Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakup środka trwałego związanego gruntem

  • 04.07.2019Zakup mieszkań do dalszej odsprzedaży a zwolnienie z podatku VAT
    Lokale mieszkalne zakupione w celu remontu i odsprzedaży stanowią towar handlowy. Tym samym skoro nie mamy do czynienia ze środkiem trwałym, nakłady ponoszone na ww. lokale nie stanowią ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulepszenie jest bowiem pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi.
  • 30.05.2017Rozliczenie kosztów z tytułu najmu prywatnego
    Pytanie podatnika: Jaką stawkę odpisu amortyzacyjnego zastosować w przypadku mieszkania zakupionego z rynku wtórnego? Czy koszty uzyskania przychodu obejmują: opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w celu nabycia mieszkania, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową oraz taksę notarialną; opłaty związane z podpisaniem aktu notarialnego w związku z umową najmu (oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucyjnemu, tzw. najem okazjonalny); koszty pośrednictwa w wynajmie lokalu (tzw. prowizja pośrednika), udokumentowane fakturą; koszty sprzątania lokalu (zgodnie z umową najmu dwa razy w miesiącu), udokumentowane paragonem fiskalnym?
  • 27.10.2016Zwolnienie z VAT dostawy lokalu – towaru handlowego
    Pytanie podatnika: Czy w momencie sprzedaży opisanego we wniosku mieszkania dla osób fizycznych w celach mieszkalnych obowiązuje Wnioskodawcę zwolnienie od podatku VAT?
  • 01.06.2016NSA. Kiedy najem jest działalnością gospodarczą?
    Zarobkowy, zorganizowany i ciągły najem lokali dokonywany we własnym imieniu, który miał charakter powtarzalny i nie przypadkowy, nie pozwala wbrew stanowisku samych podatników na klasyfikowanie przychodów z tego tytułu do źródła przewidzianego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 16.05.2012Przekazanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a korekta VAT
    Pojęcie nieruchomości, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, obejmuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, co powoduje, że obowiązek przeprowadzenia korekty podatku naliczonego z tytułu jego nabycia wynosi 10 lat - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 13.01.2012Zmiana przeznaczenia inwestycji - konsekwencje na gruncie VAT
    Pytanie podatnika: Czy w związku ze zmianą przeznaczenia infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, wskutek rozpoczęcia wykorzystywania jej do świadczenia usług opodatkowanych VAT, podatnik będzie miał prawo do zastosowania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT?
  • 11.07.2007Wpisanie budynku do ewidencji środków trwałych nie czyni go środkiem trwałym
    Nie jest warunkiem uznania określonego budynku za środek trwały wpisanie go do ewidencji środków trwałych — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
  • 26.03.2007Sprzedaż budynku mieszkalno–usługowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu
    Pytanie: W 2006 r. firma zakupiła od osoby fizycznej budynek mieszkalno-usługowy (wybudowany w latach 90-tych). Z tego powodu że nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie wprowadzono ww. budynku do ewidencji środka trwałego, ani też nie poniesiono wydatków na jego ulepszenie. Czy sprzedaż tej nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu stawką 22%, czy daje podstawę do zwolnienia od podatku VAT?