Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Koszty uzyskania przychodów

W dziale Koszty uzyskania przychodów znajduje się 65 artykuły spośród 42509 dostęnych w podatki.biz. Spis artykułów prezentowany jest w układzie chronologicznym - od najnowszego do najstarszego. Wybierz żądany artykuł lub przejdź na kolejną stroną aby wyświetlić listę z poprzedniego okresu. Zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki, przejść do spisu tematycznego artykułów, wyświetlić wykaz wszystkich artykułów opublikowanych w podatki.biz.

  • 21-06-2019Towar bez wad ale po terminie - kara umowna a koszty uzyskania przychodu
    Przepis art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do kategorii odszkodowań i kar umownych, nie precyzując, że chodzi o odszkodowania i kary umowne będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika na skutek niedochowania przez niego należytej staranności. Tym samym (...) należy przyjąć, że wszelkie odszkodowania i kary umowne z wymienionych w tym przepisie tytułów nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, niezależnie od tego, czy są one skutkiem szkody powstałej w następstwie winy dłużnika czy też szkody, na której powstanie dłużnik nie miał wpływu. więcej »
  • 14-06-2019Strata w środkach obrotowych - w jaki sposób zaliczyć ją do KUP?
    Wszyscy narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zdarzenia, w następstwie których występują szkody w majątku. W przypadku przedsiębiorców często w wyniku takich zdarzeń występują straty w środkach obrotowych. Do zdarzeń, w następstwie których następuje uszczuplenie majątku zaliczymy np. kradzież, zaginięcie, pożar, zalanie, uszkodzenie mechaniczne, itp. W wyniku takich sytuacji przedsiębiorca ponosi stratę finansową (w części nie pokrytej ewentualnym ubezpieczeniem). Czy może zaliczyć tę stratę do kosztów uzyskania przychodów, a jeśli tak - w jaki sposób powinien ją udokumentować? więcej »
  • 13-06-2019Księgi rachunkowe nie mają charakteru podatkotwórczego
    Pytanie: Czy koszty prowizji od wynajmu powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo na podstawie otrzymanej faktury za prowizję, czy też prawidłowe jest stanowisko zgodnie z którym powinny być one rozliczone w czasie, zgodnie z ujęciem rachunkowym przyjętym na podstawie art. 39 Ustawy o rachunkowości? więcej »
  • 12-06-2019Wydatki na wynajęcie mieszkania w kosztach działalności
    Pytanie: Czy najem lokalu na cele mieszkaniowe w miejscowości, w której Wnioskodawca na stałe nie przebywa, a w której przebywa wyłącznie w celach związanych ze świadczeniem usług na rzecz głównego kontrahenta (w której znajduje się jego siedziba) może być w ramach prowadzonej działalności gospodarczej traktowane jako koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 11-06-2019KUP: Przekazanie towarów z działalności męża do działalności żony
    Pytanie: Wnioskodawczyni oraz jej mąż prowadzą odrębnie działalności gospodarcze, Wnioskodawczyni aktualnie ma zawieszoną działalność. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Małżonkowie planują dokonać podziału działalności męża na dwa sklepy, przy czym jeden z nich prowadziłaby Wnioskodawczyni. Czy zapas towarów handlowych spisanych na dzień zakończenia sprzedaży przez męża, a rozpoczęcia sprzedaży przez Wnioskodawczynię, będzie podlegał wpisaniu do PKPiR i w konsekwencji będzie stanowił u Wnioskodawczyni koszt podatkowy jako wartość towarów handlowych w cenie zakupu przeznaczonych do dalszej odsprzedaży? więcej »
  • 05-06-2019Odsetki od kredytu w rachunku firmowym jako koszt uzyskania przychodów
    Problem zaliczania odsetek od limitu debetowego czy kredytu odnawialnego w rachunku firmowym dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy mogą swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku firmowym i przeznaczać je zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z działalnością gospodarczą. Jeśli przedsiębiorcy ci korzystają z usług biura rachunkowego, powinni wyraźnie wskazać, jaka kwota opłat bankowych jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jaka nie ma takiego charakteru. Konsekwencją zaniechania tego obowiązku jest zwykle to, że biuro rachunkowe ujmuje w kosztach uzyskania przychodów wszystkie opłaty bankowe, jakie zawiera wyciąg bankowy. Działanie takie może być obarczone ryzykiem, że organ podatkowy zakwestionuje wysokość tych kosztów i konieczne będzie dokonanie stosownych korekt. więcej »
  • 05-06-2019WSA. Koszty twórców: Honorarium można ustalać na podstawie czasu pracy
    Z uzasadnienia: Art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT nie ustala wymogów co do sposobu określenia wynagrodzenia autorskiego. Ustawodawca pozostawił w tym zakresie swobodę stronom stosunku pracy, co jest ze wszech miar uzasadnione z uwagi na przedmiot prac twórczych, ich wynik, czas wykonania utworu, a także organizację wewnętrzną pracodawcy. Kalkulacja wynagrodzenia autorskiego może zostać oparta także na czasie poświęconym przez pracownika na stworzenie utworu pracowniczego, ustalonego np. w oparciu o prowadzoną przez pracodawcę ewidencję. więcej »
  • 04-06-2019Vouchery dla pracowników w kosztach firmy
    Pytanie: Spółka chcąc uczcić i wynagrodzić pracowników, których staż pracy w spółce wynosi 20 lat nieodpłatnie przekazała im vouchery, które Spółka nabyła od firmy zewnętrznej. Vouchery zostały nabyte ze środków obrotowych. Cena jednego vouchera wynosi ok. 550 zł. Jest to gest podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz Spółki. Czy Spółka w związku z nabyciem i przekazaniem voucherów pracownikom ma prawo zaliczyć wydatki na zakup tych voucherów do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 24-05-2019Uprzednie porozumienie cenowe (APA) obowiązuje dla wszystkich zainteresowanych stron transakcji
    Nie ma (...) znaczenia to, kto jest stroną decyzji w sprawie uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej pomiędzy podmiotami powiązanymi. Istotne w tym wypadku jest natomiast by taka decyzja obejmowała prawidłowość kalkulacji wynagrodzenia za usługi, opłat i należności, co do których zgodnie z art. 15e ust. 15 ustawy o CIT nie będą miały zastosowania ograniczenia z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. więcej »
  • 23-05-2019Działalność we własnym domu lub mieszkaniu - do KUP również część odsetek od kredytu
    Przedsiębiorcy, prowadzący działalność w swoim mieszkaniu lub domu, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania nie tylko część wydatków, związanych z bieżącą eksploatacją, ale również część odsetek od kredytu związanego z nabyciem mieszkania lub wybudowaniem domu, w którym zarówno mieszkają z rodziną jak i prowadzą działalność. Jak należy ustalić wartość możliwych do uwzględnienia kosztów oraz w jaki sposób je dokumentować, wskazuje publikowana dzisiaj interpretacja. więcej »
  • 20-05-2019Strata pieniędzy nie zawsze jest podatkowym kosztem
    Czynności logowania wykonywane przez Wnioskodawcę na konto bankowe związane z prowadzoną działalnością powinny podlegać bieżącej kontroli Wnioskodawcy pod względem bezpieczeństwa logowania. Umożliwiłoby to wykrycie próby przejęcia danych. Wnioskodawca, podejmując normalne procedury kontrolne, mógł nie dopuścić do powstania tej straty. Zatem, Wnioskodawca nie może zaliczyć poniesionej straty środków pieniężnych powstałej w związku z kradzieżą z konta firmowego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności - wyjaśnił Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 15-05-2019WSA: Opłata licencyjna za znak towarowy w kosztach podatkowych
    Z uzasadnienia: Treść przepisu art. 23 ust. 1 pkt 64 ustawy o PIT nie wprowadza wymogu tożsamości podmiotowej zbywcy prawa (który był jego wytwórcą lub nabywcą) i ponoszącego wydatki z tytułu korzystania z tego prawa na innej podstawie niż własność. Nie można uznać, że wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu wydatków za korzystanie z prawa dotyczyły wyłącznie takiej sytuacji, gdy nabywca lub wytwórca po zbyciu prawa korzystania z niego w oparciu o umowę cywilnoprawną. Takie ograniczenie nie wynika z treści omawianego przepisu. więcej »
  • 08-05-2019WSA. Wydatki na branżową imprezę nie mogą być kosztem podatkowym
    Z uzasadnienia: Wydatki - związane z udziałem w spotkaniach integracyjnych doradców podatkowych, jak i prawników, w czasie których odbywać się będą, np. wspólne zwiedzanie określonego obiektu, czy miejscowości, zajęcia sportowe, wspólne posiłki, gry i konkursy, aukcje charytatywne, wspólne dyskusje - nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów (...) Działania Wnioskodawcy skierowane będą do wąskiego, wyspecjalizowanego grona osób ze środowiska prawniczego i będą miały na celu tworzenie określonego wizerunku Wnioskodawcy na zewnątrz, co jednoznacznie wskazuje na reprezentacyjny charakter tych wydatków. więcej »
  • 06-05-2019Odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy nie może być kosztem
    Pytanie: Spółka podpisała umowę trzyletnią na świadczenie usług reklamowych. Po dwóch latach obowiązywania umowy i regulowania zobowiązań Spółka podjęła decyzję o przedterminowym wypowiedzeniu umowy na świadczenie ww. usług ze względów ekonomicznych. Zgodnie z umową Spółka była zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia za zerwanie umowy w wysokości 60% wartości wynagrodzenia, które byłoby należne do końca trwania umowy. Czy wynagrodzenie z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy może być uznane za koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 25-04-2019KUP: Wydatki na samochody posiadające badania zaliczamy w całości w koszty
    Ograniczenia dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu eksploatacji samochodów dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, nie dotyczą natomiast kosztów eksploatacji samochodów ciężarowych. W takim przypadku, tego typu wydatki podlegają rozliczeniu w kosztach bez ograniczenia, o ile spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe. Zatem kluczowym jest ustalenie, czy wykorzystywany w działalności pojazd jest samochodem osobowym, czy też innym niż osobowy. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »