Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bony promocyjne

  • 23.09.2019Podstawa opodatkowania VAT przy zapłacie za towar/usługę bonem
    Pytanie: Czy w sytuacji gdy bony nabyte odpłatnie są wykorzystywane przez klientów do opłacenia towarów lub usług po cenie sprzedaży brutto mniejszej niż wartość nominalna bonu/bonów (tj. gdy klient dokonuje zapłaty wyłącznie z wykorzystaniem bonu/bonów, których suma wartości nominalnej jest wyższa niż cena sprzedaży brutto towarów lub usług), podstawę opodatkowania VAT stanowi cena brutto sprzedanych towarów i usług, tj. kwota faktycznie zapłacona za bony, pomniejszona o wartość bonu niezrealizowaną przez klienta, oraz pomniejszona o kwotę podatku należnego związanego ze sprzedanymi towarami lub usługami?
    • 22.08.2019E-szkoła VAT
      VAT jest w swojej konstrukcji najbardziej skomplikowanym i konfliktogennym podatkiem. To podatek stanowiący główne źródło dochodów państwa - dlatego fiskus patrzy na podatników VAT szczególnie uważnie i bez wyrozumiałości. Dla osób rozliczających VAT nieustannie zmieniające się przepisy i interpretacje są źródłem stresów i obaw. Nasz nowatorski e-kurs: E-szkoła VAT pozwala poznać, zgłębić i rozwiązać rozmaite problemy dotyczące tego podatku. 
      • 17.12.2018E-szkoła VAT - jeszcze dzisiaj przyjmujemy zapisy na bieżącą edycję
        VAT jest w swojej konstrukcji najbardziej skomplikowanym i konfliktogennym podatkiem. Stanowi główne źródło dochodów państwa - dlatego fiskus patrzy na podatników VAT szczególnie uważnie i bez wyrozumiałości. Dla osób rozliczających VAT nieustannie zmieniające się przepisy i interpretacje są źródłem stresów i obaw. Nasz nowatorski e-kurs: E-szkoła VAT pozwala poznać, zgłębić i rozwiązać rozmaite problemy dotyczące tego podatku. Układ materiału, jego szczegółowość i liczba przykładów umożliwią każdemu, kto zechce poświęcić na to nieco uwagi i czasu, opanowanie tej trudnej i skomplikowanej materii. E-kurs podzielony jest na dwie części: Podatek VAT w obrocie krajowym i Podatek VAT w obrocie międzynarodowym. E-szkołę uzupełnia dodatek, zawierający odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania uczestników. Materiały w razie pojawiających się zmian w przepisach są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane.
        • 10.07.2018NSA. Podatek od prezentów od banku
          O ile w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT ustawodawca jednoznacznie stanowi o nagrodach związanych ze sprzedażą premiową, o tyle w art. 30 ust. 1 pkt 4b ww. ustawy mowa jest o świadczeniach związanych z oferowanymi promocjami, nie zaś o świadczeniach związanych z określoną (na przykład premiową) sprzedażą. Zatem, regulacja prawna art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy dotyczy tych świadczeń promocyjnych, które nie są nagrodami związanymi ze sprzedażą premiową, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4b - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
          • 20.03.2015NSA. Przychód pracownika z tytułu zbiorowej imprezy integracyjnej
            Z uzasadnienia: Warunkiem powstania przychodu w postaci świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, jest ich otrzymanie i nie jest wystarczająca sama możliwość jego otrzymania wynikająca z udziału w spotkaniu integracyjnym. W przypadku imprez zbiorowych, jak choćby spotkań integracyjnych, nie jest możliwe ustalenia podstawy opodatkowania indywidualnych osób z tytułu udziału w nich, skoro nie da się ustalić czy i w jakim zakresie skorzystali oni z poszczególnych oferowanych przez organizatora świadczeń.
            • 05.03.2010Orzecznictwo: Nieodpłatne przekazanie towarów i bonów towarowych
              Z uzasadnienia: Istotne z punktu widzenia zaistniałego sporu jest to, że art. 8 ust. 1 jednoznacznie stanowi, iż usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Nie może zatem wystąpić taka sytuacja faktyczna, w rozumieniu tego unormowania, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Przepis ten wyklucza takie rozwiązanie. Podkreślić w tym miejscu należy, że dokonywanie określonej ilości zakupów w ramach np. programu lojalnościowego mieści się w zakresie czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług w postaci dostawy towarów. Nie można więc uznać w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku - zrealizowania określonej ilości nabyć towarów - za świadczenie usługi. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi. Przeszkodą do takiej konstatacji jest treść art. 8 ust. 1 VAT, z której to wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą.
              • 11.05.2009Orzecznictwo podatkowe: Bony towarowe jako koszt podatkowy
                Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu. W efekcie przedstawienia bonu towarowego klient uzyskuje umniejszenie ceny towaru, który zamierza zakupić o wartość przedstawionego bonu. W konsekwencji wydanie towaru w zamian za opisany w zapytaniu "bon towarowy" należy traktować jako rabat finansowy. Udzielenie rabatu finansowego nie powinno być utożsamiane z kosztem uzyskania przychodu, lecz zdarzenie takie należy wiązać z ustaleniem rzeczywistej wysokości przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.