Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

16.01.2009

Czy doręczenie pisma innej niż podatnik osobie prawnej prowadzącej działalność w tym samym budynku jest skuteczne?

O naruszeniu przez organy podatkowe art. 151 Ordynacji podatkowej świadczy fakt, że decyzja organu podatkowego została doręczona do rąk osoby niebędącej adresatem w sprawie, która dysponowała firmową pieczątką nagłówkową podatnika (spółki). Pokwitowanie odbioru decyzji przez inny podmiot prawny (jego pracownika), który ma siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w tym samym budynku, nie stanowi skutecznego doręczenia pisma — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

O co toczył się spór?

Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności podatkowej podatnika — spółki z o.o. — jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiące od stycznia do grudnia 2004 r. 20 czerwca 2008 r. spółka złożyła odwołanie od powyższej decyzji.

Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że zostało ono złożone z uchybieniem terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że zgodnie z art. 223 § 2 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. nr 8, poz. 60, z późn. zm.) odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji podatnikowi. Dyrektor podniósł, że ze zwrotnego potwierdzenia odbioru decyzji naczelnika urzędu skarbowego wynika, iż została ona doręczona spółce 4 czerwca 2008 r. w miejscu jej siedziby. O dacie odbioru decyzji, zdaniem organu podatkowego, świadczy adnotacja na potwierdzeniu odbioru, na której widnieje również firmowa pieczątka nagłówkowa, data oraz odręczny podpis osoby odbierającej. Dyrektor izby skarbowej uznał za nieuzasadnione twierdzenie podatnika, że omawiana decyzja została mu doręczona 6 czerwca 2008 r. Stwierdził, że odwołanie złożono bezpośrednio w kancelarii urzędu skarbowego 20 czerwca 2008 r., a więc po upływie czternastodniowego terminu do jego wniesienia, który upłynął 18 czerwca 2008 r.

Spółka złożyła skargę na postanowienie dyrektora izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. W jej uzasadnieniu wskazała, że organ podatkowy naruszył przepisy postępowania podatkowego w sposób, który mógł mieć wpływ na wynik sprawy. W skardze podkreślono, że pismo doręczono przypadkowej osobie, która podjęła się przekazania go podatnikowi. Podatnik wskazał, że decyzję naczelnika urzędu skarbowego doręczono mu dopiero 6 czerwca 2008 r., a nie 4 czerwca 2008 r. Wyjaśnił równie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »