Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

13.03.2008

Czas pracy i impreza integracyjna ze szkoleniem

Pytanie: Pracodawca zorganizował w czasie weekendu wyjazd integracyjny dla pracowników, podczas którego ma zostać przeprowadzone trzygodzinne szkolenie z zakresu wewnętrznych procedur obowiązujących w firmie. Wyjazd nie jest obowiązkowy, ale osoby, które nie będą uczestniczyły w szkoleniu muszą je odbyć w innym terminie poza godzinami pracy (pracodawca zapewnił ten dodatkowy termin). Czy czas tego szkolenia będzie czasem pracy?

Odpowiedź: Czas tego szkolenia powinien być uznany za czas pracy pracowników, gdyż szkolenie dotyczy wiedzy związanej ściśle z działalnością jedynie tego pracodawcy, a udział w nim jest realizacją polecenia służbowego. Odmowa udziału w szkoleniu (czy to w trakcie wyjazdu czy też w późniejszym terminie) będzie w takich okolicznościach uznana za odmowę realizacji polecenia pracodawcy wynikającego ze stosunku pracy.

Kwalifikowanie czasu spędzonego przez pracownika na szkoleniu odbywającym się poza godzinami jego pracy budzi kontrowersje. Właściwie bezdyskusyjnie uznaje się jedynie, że do czasu pracy wliczone powinno zostać szkolenie z zakresu bhp. Jak wskazuje art. 2373 k. p. pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Wszystkie szkolenia z zakresu bhp zaliczamy zatem do czasu pracy, bez względu na to czy odbywają się w godzinach pracy, czy też poza nimi.

W odniesieniu do innych szkoleń sprawa nie jest już taka jednoznaczna. Podobnie jak przy delegacjach przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii czasu pracy w trakcie szkolenia. Tradycyjnie już zalicza się do czasu pracy czas szkolenia, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę, a które odbywa się w czasie j...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »