Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

08.06.2009

Wypadek w drodze na badania okresowe a wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik złamał nogę w czasie, gdy udawał się na okresowe badania lekarskie, na które został skierowany przez pracodawcę. Miało to miejsce w trakcie dnia pracy. W jakiej wysokości świadczenia chorobowe powinien otrzymywać?

Uważam, że zdarzenie to było wypadkiem przy pracy, jako że nastąpiło w czasie wykonywania przez pracownika poleceń przełożonych. Tym samym pracownik powinien otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Pracodawca nie będzie wypłacał przez pierwszy okres niezdolności do pracy wynagrodzenia chorobowego, gdyż zaktualizowało się tutaj ryzyko wypadkowe a nie chorobowe.

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika. Cechę wypadku przy pracy nadaje temu zdarzeniu związek z pracą. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm.), aby zdarzenie takie uznać za wypadek przy pracy musi ono nastąpić:

• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez polecenia),
• w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Poddanie się badaniom lekarskim jest obowiązkiem pracownika wynikającym ze stosunku pracy (niewykonanie tego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko dyscyplinie pracy, które uzasadnia zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej), a skierowanie na te badania jest obowiązkiem pracodawcy. Dotyczy to wszystkich rodzajów badań lekarskich przewidzianych w art. 229 Kodeksu pracy.

Przykład:
Pracownik, który powrócił z długotrwałego zwolnienia lekarskiego, otrzymał skierowanie na badania kontrolne, jednak nie zgłosił się do lekarza (jak twierdzi, zapomniał). Co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Poddanie się kontrolnym badaniom lekarskim jest obowiązkiem pracownika wynikającym ze stosunku pracy i niewykonanie tego obowiązku stanowi wykroczenie przeciwko dyscyplinie pracy, które uzasadnia zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 września 2004 r., I PK 541/03 (OSNP z 2005 r., poz. 7, nr 94), odmowa poddania się kontrolnym badaniom lekarskim po długotrwałej chorobie uzasadnia niedopuszc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »