Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

nota korygująca

  • 21.11.2011Zakres korygowania danych zawartych na fakturze
    Pytanie podatnika: Spółka zawarła umowę dostawy urządzenia zaliczonego następnie do środków trwałych. Płatność ceny dostarczanego urządzenia odbywała się częściami - dostawca wystawiał sukcesywnie faktury VAT na zapłacone kwoty zaliczek. Po dostawie urządzenia dostawca wystawił tzw. fakturę „końcową” na pozostałą do zapłaty część zobowiązania z tytułu dostawy. W treści tej faktury błędnie określono kwoty w kolumnie „cena netto” umieszczając w niej kwoty stanowiące wartość brutto. Czy tak wystawiona faktura „końcowa” jest pod względem formalnym wystawiona prawidłowo? W przypadku uznania jej za wadliwą, czy ww. błąd należy sprostować poprzez wystawienie faktury korygującej, czy też noty korygującej?
    • 14.07.2011Nota a faktura korygująca
      W praktyce bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują od kontrahentów błędnie wystawione faktury VAT. Błędy mogą polegać na podaniu niewłaściwych danych nabywcy, nieprawidłowym oznaczeniu towarów, ich ilości lub wartości. Podatnicy mają możliwość skorygowania powstałych błędów przez wystawienie noty korygującej lub faktury korygującej.
      • 01.07.2011Brak NIP na fakturze a odliczenie VAT
        Pytanie podatnika: Czy przysługuje prawo, poprzez korektę deklaracji VAT-7, do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach, w których brak jest numeru NIP nabywcy oraz nazwy firmy? Czy dokonując tego odliczenia należy wystawić noty korygujące?
        • 21.06.2011Niepełna nazwa nabywcy na fakturze nie pozbawia prawa do odliczenia VAT
          Pytania podatnika: 1. Czy fakt posłużenia się przez kontrahentów podatnika na fakturze dokumentującej sprzedaż na rzecz podatnika towarów i usług skrótem "sp. z o. o." zamiast "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" (przy zachowaniu wymogów i zakazów określonych w art. 86 i 88 ustawy o VAT) pozbawia podatnika możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w takich fakturach? 2. Czy podatnik w szczególności musi, celem uzyskania możliwości odliczenia podatku naliczonego, przesyłać kontrahentowi posługującemu się w fakturze niepełną nazwą podatnika notę korygującą, w których korygowana byłaby nazwa podatnika?
          • 10.01.2011Jak rozliczyć zaliczki w przypadku zmiany stawki VAT
            Pytanie podatnika: W jaki sposób rozliczyć otrzymane wpłaty (zaliczki) na poczet ceny, gdy zostały wystawione na nie faktury VAT w przypadku, w którym po otrzymaniu zaliczki, a przed przekazaniem lokalu nabywcy oraz przeniesieniu własności następuje zmiana stawki VAT?
            • 01.12.2010Premie pieniężne: Nota korygująca nie uprawnia do korekty VAT
              Podatnik VAT udzielając rabatu w postaci wypłaty premii pieniężnej, aby mógł dokonać obniżenia podstawy opodatkowania, powinien wystawić fakturę korygującą – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
              • 20.09.2010Rabat powinien być udokumentowany fakturą korygującą
                Z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 16 ust. 1 i § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie wystawiania faktur wynika, że jeżeli podatnik dokonuje obniżenia obrotu z tytułu rabatu udzielonego po wystawieniu faktur, fakt udzielenia takiego rabatu musi zostać przez niego udokumentowany fakturą korygującą. Podstawę obniżenia obrotu na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT stanowią również kwoty wynikające z faktur korygujących wystawionych na podstawie § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, czyli w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Jeżeli zatem wypłacanych kontrahentom premii pieniężnych z tytułu osiąganego poziomu udokumentowanych fakturami zakupów podatnik nie traktuje jako formy nagrody za osiągnięte wyniki, lecz jako rabat stanowiący podstawę do obniżenia swojego obrotu, z uwagi na przepis § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia udzielenie takiego rabatu podatnik obowiązany jest udokumentować w formie faktury korygującej odnoszącej się do wszystkich faktur stanowiących podstawę udzielenia rabatu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                • 08.09.2010Anulowanie faktury w przypadku nieodebranych przesyłek
                  Pytanie: Sprzedaję towary za pośrednictwem platformy aukcyjnej w Internecie. Często zdarza się, że wysłany za zaliczeniem pocztowym towar wraca nieodebrany. Czy powinienem w tym przypadku wystawić fakturę korygującą, czy też mogę ją anulować?
                  • 14.07.2010Prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie duplikatu faktury VAT
                    Pytanie podatnika: W 2009 r. zakupiła Pani wraz z mężem działki rekreacyjne od Agencji Nieruchomości Rolnych. Działki zostały nabyte w celu budowy w przyszłości małego ośrodka rekreacyjnego, celem prowadzenia w nim działalności gospodarczej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nabycie przedmiotowego gruntu zostało udokumentowane aktem notarialnym, w którym jako nabywcę określono małżonków - małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Sprzedawca wystawił również fakturę VAT, dokumentującą tę transakcję. Faktury tej nigdy Pani nie otrzymała i nie posiada wiedzy, co się z nią stało. Zakup tego gruntu nie został też zaksięgowany w prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą ewidencjach. W związku z zauważonym brakiem złożyła Pani wniosek do sprzedawcy o wystawienie duplikatu przedmiotowej faktury. Czy przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług na podstawie duplikatu faktury?
                    • 06.04.2010Korekta obrotu tylko po zwrocie zaliczki
                      Pytanie podatnika: Czy Spółka zobowiązana będzie do dokonania korekty podatku VAT naliczonego, na podstawie wystawionych przez Kontrahenta faktur korygujących do faktur zaliczkowych, mimo braku dokonania przez Kontrahenta faktycznego zwrotu określonej w fakturze korygującej zaliczki?
                      • 29.12.2009Nota korygująca
                        Wprawdzie jest to tylko moje subiektywne odczucie (niepoparte żadnymi badaniami), jednak postawię tezę (której nawet nie spróbuję udowodnić), że nota korygująca to dokument, który cały czas jest niedoceniany w obrocie gospodarczym, a którego powszechniejsze stosowanie pozwoliłoby uniknąć często niepotrzebnych sporów pomiędzy kontrahentami. Jak bowiem zachowuje się przeciętny podatnik, który otrzymał fakturę z błędem w nazwie, adresie czy NIP? Albo odsyła fakturę, żądając poprawnie wystawionej, albo zachowuje ją, jednocześnie występując z prośbą o przesłanie mu faktury korygującej.
                        • 18.12.2009Premia pieniężna jak rabat
                          Pytanie podatnika: Czy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług udzielanie premii pieniężnych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem i czy powinny być one dokumentowane fakturą, a jeśli nie, to w jaki sposób należy je prawidłowo dokumentować?
                          • 03.12.2009PKPiR krok po kroku – odcinek 12
                            Rozpoczynamy omawianie wymogów stawianych dokumentom księgowym, które stanowią podstawę wpisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Po każdym z odcinków poświęconych wybranemu dokumentowi (dokumentom) przedstawimy stanowiska organów podatkowych w kwestiach szczegółowych i budzących wątpliwości podatników.
                            • 26.06.2009Kiedy nota, kiedy faktura korygująca
                              W listach naszych Czytelników bardzo często pojawiają się pytania dotyczące sposobu postępowania w przypadkach, w których stwierdzą oni różnego rodzaju błędy w dokumentach. Najwięcej pytań dotyczy faktur VAT, a liczba możliwych pomyłek i ich kombinacji jest naprawdę spora. Postaram się odpowiedzieć, kiedy i kto może i powinien sporządzać dokumenty korygujące w razie wystąpienia błędów.
                              • 23.04.2009Faktura korygująca do faktury elektronicznej - jaka forma?
                                Organ podatkowy nie może odmówić uznania za fakturę korygującą dokumentu lub noty tylko ze względu na formę, w jakiej została ona wystawiona, o czym stanowią przepisy wspólnotowe. W konsekwencji, jeśli podatnik wystawiający faktury elektroniczne nie ma możliwości wystawiania elektronicznych faktur korygujących, wówczas może je wystawiać w formie papierowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
                                • 26.03.2009Dokumentowanie wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu osobowego
                                  Dla udokumentowania wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu osobowego nieujętego w ewidencji środków trwałych podatnik powinien prowadzić nie tylko ewidencję przebiegu pojazdu, ale też powinien posiadać dokumentację źródłową, tj. faktury VAT, rachunki oraz dowody zapłat czy polis. Należy przy tym pamiętać, by dokumenty te zawierały wszystkie dane wymagane przepisami prawa.
                                  • 25.10.2007Błędny NIP, niepotwierdzona nota korygująca i prawo do odliczenia VAT
                                    Spółka otrzymała fakturę zakupową, na której widnieje jej błędny NIP. Czy można w takiej sytuacji odliczyć podatek naliczony?
                                    • 09.08.2007Prawie wszystko o ewidencji przebiegu pojazdu
                                      W razie braku ewidencji przebiegu pojazdu wydatki ponoszone przez podatnika – z tytułu używania samochodów osobowych, które nie są środkami trwałymi ani nie są użytkowane na podstawie umowy leasingu – nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
                                      • 13.07.2007Orzecznictwo: Faktura wystawiona przez nieistniejący podmiot
                                        Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1.02.2005 r. o sygn. akt SA/Rz 1157/03 oddalający skargę Przedsiębiorstwa ;E. Spółka z o.o. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 25.06.2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
                                        • 20.12.2006Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
                                          Pytanie podatnika: Czy przyjęty w Spółce sposób dokumentowania zdarzeń mających wpływ na wysokość podstawy opodatkowania z tytułu WNT, polegający na wystawieniu przez Spółkę not korygujących, może być uznany za prawidłowy i wystarczający dla celów rozliczania podatku od towarów i usług, to jest czy tego rodzaju dokumenty stanowią wystarczającą podstawę do obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz w konsekwencji do obniżenia lub podwyższenia kwot podatku naliczonego?
                                          • 09.01.2006Aktualizacja Kalkulatora IP
                                            Informujemy, iż opublikowaliśmy nową wersję programu Kalkulator IP, oznaczoną numerem 4.6 z dnia 10.01.2006 r.

                                          « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]