Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

książka przychodów rozchodów

  • 27.11.2018Prawo do amortyzacji lokalu przy przerwie w najmie
    Nabyłam razem z mężem na zasadzie wspólności majątkowej lokal mieszkalny i zamierzam od 2018 r. wynajmować go w ramach działalności gospodarczej osobom do celów mieszkalnych. Jako formę opodatkowania przyjęłam zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów). Do kosztów uzyskania przychodów chciałabym zaliczać odpisy amortyzacyjne. Czy odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącach, w których nie będę uzyskiwać przychodów z najmu?
    • 26.11.2018Prawo do amortyzacji lokalu przy przerwie w najmie
      Nabyłam razem z mężem na zasadzie wspólności majątkowej lokal mieszkalny i zamierzam od 2018 r. wynajmować go w ramach działalności gospodarczej osobom do celów mieszkalnych. Jako formę opodatkowania przyjęłam zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów). Do kosztów uzyskania przychodów chciałabym zaliczać odpisy amortyzacyjne. Czy odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącach, w których nie będę uzyskiwać przychodów z najmu?
      • 06.12.2017Przerwa w najmie a prawo do amortyzacji lokalu
        Nabyłam razem z mężem na zasadzie wspólności majątkowej lokal mieszkalny i zamierzam od 2018 r. wynajmować go w ramach działalności gospodarczej osobom do celów mieszkalnych. Jako formę opodatkowania przyjęłam zasady ogólne (książka przychodów i rozchodów). Do kosztów uzyskania przychodów chciałabym zaliczać odpisy amortyzacyjne. Czy odpisy te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącach, w których nie będę uzyskiwać przychodów z najmu?
        • 02.02.2015Darowizna na cele kultu religijnego. Odliczenie w rocznym PIT
          Pytanie podatnika: Czy przelane kwoty można odliczyć od dochodu tytułem darowizny na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy?
          • 15.01.2015Doradztwo i sporządzanie zeznań podatkowych a VAT
            Pytanie podatnika: Czy do usług sporządzania jednorazowych zeznań podatkowych w oparciu o pojedyncze zlecenia można zastosować zwolnienie z VAT?
            • 02.12.2014Remont samochodu we własnym warsztacie a odliczenie VAT
              Pytanie podatnika: W jaki sposób rozliczyć podatek VAT od części pobranych z magazynu na własne potrzeby gdzie wcześniej przy zakupie części na magazyn w całości był odliczony podatek VAT? Samochód osobowy wykorzystywany jest do działalności gospodarczej, nie spełnia wymogów samochodu ciężarowego po nowelizacji ustawy o VAT od 1 kwietnia br., nie jest prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu, a od wydatków poniesionych przy eksploatacji Wnioskodawcy przysługuje odliczenie 50% podatku VAT, od zakupionego paliwa do tego samochodu Wnioskodawca nie odlicza podatku VAT.
              • 06.08.2013Działalność gospodarcza emeryta a ubezpieczenie zdrowotne
                Prawo przewiduje zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko wówczas, gdy świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekroczy miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowe przychody uzyskiwane z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej nic przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury.
                • 25.09.2012Sprzedaż lokalu nieujętego w ewidencji a źródło przychodu w PIT
                  Z uzasadnienia: Skoro ustawodawca zdecydował się na wskazanie konkretnych składników, których zbycie wymaga ujęcia w ewidencji jak również składników, których zbycie, mimo nie ujęcia ich w ewidencji, generuje przychód z działalności gospodarczej, to należy przyjąć, że jest to unormowanie całościowe i ustawodawca uznał za zasadną rezygnację z opodatkowania jako przychodu z tej działalności sprzedaży innych tego rodzaju składników majątkowych nie ujętych w ewidencji.
                  • 24.04.2012Skutki sprzedaży lokalu użytkowego
                    Pytanie podatnika: Czy przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i urządzeń, wykorzystywanego w ramach prowadzenia działalności gospodarczej i niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                    • 22.06.2011Opłata za zerwanie umowy może być kosztem
                      Pytanie podatnika: W roku 2008 podatnik zawarł umowę leasingu dźwigu, denominowaną w jenach japońskich. Dźwig przeznaczony był do użytku w żwirowni i przyczynił się do zwiększenia wydajności, poprawy konkurencyjności i zwiększenia przychodów firmy. W roku 2010, z przyczyn ekonomicznych (wysoki kurs jena), podatnik nie był w stanie regulować zobowiązań wynikających z umowy. W związku z tym Wnioskodawca, zgodnie z umową, zwrócił dźwig leasingodawcy. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za przedterminowe zerwanie umowy leasingu?