Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

artykuły biurowe

  • 28.09.2020Wniosek o zwrot VAT zapłaconego za granicą tylko do 30 września
    Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz służbowo do innych krajów UE? Kupujesz m.in. paliwo, płacisz za przejazdy autostradą i za wstęp na targi. Masz prawo wystąpić o zwrot zagranicznego podatku VAT. O zwrot występujesz w Polsce według szczególnej procedury VAT-REFUND wypełniając formularz VAT-REF. Poniżej dowiesz się jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT.
    • 25.09.2020Wniosek o zwrot VAT zapłaconego za granicą tylko do 30 września
      Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz służbowo do innych krajów UE? Kupujesz m.in. paliwo, płacisz za przejazdy autostradą i za wstęp na targi. Masz prawo wystąpić o zwrot zagranicznego podatku VAT. O zwrot występujesz w Polsce według szczególnej procedury VAT-REFUND wypełniając formularz VAT-REF. Poniżej dowiesz się jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT.
      • 11.10.2019WSA: Wspólnotowy Kodeks Celny: Prowizje niedoliczane do wartości celnej
        Z uzasadnienia: W uwadze do artykułu 8 ust. 1 (a) (i) Kodeksu Wartości Celnej WTO zdefiniowano określenie "prowizja od zakupu" jako "opłaty dokonywane przez importera swojemu agentowi za usługi związane z reprezentowaniem go za granicą przy zakupie towarów dla których ustalana jest wartość celna". Tak pojmowana prowizja nie podlega dodaniu do wartości celnej przy jej ustalaniu. (...)
        • 21.08.2017Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności
          Pytanie: Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Ze względu na jej specyficzny charakter już teraz gromadzę niezbędne narzędzia, wyszukując okazje na serwisach aukcyjnych. Czy wydatki na ich zakup będę mógł w przyszłości zaliczyć do kosztów?
          • 18.08.2017Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności
            Pytanie: Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Ze względu na jej specyficzny charakter już teraz gromadzę niezbędne narzędzia, wyszukując okazje na serwisach aukcyjnych. Czy wydatki na ich zakup będę mógł w przyszłości zaliczyć do kosztów?
            • 25.05.2016Dotacja na rozpoczęcie działalności. Zakup towarów i usług w kosztach podatkowych
              Pytanie podatnika: Czy wydatki poniesione na zakup towarów i usług (wyposażenia i usług niestanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), które sfinansowane zostały bezpośrednio środkami z przyznanej jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?
              • 07.07.2015WSA. Czy biurowe posiłki są przychodem pracownika?
                Z uzasadnienia: Skoro ilość i rodzaj artykułów żywnościowych nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników i nie można ustalić przypadającej na poszczególne osoby indywidualnej ich ilości, to mając na uwadze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, które należy rozumieć w ten sposób, że pojęcie "inne nieodpłatne świadczenie" oznacza przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości oraz skoro nie ma możliwości określenia wysokości przychodu przypadającego na każdego pracownika, to nie sposób przyjąć, że mamy do czynienia z przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy.
                • 17.12.2014WSA. Nie każdy strój służbowy można rozliczyć w kosztach
                  Z uzasadnienia: Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z zakupem stroju służbowego, nawet mającego charakter biznesowy, w postaci: garniturów, marynarek, spodni, koszul, spinek, krawatów, obuwia, płaszczy (kurtek zimowych), rękawiczek, czapek, kapeluszy; nawet jeżeli ten strój służy wykonywaniu obowiązków prawnika, codziennej pracy, występowania przed sądem i uczestniczenia w spotkaniach biznesowych, oraz nie ma charakteru zbyt wytwornego czy okazałego.
                  • 24.09.2014Kwota limitu zwolnienia Z VAT przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
                    Pytanie podatnika: Czy zgodnie ze zmianą dotyczącą zwolnienia podmiotowego VAT od 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca nie wlicza osiąganych przychodów ze sprzedaży zagranicznej do krajów Unii Europejskiej do limitu 150 tys. zł pozwalającego na zwolnienie podmiotowe VAT? Gdyby Wnioskodawca osiągnął w danym roku podatkowym 2014 r. przychody ze sprzedaży w Polsce o wartości 140 tys. zł, a przychody ze sprzedaży wysyłkowej w przeliczeniu na PLN do Niemiec o wartości np. 30 tys. zł, do Anglii o wartości 40 tys. zł i przykładowo do Francji o wartości 20 tys. zł to czy w kolejnym roku podatkowym 2015 r. będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?
                    • 04.12.2012Gowin szuka oszczędności. Sądy robią wspólne zakupy
                      Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło Centrum Zakupów dla Sądownictwa. – Oszczędności, ograniczenie liczby przeprowadzanych w sądownictwie postępowań przetargowych, uwolnienie zasobów ludzkich – to tylko niektóre korzyści, jakie daje działanie Centrum – tłumaczy szef tego resortu, Jarosław Gowin.
                      • 04.08.2011Rośnie przemyt podrabianych towarów
                        W ubiegłym roku służby celne państw Unii Europejskiej ujawniły na granicach zewnętrznych przeszło 103 miliony towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej – poinformowało Ministerstwo Finansów. Liczba ujawnień wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu do 2009 r., z 43,5 tys. do 80 tys.
                        • 01.12.2009Orzecznictwo: Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi

                          Z uzasadnienia: Wszystkie dokonane przez organy podatkowe ustalenia faktyczne są spójne i jednoznacznie dowodzą, że działalność zarejestrowana na nazwisko małżonki skarżącego była fikcyjna i została zgłoszona tylko w celu zwiększenia kosztów firmy skarżącego (a przez to obniżenia jego obciążeń podatkowych), a faktycznie wykonane w ramach niej czynności (na które wystawiono sporne faktury) wchodziły w istocie w zakres działalności prowadzonej przez skarżącego. Powyższe dodatkowo potwierdza okoliczność zlikwidowania działalności gospodarczej małżonki skarżacego z końcem 2006 r., tj. po wszczęciu postępowania kontrolnego w firmie skarżącego.