Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aneks umowy darowizny

  • 12.03.2019WSA. PIT od sprzedaży nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej
    Z uzasadnienia: Obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (...) nie powstaje w stosunku do spadkobierców zobowiązanych do zbycia nieruchomości na podstawie umowy przyrzeczonej, o której mowa w art. 389 i art. 390 K.c. dokonanego jako konsekwencja umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę, niezobowiązanego do zapłaty podatku, o ile termin zawarcia umowy przyrzeczonej nastąpiłby wcześniej, niż 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. z chwilą otwarcia spadku.
    • 16.04.2018Podatki 2018: Amortyzacja darowanych środków trwałych
      Pytanie: Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku, gdy podmiot dokonujący tych odpisów nabył własność środków trwałych, od których dokonuje odpisów na podstawie zwolnionej od podatku od spadków i darowizn darowizny, lecz przed zmianą ustawy o PIT wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2018 i zmieniającej brzmienie art. 23 ust.1 pkt 45a tejże?
      • 16.01.2018NSA: Tylko podatnik może złożyć wniosek o zwrot nadpłaty
        Również nienależnie zapłacony podatek, o którym stanowi art. art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej wiązać należy z wpłatą dokonaną przez podatnika w rozumieniu art. 7 § 1 tej ustawy, a nie przez osobę pozostającą poza węzłem wynikającym z obowiązku podatkowego. Organ podatkowy stwierdzając u osoby składającej wniosek o stwierdzenie nadpłaty brak statusu podatnika, czego wymagał art. 75 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, zobligowany jest do odmowy wszczęcia postępowania podatkowego na podstawie art. 165a § 1 tej ustawy, który expressis verbis mówi o żądaniu wniesionym przez osobę niebędącą stroną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
        • 05.04.2017NSA. Hipoteka nie ma wpływu na podstawę opodatkowania PIT
          Z uzasadnienia: Przepis art. 19 ust. 1 ustawy o PIT wprost stanowi, że przychodem z tytułu zbycia nieruchomości jest "wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia". Przez koszty odpłatnego zbycia nieruchomości należy rozumieć te wydatki, które są bezpośrednio związane ze zbyciem nieruchomości, bez poniesienia których do jej zbycia by nie doszło. Wydatek na spłatę wierzytelności hipotecznej takim wydatkiem nie jest.
          • 05.05.2016Koszty uzyskania przychodów a podatki dochodowe. Ważny wyrok NSA
            Z uzasadnienia: Działając w warunkach rynkowych, podatnik musi podejmować racjonalne ze swego punktu widzenia, oparte na ekonomicznych analizach i kalkulacjach działania zmierzające do uzyskania możliwie największej efektywności ekonomicznej. Działania te mogą również polegać na dokonywaniu określonych oszczędności, zmniejszeniu kosztów i wydatków, minimalizowaniu strat z określonych segmentów działalności, czy eliminowaniu niebezpieczeństwa ich poniesienia. Gdyby podatnik działań takich nie podejmował, mógłby nie sprostać konkurencji, a prowadzona przez niego działalność mogłaby stać się nierentowna. Tym samym zagrożone byłoby źródło przychodów, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej w jej całokształcie.
            • 01.12.2015Kredyt hipoteczny po rozstaniu a PIT
              Pytanie podatnika: W związku z zawarciem przez Wnioskodawczynię umowy darowizny udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na rzecz byłego partnera, zostanie sporządzony aneks do umowy kredytu za zgodą banku, w wyniku którego Wnioskodawczyni przestanie być dłużnikiem z tytułu udzielonego kredytu. Czy wystąpienie z umowy kredytu będzie wiązało się z osiągnięciem przychodu przez Wnioskodawczynię, który będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
              • 13.10.2015WSA. Hipoteka a PIT od sprzedaży nieruchomości
                Z uzasadnienia: Skoro celem zwolnienia podatkowego przewidzianego w ww. przepisach jest przeznaczenie środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na pozyskanie przez podatnika innego lokalu mieszkalnego lub spłatę zaciągniętego przez niego kredytu, zaspokajającego jego potrzeby mieszkaniowe, to cel ten nie został spełniony, gdyż podatniczka środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania faktycznie przeznaczyła na uregulowanie swoich wymagalnych wierzytelności, dłużnikiem których stała się w wyniku dokonanej czynności cywilnoprawnej (przystąpienia do długu).
                • 29.09.2015Przekazanie lokalu z działalności do majątku osobistego a VAT
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej lokal użytkowy i przekazać go na cele osobiste. Wnioskodawca będzie wynajmował lokal na podstawie umowy najmu. Po wycofaniu lokalu z ewidencji środków trwałych firmy nie będzie on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy w związku z wycofaniem składników majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste czynność ta podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%?
                  • 29.04.2015WSA: Zwrot VAT. Czynność pozorna nie zasługuje na ochronę
                    W sprawie, gdzie dochodzi do dokonania czynności pozornej poprzez pozorny zakup towaru celem uzyskania nieuprawnionej korzyści podatkowej w postaci zwrotu podatku naliczonego, uznać trzeba, że działalność tego rodzaju nie zasługuje na ochronę, ponieważ jej jedynym prawdopodobnym celem jest uzyskanie korzyści kosztem Skarbu Państwa bez podstawy prawnej i podważenie założeń samego systemu podatku od towarów i usług - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
                    • 02.02.2015Darowizna na cele kultu religijnego. Odliczenie w rocznym PIT
                      Pytanie podatnika: Czy przelane kwoty można odliczyć od dochodu tytułem darowizny na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy?
                      • 24.02.2011Opodatkowanie darowizny wierzytelności z tytułu pożyczki
                        Pytanie: Mój mąż zawarł ze spółką z o.o. umowę pożyczki, w której pożyczył spółce określoną kwotę. Zgodnie z tą umową naliczanie i płatność odsetek od kwoty pożyczki następuje w okresach miesięcznych, do czasu spłaty pożyczki, co nastąpić ma jednorazowo przed upływem terminu oznaczonego w umowie. Mąż planuje przenieść nieodpłatnie ogół swoich praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki na mnie, w drodze trójstronnego porozumienia - aneksu do umowy pożyczki. Dodam, że posiadam obywatelstwo polskie i mieszkam na terenie Polski oraz nie prowadzę działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek. Czy nieodpłatne nabycie praw majątkowych (wierzytelności z tytułu umowy pożyczki) podlegać będzie podatkowi od spadków i darowizn?
                        • 17.08.2010Śmierć wspólnika spółki cywilnej a rozliczenie roczne
                          Pytanie podatnika: Jednym ze wspólników trzyosobowej spółki cywilnej była żona Wnioskodawcy, która zmarła 1 sierpnia 2009 r. Ze względu na fakt, że umowa spółki nie zawiera zapisu, co dzieje się z udziałami wspólnika w razie jego śmierci, w dniu 2 sierpnia Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem podjęli decyzję o zmianie proporcji udziałów od dnia 2 sierpnia 2009 r. Decyzję swoją wprowadzili aneksem do umowy spółki, w którym określono, że od dnia 2 sierpnia 2009 r. 20% udziałów po zmarłej żonie przejął Wnioskodawca. Jak prawidłowo wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 wysokość udziałów Wnioskodawcy i jego zmarłej żony? Czy do zeznania rocznego za 2009 r. powinno się doliczyć wartość nabytego spadku?
                          • 05.11.2008Orzecznictwo: Zmiana pracodawcy a zmiana warunków pracy i płacy
                            1. Porozumienie rozwiązujące stosunek pracy, które zmierza do wyłączenia automatyzmu prawnego kontynuacji stosunku pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę jest nieważne ze względu na sprzeczność z bezwzględnie obowiązującą normą art. 23.1 § 1 k.p. 2. Zgodnie z art. 23.1 § 1 k.p. pracodawca przejmujący zakład pracy nie może zmienić warunków pracy pracownika na jego niekorzyść z powodu samego przejęcia zakładu pracy, bez względu na to, czy pracownik wyraża zgodę na taką zmianę.
                            • 08.07.2008Opodatkowanie pożyczki udzielonej przez udziałowca
                              Pytania podatnika: 1. Czy każda kolejna wypłata z tytułu już zawartej umowy pożyczki o charakterze rewolwingowym (kilka wypłat zostało już dokonanych) powinna być przedmiotem podatku PCC? Jeżeli Wnioskodawca spłaci całą wypłaconą kwotę, a następnie ponownie zostanie mu wypłacona cała kwota pożyczki lub jej część, następnie Pożyczkobiorca częściowo ją spłaci i znów zostanie mu ona wypłacona, to czy takie wypłaty kwoty pożyczki będą podlegać podatkowi PCC, czy też będą z PCC zwolnione?
                              • 06.09.2007Konsekwencje podatkowe cesji umowy leasingu
                                Prawo zobowiązaniowe dopuszcza możliwość zmiany podmiotów w zobowiązaniu, przy czym zmiana może dotyczyć zarówno osoby wierzyciela, jak i osoby dłużnika. Przepisy prawa zobowiązaniowego dopuszczają możliwość zmiany wierzyciela w drodze przelewu wierzytelności (cesji) i w drodze wstąpienia osoby trzeciej w miejsce zaspokojonego wierzyciela. Przepisy w zakresie przelewu wierzytelności uregulowane są Ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Cesja jest umową, na mocy której dotychczasowy wierzyciel (cedent) przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią, będącą nowym wierzycielem (cesjonariusz). Z reguły umowa ta może być wykonywana bez zgody dłużnika, niemniej dłużnik powinien być zawiadomiony o cesji, aby mógł przekazywać świadczenie do rąk nowego wierzyciela. Wraz z przelewem wierzytelności na cesjonariusza przechodzą wszelkie prawa i obowiązki z nią związane. Cesja może być zastosowana również w odniesieniu do umowy leasingu samochodu. Korzystający ma prawo scedować prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego na inny podmiot. W praktyce cesja praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu ma miejsce na podstawie aneksu do umowy leasingu operacyjnego.