Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

W dziale Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne znajduje się 88 artykuły spośród 42009 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 21-09-2018CIT: Opłata za przeniesienie autorskich praw majątkowych na rzecz podmiotu powiązanego
    Opłaty z tytułu przeniesienia na spółkę autorskich praw majątkowych do utworów nie stanowią opłat za korzystanie lub prawo do korzystania z tych utworów, a tym samym nie podlegają ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynikającym z przepisów art. 15e ustawy o CIT. więcej »
  • 13-09-2018NSA: Konkurs czy program motywacyjny?
    Z uzasadnienia: „...nagrody uzyskiwane przez uczestników wskazanego przedsięwzięcia nie stanowią nagród w konkursie, lecz są nagrodami związanymi z najbardziej efektywnym realizowaniem stosunku pracy. Innymi słowy, będą one motywować nie tyle do współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami określonego „konkursu”, ile do współzawodnictwa w pracy zawodowej, do osiągnięcia największej ilości obrotów i dochodów ich pracodawcy. Jest to zatem niewątpliwie system motywacyjny, którego uczestnicy staną się beneficjentami świadczeń z tytułu przyczynienia się do zwiększenia sprzedaży produktów, stanowiącego zasadniczy cel przedsięwzięcia nazwanego „konkursem”. więcej »
  • 11-09-2018WSA. Sprzedaż nieruchomości przez spółkę komandytową a źródło przychodu w PIT
    Z uzasadnienia: Przychód uzyskany ze sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości mieszkalnej nie może być zakwalifikowany do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis art. 5b ust. 2 ustawy przesądza bowiem o tym że wszelkiego rodzaju przychody pozyskane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Bez znaczenia przy tym dla takiej kwalifikacji przychodu pozostaje rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychody. więcej »
  • 06-09-2018NSA: Moment powstania przychodu u biegłych sądowych będących przedsiębiorcami
    Teza: Dzień wykonania usługi przez biegłego uznać należy w świetle art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) za dzień powstania przychodu. więcej »
  • 31-08-2018Aport znaku towarowego do spółki osobowej
    Wniesienie przez wspólnika aportu w postaci majątkowych praw autorskich do znaku towarowego do spółki jawnej nie powoduje powstania przychodu po jego stronie. Jako wspólnik Spółki osobowej (spółki jawnej) będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w postaci autorskiego prawa majątkowego do znaku towarowego, nabytego w drodze wkładu niepieniężnego przez Spółkę jawną oraz zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do posiadanego udziału w zyskach tej Spółki, od momentu rozpoczęcia amortyzacji. więcej »
  • 30-08-2018NSA: Jak określać miejsce rezydencji w niejednoznacznych sytuacjach
    Z uzasadnienia: W literaturze wskazuje się, że wraz z rozwojem stosunków politycznych, społecznych i gospodarczych ustalając charakter rezydencji danego podmiotu należy odchodzić od kryteriów formalnoprawnych na rzecz łączników, które wyznaczają faktyczne więzi podatnika z danym państwem, określane mianem łączników efektywnych (funkcjonalnych). Są to kryteria kładące nacisk na związek faktyczny, najczęściej ekonomiczno-społeczny, co powoduje, że decydującego znaczenia nie mogą uzyskać przesłanki wynikające z regulacji cywilno- lub administracyjnoprawnych więcej »
  • 27-08-2018Zagraniczny hosting z podatkiem u źródła?
    Usługa przechowywania danych nie jest objęta dyspozycją art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. Należy jednak mieć na uwadze, że sama nazwa usługi nie może być wyłącznym czynnikiem determinującym daną usługę do kategorii świadczeń objętych zakresem tego przepisu. Decydująca w tym zakresie jest treść umowy i faktyczna realizacja usługi. Usługa, którą nazwano „Usługą przechowywania danych” polega na „udostępnianiu powierzchni dyskowej” oraz „ochronie plików na serwerze”. Powyższe wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z korzystaniem z urządzenia przemysłowego, a więc z usługą wymienioną w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy - tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 14-08-2018NSA. Kiedy szkolenie będzie nieodpłatnym świadczeniem?
    Z uzasadnienia: Wprawdzie składek, pochodzących od konkretnych osób, nie da się już wyodrębnić, przyporządkować i powiązać z konkretnym, zorganizowanym i sfinansowanym ze środków przedsięwzięciem podejmowanym na rzecz przynależących do niej członków, w tym przypadku zorganizowaniem szkolenia, nie zmienia to jednak zasadniczej dla sprawy kwestii, że w istocie rzeczy to uczestnicy szkolenia faktycznie je dla siebie samych sfinansowali. Tym samym, w takiej sytuacji nie mamy do czynienia z podlegającym opodatkowaniu przychodem w postaci nieodpłatnego świadczenia. więcej »
  • 10-08-2018MF: Lipcowe zmiany w CIT – wkłady pieniężne, podatek od przychodów z budynków
    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował, że 4 lipca 2018 r. ogłoszona została ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2018 r., poz. 1291), która wprowadza m.in. zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop"). więcej »
  • 10-08-2018NSA: Inwestowanie w spółkach osobowych wiąże się również z prowadzeniem spraw spółki
    Teza: Nabywanie praw udziałowych przez zagraniczne instytucje wspólnego finansowania w spółkach osobowych mających siedzibę w Polsce (jawnych i komandytowych) i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów, wykracza poza zakres działalności instytucji wspólnego finansowania określony w art. 6 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.), i w efekcie nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w ww. przepisie. więcej »
  • 07-08-2018NSA. PIT od zwrotu dopłat wniesionych do spółki z o.o.
    Dopłata oraz prawo do jej zwrotu są ściśle związane z udziałem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i przysługują zawsze uprawnionemu z udziału wspólnikowi, toteż prawa do zwrotu dopłaty nie można zbyć odrębnie od udziału. Niemożliwe jest więc uzyskanie odrębnego przychodu z kapitałów pieniężnych w związku ze zbyciem udziałów w spółce (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f.) oraz odrębnego przychodu z praw majątkowych w związku ze zbyciem związanej ze zbytym udziałem wierzytelności o zwrot dopłat (na podstawie art. 18 u.p.d.o.f.) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 03-08-2018Spółki niebędące podatnikami CIT i dokumentacja podatkowa
    Obowiązek sporządzania dokumentacji dotyczącej cen transferowych obciąża także spółki niebędące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Wątpliwości budził jednak okres, do którego należy odnosić limity kwotowe przychodów i kosztów oraz transakcji mających istotny wpływ, po których przekroczeniu spółki takie obowiązane są sporządzać komentowaną dokumentację w przypadku, gdyby wspólnikami wspomnianych spółek byli podatnicy, których lata podatkowe byłyby różne. Wątpliwości wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 01-08-2018Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z budynku z PIT
    Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie jest naprawieniem szkody (ani majątkowej, ani niematerialnej), a więc nie stanowi odszkodowania ani zadośćuczynienia. Tym samym nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów na zapytanie poselskie. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »