Państwo możliwości skorzystania z ulgi – nie osiąga Pani bowiem dochodów, i w związku z tym nie ma Pani podatku od którego można by ulgę odliczyć.

Pytanie: Mój tata nie żyje od 1989 r., a mama samotnie wychowuje mnie (23 lata) i młodszą siostrę, która urodziła się w 1990 r. Czy przysługuje ulga na nas?

Odpowiedź:

W odniesieniu do młodszej siostry odpowiedź jest twierdząca. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ulga przysługuje również na Panią, należy ustalić jeszcze dwie okoliczności.

Po pierwsze: czy uczy się Pani w szkole, wymienionej w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach – Prawo o szkolnictwie wyższym (są to praktycznie wszystkie placówki oświatowe, które mają status szkoły lub uczelni).

Po drugie: czy uzyskała Pani jakieś dochody, które nie są dochodami wolnymi od podatku dochodowego, ich źródłem nie jest renta rodzinna albo ich wysokość zobowiązuje Panią do zapłaty podatku w ujęciu rocznym?

Jeżeli na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi tak, a na drugie nie – ulga przysługuje. W przeciwnym wypadku Pani mama może skorzystać wyłącznie z ulgi na młodszą córkę.

Pytanie: Jestem matką samotnie wychowującą dwie córki. Mam orzeczony rozwód z byłym mężem. Chcę odliczyć sobie ulgę na młodszą córkę, która ma 18 lat. Od dziecka jest osobą niepełnosprawną. W 2007 r. w czerwcu (kiedy to skończyła 18 lat) orzeczono jej II stopień niepełnosprawności, od tegoż miesiąca ZUS zaczął wypłacać córce rentę socjalną. Jest to kwota netto ok. 450 zł. Proszę mi powiedzieć, czy w tej sytuacji mogę skorzystać z ulgi z podatku? Przepisy nic nie mówią na temat dzieci, które otrzymują renty socjalne. Jest tylko informacja na temat rent rodzinnych i kwoty wolnej od podatku.

Odpowiedź:

Należy przede wszystkim zauważyć, że córka skończyła 18 lat w czerwcu. Do tego czasu była osobą małoletnią. Został więc spełniony warunek wychowywania w roku podatkowym dziecka małoletniego. Może Pani w rozliczeniu rocznym za 2007 r. skorzystać z ulgi. Ustawodawca nie nakłada warunku wychowywania małoletniego dziecka przez cały rok podatkowy – mówi o wychowywaniu w roku podatkowym. Choćby nawet był to jeden dzień, nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi.

W następnych latach, niestety, już nie skorzysta Pani z ulgi (zakładam, że nie zachodzi warunek związany z zasiłkiem pielęgnacyjnym). Renta socjalna jest opodatkowana, a przychody córki z tytułu jej otrzymywania przekroczą kwotę, po której będzie musiała zapłacić podatek. Przepis wymienia dokładnie rodzaje dochodów, których uzyskiwanie nie wyklucza skorzystania z ulgi – renty socjalnej wśród nich nie ma.

Pytanie: Jestem studentką, którą utrzymują rodzice. Czy mogą oni skorzystać z ulgi, mimo iż mam już skończone 18 lat?

Odpowiedź:

Jeżeli uczelnia spełnia wymogi ustawy o szkolnictwie wyższym, rodzice mogą skorzystać z ulgi (do roku, w którym skończy Pani 25 lat, gdyby w tym wieku Pani jeszcze studiowała). Należy, oczywiście, pamiętać o pozostałych warunkach.

Pytanie: Pracuję na pełnym etacie – na umowę o pracę. Oprócz tego, prowadzę własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym. Żona nie pracuje. Czy przysługuje mi ulga?

Odpowiedź:

Może Pan skorzystać z ulgi, pomniejszając podatek dochodowy obliczony wyłącznie od dochodów z pracy o jej kwotę. Fakt, iż żona nie pracuje nie ma żadnego znaczenia.

Pytanie: Mam rentę rodzinną po zmarłej żonie, wychowuje dwoje dzieci w wieku 16 i 11 lat. Chciałem zapytać czy należy mi się ulga?

Odpowiedź:

Nie ma znaczenia rodzaj dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jeżeli tylko pozostałe warunki skorzystania z ulgi są spełnione, a wysokość podatku wystarcza na skorzystanie z ulgi, można z niej korzystać.

Pytanie: Mój syn jest studentem V roku, jest na utrzymaniu moim i męża. 29 grudnia 2007 r. wziął ślub. Jego żona także jest studentką ostatniego roku (i jest na utrzymaniu swoich rodziców). Moje pytanie brzmi, czy mogę zatem odliczyć przyznaną ulgę za 2007 rok.

Odpowiedź:

Istotny jest wiek syna oraz fakt, czy uzyskiwał jakieś dochody (w poprzednich odpowiedziach już o tym wspominałem). Jeżeli dopiero w roku 2007 skończył 25 lat lub jest młodszy, ulga przysługuje.

Pytanie: Czy w przypadku gdy dziecko w 2007 roku ukończyło 18 lat (14.09.2007) ulga przysługuje w całym wymiarze?

Odpowiedź:

To pytanie powtarza się chyba najczęściej. Odpowiedź jest twierdząca. Ustawodawca mówi w przepisie o wychowywaniu w roku podatkowym, a nie w całym roku podatkowym. To bardzo istotna różnica, oznaczająca, że nawet, gdyby dziecko było małoletnie przez jeden dzień w roku, to warunek „wychowywania w roku podatkowym” zostanie spełniony.

Pytanie: Czy można skorzystać z ulgi w przypadku gdy dziecko (24 lata) studiuje, w 2007 r. roku z umowy zlecenia zarobiło 1000 zł, g...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »