Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

09.06.2008

Ciąża pracownicy zatrudnionej tymczasowo

Pytanie: Czy umowa pracownicy zatrudnionej tymczasowo ulega przedłużeniu do dnia porodu?

Odpowiedź

Automatyczne przedłużenie umowy okresowej, która miałaby ulec rozwiązaniu po upływie określonego czasu ciąży nie znajduje zastosowania wobec pracownic w ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie stosujemy pozostałych przepisów ochronnych, m. in. zakazujących wypowiadania umów o pracę w trakcie ciąży.

Do umowy o pracę zawartej z pracownicą tymczasową nie stosuje się art. 177 § 3 k. p. Przepis ten kreuje w pewnych sytuacjach automatyczne przedłużenie umowy okresowej zawartej z pracownicą w ciąży. Według niego, omowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo umowa na okres próbny dłuższy niż miesiąc, jeżeli miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu i dopiero wtedy umowy te wygasają. Przedłużenie jest tutaj automatyczne. Innymi słowy, dochodzi do skutku bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań ze strony stron stosunku pracy.

Przy zatrudnianiu pracownic tymczasowych, bez względu na długość zatrudnienia i na zaawansowanie ciąży, nie wystąpi zatem tego rodzaju konsekwencja.

Zauważmy, że wyłączenie stosowania art. 177 k. p. dotyczy tylko jego § 3. Oznacza to, że w pełni zastosowanie znajdzie pozostała część tego artykułu, tworząca szczególną ochronę przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę pracownicy w ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Nie wyłączono także ochrony pr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »