Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

03.09.2010

50% kosztów przy wynagrodzeniu za zgodę na rozpowszechnianie wizerunku?

Zagadnienia związane z korzystaniem z praw autorskich coraz częściej powodują problemy na gruncie prawa podatkowego. Jedną z głównych przyczyn jest przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalający na stosowanie zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodu w przypadkach, w których twórca rozporządza swoimi prawami majątkowymi. W wielu sytuacjach podatnicy uważają, że przysługuje im prawo skorzystania z tej możliwości ustalenia dochodu do opodatkowania – i często nie mają racji. Powoduje to spory z organami podatkowymi i konieczność dopłat do ustalonego uprzednio samodzielnie podatku dochodowego. Jednym z takich przypadków jest opodatkowanie wynagrodzenia za zgodę na rozpowszechnianie (wykorzystanie) wizerunku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji twórcy, nie definiuje również, kiedy mamy do czynienia z utworem czy działalnością artystyczną, dlatego – rozstrzygając te problemy – powinniśmy odwoływać się każdorazowo do przepisów regulujących sferę praw autorskich, czyli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83; tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631).

Zgodnie z jej art. 1 ust. 1 przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
- plastyczne,
- fotograficzne,
- lutnicze,
- wzornictwa przemysłowego,
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
- muzyczne i słowno-muzyczne,
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
- audiowizualne (w tym filmowe).

Prawa autorskie z mocy ustawy przysługują twórcy, pod warunkiem że ustawa nie wyłącza tego generalnego postanowienia w przypadkach szczególnych.

Twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna (wynika to w sposób oczywisty z samego przebiegu procesu twórczego), a nabycie praw autorskich przez twórcę następuje z mocy prawa wraz ze&nbs...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »