Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

cena powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego

  • 30.05.2012Zwrot VAT na materiały budowlane: Limity zwrotu w III kwartale 2012 r.
    Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS z dnia 23 maja 2012 r. cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2012 r. wyniosła 4130 zł. Oznacza to, że limity zwrotu VAT za materiały budowlane w III kwartale 2012 r., które są obliczane na podstawie tego wskaźnika, znacząco wzrosły w porównaniu z kwotami z II kwartału 2012 (cena 1 m2 za IV kwartał 2011 r. wyniosła 3829 zł). Zatem, dla osób fizycznych składających wniosek po raz pierwszy w okresie od 1 lipca do 30 września 2012 r. limity zwrotu wyniosą:
    • 21.05.2012Grunty w ewidencji środków trwałych
      Pytanie podatnika: Czy w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy wykazać tylko taką część gruntu, która jest faktycznie wykorzystywana w prowadzonej działalności oraz jak należy ustalić jej wartość początkową?
      • 18.04.2012Zwrot VAT na materiały budowlane w 2012 r.
        Jeśli po dniu 30 kwietnia 2004 r. poniosłeś wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22% lub 23%, możesz odzyskać część wydatków poniesionych na ten cel.
        • 03.10.2011Ulga meldunkowa dla budynku i gruntu
          Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga meldunkowa) obejmuje przychód ze sprzedaży gruntu i stanowiącego jego cześć składową budynku mieszkalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
          • 16.06.2011WSA: Ocieplenie ścian budynku podnosi wartość początkową lokali
            Skoro udziały w częściach wspólnych budynku oraz udziały w gruncie są ściśle związane z lokalem, przez co stanowią części składowe lokalu będącego odrębną własnością, to ich wartość wraz z wartością lokalu stanowi zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową środka trwałego. W takim przypadku po myśli art. 16g ust. 13 ustawy o CIT nakłady inwestycyjne poniesione na modernizację części wspólnych (ocieplenie ścian), podnoszą według wielkości udziału wartość początkową środków trwałych w postaci wyodrębnionych lokali.
            • 14.01.2011Rodzina na swoim – wątpliwości dotyczące ustalania limitów
              Interpelacja nr 18989 do ministra infrastruktury w sprawie limitu cenowego kwalifikującego mieszkania do dofinansowania z programu ˝Rodzina na swoim˝
              • 11.01.2011Zwrot VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych w 2011 roku
                Od początku roku obowiązują nowe, niższe limity zwrotu podatku od towarów i usług od zakupów materiałów budowlanych. Ich obniżenie ma związek z podwyższeniem stawki podatku VAT do 23 %. Od stycznia obowiązuje również nowy wykaz materiałów budowlanych, od których można odliczyć VAT.
                • 06.09.2010Błąd urzędnika a możliwość odwołania się od decyzji ustalającej podatek
                  Z uzasadnienia: Zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Zatem wartość podana w zeznaniu SD-3 nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego i podlega weryfikacji organu pod kątem jej poprawności i rzetelności. Organ zatem ocenia czy rzeczywiście podana przez podatników cena jest poprawna, tj. czy odpowiada wartości rynkowej. Jeżeli w wyniku tej analizy zakwestionuje tą wartość, wszczęta zostaje stosowna procedura z art. 8 ust 4 cyt ustawy mająca na celu ustalenie wartości rynkowej. Tym bardziej obowiązkiem organu jest ustalenie prawidłowej wartości rzeczy i praw majątkowych nabywanych w drodze spadku jeżeli wartość tą podważają sami podatnicy.
                  • 25.08.2010Modernizacja środka trwałego amortyzowanego indywidualną stawką
                    Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji spółka może kontynuować ustaloną wcześniej dla budynku zakupionego, a obecnie zmodernizowanego i rozbudowanego, indywidualną stawkę amortyzacyjną, tj. 10% w stosunku do całości nakładów, łącznie z nakładami na budowę placu magazynowego?
                    • 02.07.2010Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów
                      Pytanie podatnika: Czy „uldze meldunkowej”, o której mówi art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega przychód uzyskany ze sprzedaży całej nieruchomości czy tylko ze sprzedaży jej części składowej - budynku mieszkalnego?
                      • 01.07.2010Kiedy remont okazuje się ulepszeniem
                        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ponosząc wydatki związane z remontem poszczególnych lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego ma prawo zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 r. oraz lat podatkowych następnych?
                        • 25.03.2010Jak ustalić limit zwrotu VAT za materiały budowlane
                          Pytanie podatnika: W dniu 20.03.2007 r. Wnioskodawca wraz z żoną złożyli w US wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowy. Na dzień złożenia wniosku limit jaki obowiązywał Wnioskodawcę to kwota 9.431,00 zł. W 2009 r. Wnioskodawca dokonał kolejnego remontu i złożył następny wniosek VZM-1 w dniu 25.11.2009 r. Został poinformowany przez US, że limity jakie przysługują Wnioskodawcy są limitami z roku 2007 i zwrot będzie obejmował limit z 2007 r. pomniejszony o kwotę już otrzymaną przez Wnioskodawcę w związku ze złożeniem pierwszego wniosku. Jaki limit obowiązuje Wnioskodawcę, jaka powinna być cena 1 m2 wpisana we wniosku składanym w dniu 25.11.2009 r.? Czy ustawa o zwrocie części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest prawidłowo interpretowana przez US?
                          • 17.06.2009Orzecznictwo podatkowe: Stawka VAT dla sprzedaży mieszkania wraz z miejscem parkingowym
                            Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z tak wydzielonych miejsc parkingowych, które znajdują się w tym samym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla danego lokalu mieszkalnego. Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży. Prawo do korzystania z miejsca parkingowego nie stanowi w tym przypadku odrębnego od gruntu przedmiotu własności.