Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

dołączenie paragonu

  • 20.12.2018Jedna faktura do kilku transakcji na podstawie paragonu?
    Sytuacje gdy klient na podstawie wcześniej otrzymanego paragonu żąda wystawienia faktury VAT nie należą do rzadkich. Regułę stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek na podstawie art.111 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 53 poz.353 z późń.zm.) ewidencjonować w kasach rejestrujących tego rodzaju zdarzenia. Żądanie wystawienia faktury jest więc wyjątkowym, choć jak wspomniałem zdarzającym się zjawiskiem. Zgodnie z art.106i ust.3 pkt1 w/w ustawy nabywca ma prawo żądać wystawienia faktury do posiadanego paragonu w terminie trzymiesięcznym od końca, miesiąca, w którym towar mu dostarczono, wykonano usługę, dokonał całości lub części zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej IBPP2/443-681/08 z 13 października 2008 r. uznał, że wobec braku sprecyzowania w przepisach czy owo żądanie przybrać ma formę pisemną czy ustną obie formy są akceptowalne. Sprzedawca jest nim związany, co oznacza że musi uczynić mu zadość o ile zostanie wniesione w terminie. Po jego przekroczeniu przez nabywcę wystawienie faktury jest możliwe lecz uzależnione od dobrej woli sprzedawcy.
    • 08.05.2018WSA. Korekta sprzedaży na kasie fiskalnej
      W sytuacji, gdy sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej - gdzie dokumentem potwierdzającym fakt sprzedaży jest paragon fiskalny, a cechą pamięci fiskalnej kasy jest jednokrotny, niezmienialny zapis danych - dla dokonania zmian w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy z tytułu oczywistej pomyłki podatnik winien posiadać odrębną ewidencję oraz oryginały paragonów, które to dokumenty są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT. Niespełnienie tych warunków skutkuje niemożnością skorygowania wartości sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
      • 13.03.2018Przechowywanie faktur i paragonów wyłącznie w wersji elektronicznej
        Pytanie: Czy przechowywanie przez spółkę paragonów fiskalnych dołączanych do faktury, faktur sprzedażowych oraz raportów dobowych wyłącznie w elektronicznej bazie dokumentów po zniszczeniu wersji papierowych będzie prawidłowe?
        • 25.02.2018Uzasadnienie do projektu ustawy z 13.02.2018 r.
          Na stronach rządowego centrum legislacyjnego pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 13.02.2018 r., wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji. Publikujemy uzasadnienie do tego projektu.
          • 19.02.2018WSA. Ewidencja pomyłek zarejestrowanych w kasie fiskalnej
            Z uzasadnienia:W sytuacji, gdy sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej - gdzie dokumentem potwierdzającym fakt sprzedaży jest paragon fiskalny, a cechą pamięci fiskalnej kasy jest jednokrotny, niezmienialny zapis danych - dla dokonania zmian w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy z tytułu oczywistej pomyłki podatnik winien posiadać odrębną ewidencję oraz oryginały paragonów, które to dokumenty są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT. Niespełnienie tych warunków skutkuje niemożnością skorygowania wartości sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej.
            • 15.03.2017Dokumentowanie zwrotu towaru gdy brak paragonu
              Pytanie podatnika: Czy w przypadku zwrotu towaru przez klienta, który nie posiada paragonu fiskalnego dokumentującego dokonanie sprzedaży tego towaru, można wykorzystać inne dokumenty potwierdzające fakt sprzedaży?
              • 13.05.2016Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie z błędną stawką VAT
                Pytanie podatnika: Czy Spółka może skorygować stawkę i kwotę podatku VAT z 23% na 8% dla sprzedaży biletów ewidencjonowanych przy użyciu drukarek fiskalnych, uprawniających klientów indywidualnych do korzystania z saun, basenów sportowych i Aquaparku - w oparciu o miesięczne wydruki z systemu ESOK (Elektroniczny System Obsługi Klienta), poprzez który Spółka sprzedaje klientom bilety wstępu w porównaniu z ewidencją wynikającą z drukarek fiskalnych?
                • 01.02.2016Jak i kiedy rozliczać VAT przy sprzedaży wysyłkowej?
                  Pytanie podatnika: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży towarów wysyłanych (transportowanych) do nabywcy, jeżeli płatność za towary następuje za pobraniem już po ich dostarczeniu do nabywcy? Czy w przypadku sprzedaży towarów za pobraniem dopuszczalne jest zaewidencjonowanie na kasie fiskalnej przyszłej dostawy? Czy koszty transportu, które obciążają nabywcę, zwiększają podstawę opodatkowania dostawy towarów?
                  • 10.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                    Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                    • 09.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                      Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                      • 18.06.2015Rozliczenia VAT. Dołączanie paragonów do faktur
                        Pytanie podatnika: Czy dołączanie do partii faktur z danego dnia odpowiadających im paragonów wydrukowanych kolejno, w formie wstęgi jest poprawne i zgodne z przepisami?
                        • 20.03.2015Prawo do wystawienia faktury na podstawie skanu paragonu fiskalnego
                          Pytanie podatnika: Czy w razie dokonania sprzedaży, w stosunku do której wystawiona została faktura VAT, zewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii paragonów, ujętej w raporcie fiskalnym dobowym tejże kasy, wystarczające w świetle art. 106h ustawy o podatku od towarów i usług jest dołączenie wydruku zeskanowanego obrazu oryginału takiego paragonu? Czy wystarczające jest przechowywanie wydruku zeskanowanego obrazu oryginału paragonu, jeżeli sprzedaż jest jednocześnie zewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii paragonów i ujęta w raporcie fiskalnym dobowym tejże kasy?
                          • 27.02.2015Brak paragonu a korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej
                            Pytanie podatnika: Czy jest możliwe - w świetle ustawy o podatku od towarów i usług - zmniejszenie obrotu oraz kwoty podatku należnego, zaewidencjonowanych przy zastosowaniu kasy fiskalnej, w przypadku zwrotu towaru przez nabywcę, gdy nie dysponuje on oryginałem paragonu fiskalnego?
                            • 02.10.2014Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej
                              Pytanie: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik sprzedaje bilety, które uprawniają nabywcę do zwiedzania Centrum. Klient dokonując rezerwacji i opłacając ją zgodnie z regulaminem ma możliwość zwrotu maksymalnie 3 biletów na każde 20 zakupionych. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku zwrotu części biletów podatnik może wpisać do ewidencji korekt całość pierwotnego paragonu oraz wystawić nowy paragon fiskalny na faktycznie wykonaną usługę jaką jest finalnie sprzedaż usługi wstępu dla mniejszej liczby osób?
                              • 18.02.2014VAT: Zwrot lub reklamacja towaru na podstawie innego dokumentu niż paragon
                                Pytanie podatnika: Czy w związku z zagubieniem paragonu fiskalnego przez nabywcę dokonującego zwrotu towaru lub zgłaszającego reklamację, „dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży” może być: specyfikacja do paragonu z określeniem daty fiskalizacji, rodzajem towaru, wartościami netto, VAT należny i brutto, wygenerowana przez system sprzedaż obsługujący jednostkę, wydruk z pamięci kasy fiskalnej, potwierdzenie dokonania zapłaty (dokument KP odbioru gotówki lub potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą), karta gwarancyjna wydana z towarem, inny dokument uwiarygodniający fakt, że klient towar zamówił, kupił i zapłacił za niego Wnioskodawcy?
                                • 10.09.2013Obowiązek rozliczenia VAT przy błędnym zaprogramowaniu kasy rejestrującej
                                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca zainstalował kasę w dniu 1 stycznia 2013 r. Serwisant kasy zafiskalizował omyłkowo stawkę 23% zamiast stawki zw. na kasie fiskalnej. Wnioskodawca nie zwrócił uwagi, że paragony, które nabija na kasę fiskalną zawierają VAT należny. O pomyłce zorientował się w dniu 11 lutego 2013 r., co natychmiast zgłosił serwisantowi, który zmienił stawkę i dokonał stosownej adnotacji w książce serwisowej kasy. Czy Wnioskodawca winien rozliczyć podatek VAT za miesiąc styczeń i luty 2013 roku i złożyć deklarację VAT-7 za ww. miesiące?
                                  • 18.04.2013Kasy rejestrujące: Stary „zeszyt korekt” a nowa ewidencja zwrotów
                                    Pytanie: Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT zobowiązanym do prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Czy prowadzony do tej pory „zeszyt korekt”, w którym ewidencjonowaliśmy zwroty towarów powodujące konieczność zmniejszenia sprzedaży, którą wcześniej zarejestrowaliśmy na kasie, może być również prowadzony po zmianie przepisów dotyczących kas rejestrujących?
                                    • 14.11.2012Obowiązek dołączania paragonu do kopii faktury
                                      Pytanie podatnika: Czy w przypadku dokonania sprzedaży zaewidencjonowanej przez Spółkę na kasie fiskalnej, w stosunku do której wystawiona została faktura VAT, konieczne jest dołączanie do kopii faktury VAT paragonu dokumentującego tę sprzedaż oraz jego przechowywanie przez Spółkę?
                                      • 13.11.2007Paragony fiskalne i faktury VAT sprzedaży
                                        Pytanie podatnika: Czy jest możliwe, aby przechowywał oryginały paragonów z kasy rejestrującej w formie rolek, tak jak otrzymuje się je z kasy (odrębnie rolek kopii i oryginałów) stojąc na stanowisku, iż nie zachodzi konieczność kompletowania oryginałów paragonów fiskalnych z wystawionymi fakturami VAT sprzedaży?