Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcyza jako koszt uzyskania przychodu

  • 06.12.2019Mechanizm podzielonej płatności - kiedy dobrowolny, kiedy obowiązkowy?
    W mechanizmie podzielonej płatności (MPP), płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto nabywca wpłaca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozlicza w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT z faktury, wpłaca na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Mechanizm ten stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT.
  • 05.12.2019Mechanizm podzielonej płatności - kiedy dobrowolny, kiedy obowiązkowy?
    W mechanizmie podzielonej płatności (MPP), płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto nabywca wpłaca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozlicza w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT z faktury, wpłaca na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Mechanizm ten stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT.
  • 01.08.2019VAT 2019: Co zastąpi odwrotne obciążenie?
    Tak zwane uszczelnianie systemu VAT trwa. Uszczelnianie, czyli starania rządzących skierowane na uzyskanie jak największych wpływów z tego podatku niezbędnych do pokrycia rosnących wydatków Skarbu Państwa. Jednym z pomysłów służących temu celowi jest wprowadzenie obowiązkowego split payment. Komisja Europejska wyraziła zgodę na zastosowanie przez Polskę tego mechanizmu jako obligatoryjnego w okresie 1 marca 2019 r. (początek obowiązywania decyzji derogacyjnej) – 28 lutego 2022 r. Ma on znaleźć zastosowanie w stosunku do towarów i usług wymienionych w załączniku do decyzji derogacyjnej.
  • 31.07.2019VAT 2019: Co zastąpi odwrotne obciążenie?
    Tak zwane uszczelnianie systemu VAT trwa. Uszczelnianie, czyli starania rządzących skierowane na uzyskanie jak największych wpływów z tego podatku niezbędnych do pokrycia rosnących wydatków Skarbu Państwa. Jednym z pomysłów służących temu celowi jest wprowadzenie obowiązkowego split payment. Komisja Europejska wyraziła zgodę na zastosowanie przez Polskę tego mechanizmu jako obligatoryjnego w okresie 1 marca 2019 r. (początek obowiązywania decyzji derogacyjnej) – 28 lutego 2022 r. Ma on znaleźć zastosowanie w stosunku do towarów i usług wymienionych w załączniku do decyzji derogacyjnej.
  • 05.03.2019Podatki od OZE po zmianach
    Art. 4 ust. 9 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii stanowił, iż wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT. Przepis ten został uchylony, ponieważ stał w sprzeczności z przepisami dotyczącymi podatku VAT, gdzie ani ustawa o VAT, ani dyrektywa VAT określająca ramy unijnego systemu VAT, nie przewidywały żadnych szczególnych preferencji dla tego rodzaju działalności - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
  • 05.02.2016Koszty pośrednie i bezpośrednie. Rozliczenie dla potrzeb podatkowych
    Czym różnią się od siebie koszty pośrednie i bezpośrednie? W którym momencie powinny zostać rozliczone dla potrzeb podatku dochodowego? Czy liczy się tylko data faktury? Zobaczmy.
  • 04.02.2016Koszty pośrednie i bezpośrednie. Rozliczenie dla potrzeb podatkowych
    Czym różnią się od siebie koszty pośrednie i bezpośrednie? W którym momencie powinny zostać rozliczone dla potrzeb podatku dochodowego? Czy liczy się tylko data faktury? Zobaczmy.
  • 24.07.2015Odnawialne źródła energii. Tworzenie i korzystanie z mikroinstalacji a obowiązki podatkowe
    Interpelacja nr 33336 do ministra finansów w sprawie kwestii podatkowych zawartych w ustawie o odnawialnych źródłach energii
  • 27.06.2012Opłata za rejestrację samochodu w kosztach podatkowych
    Z uzasadnienia: Wydatki na zarejestrowanie pojazdów zaliczanych do majątku trwałego podatnika nie mogą być kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Nie stanowią bowiem one kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uiszczona opłata rejestracyjna powinna wchodzić w skład wartości początkowej będącej podstawą naliczania amortyzacji.
  • 11.07.2011Jak zaksięgować w PKPiR akcyzę od samochodów zakupionych za granicą
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, polegającą na kupnie-sprzedaży samochodów używanych. Samochody Zainteresowany chce kupować w kraju, w państwach należących do Unii Europejskiej, jak też w państwach nienależących do Unii. Czy należna akcyza od sprowadzonego do kraju samochodu osobowego stanowi cenę zakupu i należy ją księgować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
  • 29.03.2010Jak rząd obniżał podatki
    Interpelacja nr 13901 do ministra finansów w sprawie obietnicy obniżenia podatków
  • 08.10.2008Ostatnie miejsca na konferencję: Problemy podatkowe 2008/2009
    Już w poniedziałek i wtorek (13 i 14.10.2008 r.) w warszawskim hotelu Polonia Palace odbędzie się współorganizowana przez MDDP Akademia Biznesu i www.podatki.biz konferencja „Problemy podatkowe 2008/2009 ze szczególnym uwzględnieniem nowelizacji ustawy o podatku VAT”.  
  • 03.09.2008Konferencja: Podatki 2008/2009 - Warszawa
    W dniach 13.10 i 14.10.2008 r. w Warszawie, w Hotelu Mercure odbędzie się konferencja organizowana wspólnie przez MDDP Akademia i www.podatki.biz. Tematem konferencji będą bieżące problemy podatkowe i planowane zmiany w VAT, CIT i PIT, które omówią zaproszeni do uczestnictwa w konferencji znani praktycy stosowania prawa. Wśród prowadzących znajdują się:
  • 18.05.2006Podatki jako koszt uzyskania przychodu
    Kosztami uzyskania przychodów są, zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w ustawie. Warunkiem uznania danego wydatku za koszt jest istnienie bezpośredniego lub pośredniego związku z osiągniętym przychodem. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim zakresie, na tle regulacji U.p.d.o.f., można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatki płacone w ramach działalności objętej regulacją tej ustawy.