Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odliczenie podatku naliczonego paragonu

  • 04.02.2019Wynajem przez małżonków mieszkania z garażem - VAT i kasa fiskalna
    Pytanie: Małżonkowie nabyli do współwłasności majątkowej lokal mieszkalny z garażem w stanie deweloperskim. Lokal i garaż zostaną wynajęte w ramach najmu prywatnego. Lokal mieszkalny zostanie wynajęty zgodnie z jego przeznaczeniem na cele mieszkalne, a garaż jako pomieszczenie użytkowe. Czy podatnik może sam bez żony rozliczać należny podatek VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT od zakupu garażu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowania kasy rejestrującej?
    • 26.06.2018Paragon też może dać prawo do odliczenia VAT
      Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi służy prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego (do odliczenia) stanowi w myśl art. 86 ust. 2 suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika. Regułą jest więc uzyskanie przez nabywcę prawa do odliczenia VAT dzięki fakturom otrzymanym od sprzedawcy i dokumentującym zawartą transakcję.
      • 25.06.2018Paragon też może dać prawo do odliczenia VAT
        Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi służy prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego (do odliczenia) stanowi w myśl art. 86 ust. 2 suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika. Regułą jest więc uzyskanie przez nabywcę prawa do odliczenia VAT dzięki fakturom otrzymanym od sprzedawcy i dokumentującym zawartą transakcję.
        • 27.02.2018Paragon też może dać prawo do odliczenia VAT
          Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) podatnikowi służy prawo do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego (do odliczenia) stanowi w myśl art. 86 ust. 2 suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika. Regułą jest więc uzyskanie przez nabywcę prawa do odliczenia VAT dzięki fakturom otrzymanym od sprzedawcy i dokumentującym zawartą transakcję.
          • 21.02.2018Odliczenie VAT z paragonu za przejazd autostradą
            Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonaniu usług transportowych samochodem powyżej 3,5 t, PKD działalność 49.41.Z. Transport drogowy towarów. Wykonując usługę na rzecz swojego zleceniodawcy bardzo często korzystam z przejazdu płatnymi autostradami. Jako dowód zapłaty za przejazd autostradami płatnymi, otrzymuje paragony fiskalne. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy mogę odliczyć VAT z ww. paragonów?
            • 19.02.2018Odliczenie VAT z paragonu za przejazd autostradą
              Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonaniu usług transportowych samochodem powyżej 3,5 t, PKD działalność 49.41.Z. Transport drogowy towarów. Wykonując usługę na rzecz swojego zleceniodawcy bardzo często korzystam z przejazdu płatnymi autostradami. Jako dowód zapłaty za przejazd autostradami płatnymi, otrzymuje paragony fiskalne. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy mogę odliczyć VAT z ww. paragonów?
              • 27.03.2017Odliczenie VAT z paragonu za przejazd autostradą
                Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonaniu usług transportowych samochodem powyżej 3,5 t, PKD działalność 49.41.Z. Transport drogowy towarów. Wykonując usługę na rzecz swojego zleceniodawcy bardzo często korzystam z przejazdu płatnymi autostradami. Jako dowód zapłaty za przejazd autostradami płatnymi, otrzymuje paragony fiskalne. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy mogę odliczyć VAT z ww. paragonów?
                • 06.05.2016Wydatki udokumentowane paragonami w kosztach uzyskania przychodu
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca zajmuje się badaniami rynku i opinii. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów firma planuje wprowadzić ofertę badań „tajemniczego klienta”. Z uwagi na fakt, że „tajemniczy klient” powinien pozostać anonimowy nie powinien do usługi prosić o fakturę, gdyż taka prośba stwarza ryzyko ujawnienia go jako „tajemniczego klienta”. Dokonując zakupu usługi/towaru pobiera zatem paragon. Czy Wnioskodawca może taki paragon potraktować jako koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości?
                  • 05.05.2016Czy paragon to faktura uproszczona?
                    Pytanie podatnika: Czy „Spółka” może potraktować paragon jako fakturę (zgodnie z uproszczeniem zawartym w art. 106e ust. 5 pkt 3) i na tej podstawie obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego paragonu wynikającego?
                    • 29.03.2011Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.
                      Zapewne nie każdemu z nas udało się zapoznać z obowiązującym od stycznia brzmieniem ustawy o VAT. Co istotne, wciąż brak jest odpowiedzi na szereg wątpliwości interpretacyjnych. Ustawodawca wydaje się jednak nie do końca tym przejmować, bo właśnie uchwalono kolejną nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.
                      • 20.12.2010Prawa i obowiązki podatnika rozpoczynającego ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej
                        I. WSTĘP – ogólnie o kasach rejestrujących Kasy rejestrujące pojawiły się, jako element krajowego systemu podatkowego wraz z wdrożeniem zasad funkcjonowania podatku od wartości dodanej (w Polsce nazwanym podatkiem towarów i usług). Miały być urządzeniami przy pomocy których ewidencjonuje się obroty dla potrzeb rozliczenia VAT w transakcjach dla ostatecznego konsumenta. Przy zastosowaniu kas miano również realizować prawa konsumenta w zakresie zapewnienia klientowi prawa do otrzymania dokumentu (paragonu) zawierającego podstawowe dane o mającej miejsce transakcji, a w tym dane o strukturze ceny (wysokości uwzględnionego w niej podatku VAT).
                        • 09.09.2010Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 9 września 2010 r. – wykaz zmian (część III)
                          Do spisu treści wykazu zmian 21. Zwrot podatku dla podmiotów zagranicznych (nie)zarejestrowanych na potrzeby podatku VAT Zaproponowana zmiana art. 89 polega na usunięciu zapisu, zgodnie z którym zwrot podatku dla podmiotów zagranicznych w trybie przewidzianym tym przepisem dotyczy wyłącznie podmiotów niezarejestrowanych na potrzeby podatku. Celem tej zmiany jest bardziej precyzyjne odzwierciedlenie przepisów dyrektywy Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r., która to dyrektywa nie wiąże prawa do zwrotu z brakiem rejestracji podmiotu zagranicznego dla celów podatku w państwie członkowskim, w którym podmiot ten występuje o zwrot. W tym zakresie dyrektywa wskazuje na spełnienie warunku niedokonywania przez podmiot zagraniczny sprzedaży w tym państwie członkowskim.
                          • 17.03.2009Kontrola VAT: Czym interesują się kontrolujący
                            Prowadzący działalność, księgowi, osoby odpowiedzialne za rachunkowość i podatki w firmie często zastanawiają się, w jaki sposób uniknąć negatywnych konsekwencji kontroli podatkowej czy skarbowej. Temat ten powraca we wzajemnych rozmowach, dyskusjach na forum i pytaniach do naszej redakcji. Warto wiedzieć, czym pracownicy organów kontroli zainteresują się w trakcie sprawdzania prawidłowości rozliczeń podatku VAT.
                            • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
                              Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.
                              • 27.06.2008Dokumenty traktowane jak faktury
                                Co do zasady prawo odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi jedynie wtedy gdy posiada on oryginał faktury VAT lub dokumentu celnego. Na mocy przepisów rozporządzenia Minister Finansów określił jednak dokumenty, które można traktować na równi z fakturami VAT.