Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

działka

  • 29.01.2009Orzecznictwo: Droga gminna jako infrastruktura towarzysząca?
    Z uzasadnienia: "Kiedy zatem w art. 146 ust. 3 u.p.t.u. definiuje się infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i związaną z obiektami budownictwa mieszkaniowego, poprzez określenie jej zakresu przedmiotowego, należy uwzględniać, że stawka obniżona 7 % powinna mieć zastosowanie jedynie do takich inwestycji (remontów) tej infrastruktury, które są realizowane w ramach zadań budownictwa mieszkaniowego (inwestycji budownictwa mieszkaniowego), i których ostatecznymi odbiorcami w sensie podatkowym (finansowym) jako konsumentów w finalnym rachunku (bezpośrednio lub pośrednio - poprzez pośrednich inwestorów jakimi są spółdzielnie czy deweloperzy, sprzedających lub wynajmujących lokale mieszkalne w takich obiektach) są osoby (podmioty) użytkujący te obiekty (infrastrukturę)."
    • 19.01.2009Orzecznictwo podatkowe: Ustalanie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego
      W zakresie podatków i opłat lokalnych organy podatkowe opierają się na ewidencji gruntów i budynków, która jest urzędowym dokumentem stanowiącym źródło informacji wykorzystywanych w postępowaniu podatkowym.
      • 19.01.2009Podział majątku a podatek od sprzedaży nieruchomości
        Pytanie podatnika: Czy istnieje po stronie Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?
        • 10.12.2008Sprzedaż gruntu z majątku prywatnego w wyniku procesu scalania a opodatkowanie VAT
          Przygotowanie gruntu do sprzedaży poprzez wydzielenie mniejszych działek nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej. Procedura scalania i wymiany gruntów nie może być traktowana jak nowe nabycie gruntu. W konsekwencji sprzedaż poszczególnych działek nieruchomości uzyskanej w drodze scalania gruntów nie podlega opodatkowaniu VAT — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
          • 10.12.2008Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości rolnych
            Pytanie podatnika: Czy przedmiotowa działka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od dochodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
            • 27.11.2008Orzecznictwo: Kiedy działalność gospodarcza? 
              „Zdaniem organu, z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynika, że dokonując podziału na działki, które w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe, podatnik nie działał celem zaspokojenia swoich własnych potrzeb. Działania te miały na każdym etapie podejmowania czynności o charakterze zarobkowym, poprzez działania zwiększające wartość działek. Nie można odmówić charakteru zarobkowego również sprzedaży działek zabudowanych. Działania poprzedzające sprzedaż, znacznie wykraczające poza zwykłe czynności konieczne do zbycia składników majątku osobistego, wskazują na istnienie woli osiągnięcia korzyści ze sprzedaży, co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej”.  
              • 15.10.2008Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej
                Pytania podatnika: 1. W jakiej wysokości Wnioskodawca zapłaci podatek od sprzedaży nieruchomości? 2. Jaką moc prawną mają ustawy o podatku od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług sprzed roku 2007 w stosunku do obecnie obowiązujących ustaw, odnośnie nabycia i sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca?
                • 31.07.2008Zbycie nieruchomości rolnej
                  Pytanie podatnika: Czy przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu w części dotyczącej współmałżonka (żony) podlega zwolnieniu od podatku dochodowego?
                  • 31.07.2008Orzecznictwo: Bezskuteczność egzekucji wobec spółki i odpowiedzialność członka zarządu
                    Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 maja 2006 r. (sygn. akt I SA/Bk 70/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Jana K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z dnia 14 grudnia 2005 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe w podatku VAT za miesiące kwiecień - sierpień 2002 r. oraz kosztów postępowania egzekucyjnego.
                    • 19.06.2008Zakup nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej
                      Pytania podatnika: 1. Czy nabyta nieruchomość w świetle prawa podatkowego stanowi własność spółki czy też jest własnością jej wspólników? 2. Czy otrzymywane faktury VAT wystawione na Spółkę, stwierdzające nabycie towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją dają prawo do odliczenia zawartego w nich podatku w sytuacji gdy wg aktu notarialnego nabywcami nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej (dwie osoby fizyczne)? 3. Czy można uznać w świetle prawa, że doszło do wniesienia wkładu majątkowego już z chwilą zakupu nieruchomości przez wspólników spółki, zważywszy na zawarte w akcie notarialnym zastrzeżenie wspólników, że zakupiona nieruchomość w pełni zostanie przeznaczona przez nich na wspólny cel gospodarczy?
                      • 18.06.2008Orzecznictwo podatkowe: Zniesienie współwłasności nie jest darowizną
                        W stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2003 r. nie można czynności prawnej „nieodpłatnego zniesienia współwłasności” utożsamiać z czynnością „darowizny”, o której mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. „d” p.d.o.f., nawet jeżeli na podstawie przepisów k.c. można byłoby wskazywać na podobieństwa skutków prawnych (ekonomicznych) tych czynności. Począwszy bowiem od tej daty, ustawodawca w p.s.d. posługuje się zarówno zwrotem „darowizna”, jak również określeniem „nieodpłatnego zniesienia współwłasności”, wyraźnie przez to odróżniając zakres znaczeniowy obu tych pojęć. Taka konstatacja wynika z potrzeby respektowania zasady wewnętrznej autonomii pojęciowej prawa podatkowego.
                        • 12.05.2008Orzecznictwo podatkowe: Zachowanie prawa do ulgi mieszkaniowej
                          Ulga z art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje także w przypadku zbycia przedmiotu darowizny w celu nabycia budynku w "stanie surowym, zamkniętym".
                          • 25.04.2008Orzecznictwo podatkowe: Sprzedaż działek i VAT - kolejny korzystny dla podatników wyrok
                            Zaskarżoną decyzją z dnia 10 sierpnia 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej powoływanej jako „Ordynacja podatkowa”), odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 30 maja 2006 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.,
                            • 19.03.2008Sprzedaż udziałów w nieruchomości i PCC
                              Pytania podatnika: 1. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC lub VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby prawne? 2. Jakiego rodzaju podatkiem (PCC i VAT) powinna zostać opodatkowana sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne? 3. Jeżeli sprzedaż udziałów w nieruchomości przez osoby fizyczne podlegać będzie podatkowi VAT to, czy osoby te muszą przez zawarciem umowy zarejestrować się jako podatnicy VAT oraz czy w takim przypadku nabywcy będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego?
                              • 21.01.2008Orzecznictwo podatkowe: W sprawie podatku VAT przy sprzedaży działek fiskus przegrywa z podatnikami
                                Pismem z dnia 7 grudnia 2006 r. Andrzej W. (zwany dalej Skarżącym) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji do co zakresu i sposobu stosowania prawa. Z wniosku wynika, iż w 1981 r. Skarżący nabył gospodarstwo rolne o powierzchni 5,19 ha. Wskazał, iż obecnie cały teren gospodarstwa został „odrolniony" i zyskał status terenów budowlanych. Podniósł, iż podzielił posiadany grunt na działki budowlane i zamierza je sprzedać indywidualnym, niezależnym od siebie nabywcom.
                                • 10.10.2007Opodatkowanie sprzedaży gruntów
                                  W dzisiejszym artykule przybliżymy skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości gruntowych, czyli mówiąc potocznie, nieruchomości niezabudowanych. Zgodnie z art. 46 Kodeksu cywilnego, przez grunty rozumie się części powierzchni ziemskiej. Tak rozumiany grunt stanowiący odrębny przedmiot własności stanowi nieruchomość, do której przysługiwać nam może prawo własności bądź prawo użytkowania wieczystego. Prawa te (czyli de facto grunty) mogą być przedmiotem obrotu, w tym sprzedaży, co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponadto, w zależności od tego czy strony transakcji sprzedaży są podatnikami podatku od towarów i usług, sprzedaż nieruchomości podlega bądź opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bądź podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
                                  • 13.09.2007Zakup materiałów budowlanych przed otrzymaniem pozwolenia na budowę
                                    Pytanie podatnika: Czy można ubiegać się o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w przypadku braku pozwolenia na budowę w momencie zakupów materiałów budowlanych?
                                    • 31.05.2007Sprzedaż działek z majątku osobistego nie podlega VAT
                                      Sprzedaży kilku lub więcej działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, jeżeli działki te stanowią majątek osobisty podatnika VAT i nie służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu VI Dyrektywy VAT. Jeżeli podatnik nie nabył działek w celu ich dalszej odsprzedaży, ale nabył je jako osoba fizyczna w drodze darowizny od rodziców i w związku z tym działki te stanowią jego majątek osobisty, ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.