Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

artykuły reklamowe

  • 19.12.2016Odliczenie VAT wydatków związanych z prowadzeniem bloga
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie uprawniony na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do odliczenia w pełnej wysokości od podatku należnego podatku naliczonego w związku z dokonywanym przez niego zakupem towarów w postaci odzieży, butów, biżuterii, kosmetyków, perfum poczynionych w celu prowadzenia bloga?
    • 17.08.2016Wydatki na prowadzenie bloga w kosztach działalności
      Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z prowadzeniem bloga i tworzeniem artykułów w nim publikowanych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
      • 02.04.2015Nieprawidłowe stanowisko podatnika a zasada nieszkodzenia
        Tezy: Wydanie na podstawie art. 14c § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 roku, poz. 749 ze zm.,) interpretacji indywidualnej uznającej stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe nie wyklucza możliwości urzeczywistnienia zasady nieszkodzenia, wynikającej z art. 14k i następnych tej ustawy, także w zakresie tych elementów kwalifikacji prawnej, co do których wnioskodawca i organ podatkowy byli zgodni.
        • 04.10.2013VAT: Nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych i informacyjnych
          Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy przekazywane w przyszłości drukowane materiały reklamowe i informacyjne będą miały wartość konsumpcyjną (np. kalendarze), a ich cena nabycia/koszt wytworzenia nie przekroczy 10 zł (bez podatku), nieodpłatne przekazanie tych materiałów nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT?
          • 24.06.2013Świadczenia rzeczowe a PIT
            Pytanie podatnika: Czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca jest płatnikiem podatku od osób fizycznych, z tytułu przekazanych uczestnikom imprezy świadczeń rzeczowych o wartości od 20,00 zł do 200,00 zł?
            • 23.01.2013Zmiany w VAT: Limity zwolnień dla prezentów małej wartości
              Interpelacja nr 11139 do ministra finansów w sprawie podwyższenia limitu kwotowego dla prezentów o małej wartości
              • 21.09.2012Usługi gastronomiczne w kosztach uzyskania przychodów
                Pytanie podatnika: Czy koszty usług gastronomicznych poniesione w zakresie spotkań pracowników Spółki z partnerami biznesowymi refakturowane na podstawie umowy o świadczenie usług, stanowią koszty uzyskania przychodów? Czy koszty usług gastronomicznych i artykułów spożywczych nabywanych na potrzeby poczęstunku w trakcie prezentacji produktów oferowanych przez Zleceniodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów?
                • 30.08.2012Rozliczanie kosztów reprezentacji
                  Interpelacja nr 5936 do ministra finansów w sprawie przywrócenia funduszu reprezentacyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw
                  • 12.07.2012Prawo do odliczenia VAT od zakupu produktów spożywczych
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca dla wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracowników organizuje dwa razy w roku spotkania (przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia). Na tych spotkaniach Zainteresowany przedstawia sytuację gospodarczo-ekonomiczną firmy i jednocześnie składa życzenia pracownikom. Zebrania są organizowane na terenie zakładu, w jednym z działów firmy i w czasie godzin pracy. Przy okazji tych zebrań pracodawca kupuje ciastka, owoce, cukierki, którymi częstuje pracowników. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT z faktur na zakupy ww. produktów spożywczych i czy ma obowiązek wykazania VAT należnego od tych faktur?
                    • 29.06.2012Zmiany w VAT 2013: Wysokość opodatkowania
                      Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przygotowany przez resort finansów ma na celu przede wszystkim dostosowanie przepisów ustawy o VAT do przepisów unijnych. Jeżeli chodzi o wysokość opodatkowania (dział VIII ustawy), zmiany w tym zakresie dotyczą podwyższenia stawek podatku na niektóre towary i usługi (m.in. lody, gotowe posiłki i dania, wyroby sztuki), opodatkowanie stawką podstawową (obecnie zwolnionych) usług pocztowych niepowszechnych, świadczonych przez operatora publicznego. Z dniem 1 stycznia 2013 r. planuje się także uelastycznienie stosowania stawki 0% przy eksporcie towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.
                      • 27.02.2012Wydatki gastronomiczne jako koszt podatkowy
                        Koszty reprezentacji, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wydatki związane z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia. Zatem, wydatki na wszelkie tego typu usługi i artykuły, wiążące się z reprezentowaniem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - niezależnie także od tego, czy usługi te i zakupione artykuły były wykorzystywane w kontaktach z kontrahentami w siedzibie przedsiębiorstwa (zakładu), czy też poza nią. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (II FSK 1445/10).
                        • 26.09.2011Poczęstunek dla pracowników i kontrahentów a podatek VAT
                          Pytanie podatnika: Wnioskodawca zatrudnia pracowników i ponosi na ich rzecz wydatki, takie jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Produkty spożywcze serwowane są pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Drobne poczęstunki są również podawane osobom należącym do organów spółki w trakcie rad nadzorczych lub zebrań zarządu, a także podczas spotkań z kontrahentami. Czy od zakupu tych produktów Wnioskodawca może odliczyć VAT? Czy drobne poczęstunki dla ww. osób należy potraktować jako dostawę towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i czy zatem należy odprowadzić VAT należny?
                          • 19.08.2010Reprezentacja czy reklama? Warto powalczyć z fiskusem
                            Publikowaliśmy ostatnio wiele materiałów, wskazujących na zaostrzenie stanowiska fiskusa w odniesieniu do wydatków poniesionych na pokrycie kosztów związanych ze spotkaniami z kontrahentami w restauracjach. Organy podatkowe ostatnio wyjątkowo zgodnie twierdzą, że poczęstunek w restauracji, nawet bezalkoholowy, nosi cechy reprezentacji, bez względu na wystawność tego poczęstunku. Odrzucany jest argument przedsiębiorców, że spotkanie przy posiłku jest uznawane za zwyczajowy sposób prowadzenia interesów i w żaden sposób nie wyróżnia zapraszającego, nie podnosi jego prestiżu i nie nosi znamion wystawności czy okazałości. Jeszcze niedawno były to kryteria, którymi kierowały się izby skarbowe, wypowiadając się w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania takich wydatków.
                            • 29.08.2008Wydatki na reprezentację i reklamę a koszt podatkowy
                              Zgodnie z obowiązującym do końca 2006 r. stanem prawnym, ustawodawca nie uznawał za koszty uzyskania przychodów wydatków na reprezentację i reklamę w części przekraczającej 0,25 % przychodów, chyba że reklama była prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Do końca 2006 r. bardzo istotne było właściwe rozróżnienie wydatków traktowanych jako reprezentacja, reklama limitowana oraz reklama nielimitowana – prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Obowiązujące przepisy ograniczające możliwość zaliczania wydatków promocyjno - reklamowych w poczet kosztów podatkowych dzieliły je na:
                              • 21.08.2008Wygrane w konkursach pracowniczych
                                Pytanie podatnika: Czy przychody uzyskane zarówno przez pracowników Spółki jak i osoby trzecie (niebędące pracownikami Spółki) z tytułu nagród rzeczowych i wygranych pieniężnych podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w formie zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem nie powinny podlegać rygorom przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, także w przypadku gdy przekazywane są laureatom konkursu będącym pracownikami Spółki?