Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bonus podatek vat

  • 20.03.2020Czy podatnik musi odliczyć VAT?
    Odliczenie podatku jest jednym z fundamentów, na których opiera się konstrukcja VAT. Zasada ta wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasada ta może być zrealizowana po spełnieniu podstawowego warunku, którym jest istnienie związku pomiędzy nabytymi towarami lub usługami a działalnością opodatkowaną.
    • 22.04.2016Rozliczenie i dokumentowanie bonusu pośredniego na gruncie ustawy o VAT 
      Zdarza się, że producenci udzielają kontrahentom premii pieniężnych z tytułu zrealizowanego poziomu zakupu ich towarów. Udzielane są one nie tylko hurtowniom będącym ich bezpośrednimi kontrahentami, ale również klientom tych hurtowni. W takim wypadku pojawia się pytanie: Czy premia ta obniża podstawę opodatkowania producenta oraz jaki dokument należy wystawić z tytułu udzielenia tego rodzaju premii?
      • 06.10.2015Premia pieniężna a VAT. Nota księgowa jako faktura
        Z uzasadnienia: W myśl art. 219 Dyrektywy 112 każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę. Ponieważ nota otrzymana od producenta, potwierdzająca premię udzieloną skarżącej, dotyczy konkretnego towaru nabytego wcześniej na podstawie faktur wystawionych przez dystrybutora należy stwierdzić, iż dokumentuje ona rabat, czyli obniżenie ceny tego towaru, zatem w konsekwencji otrzymanie rabatu powinno prowadzić do obniżenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów dokonaną przez dystrybutora na rzecz skarżącej Spółki.
        • 23.07.2015Konkursy w internecie. Obowiązki płatnika z tytułu PIT
          Pytanie podatnika: Czy Spółka będzie zobowiązana do pobierania zaliczki na PIT w odniesieniu do przychodów osiąganych przez uczestniczki konkursu z tytułu udostępniania przez nie swojego wizerunku – w związku z wypłacanymi nagrodami pieniężnymi („nagrodami pocieszenia”)? Kiedy i w jakiej wysokości należy odprowadzić PIT od nagrody rzeczowej wygranej przez uczestniczkę konkursu, wynikającej z zebrania przez nią największej liczby głosów, a kiedy i w jakiej wysokości należy odprowadzić podatek dochodowy od nagrody pieniężnej zdobytej przez uczestniczkę konkursu?
          • 02.04.2015Nieprawidłowe stanowisko podatnika a zasada nieszkodzenia
            Tezy: Wydanie na podstawie art. 14c § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 roku, poz. 749 ze zm.,) interpretacji indywidualnej uznającej stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe nie wyklucza możliwości urzeczywistnienia zasady nieszkodzenia, wynikającej z art. 14k i następnych tej ustawy, także w zakresie tych elementów kwalifikacji prawnej, co do których wnioskodawca i organ podatkowy byli zgodni.
            • 28.01.2015Uproszczone faktury korygujące dokumentujące bonusy udzielane kontrahentom
              Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo wystawiać zbiorcze uproszczone faktury korygujące dokumentujące bonusy udzielane kontrahentom spełniające wymogi na art. 106j ust. 3 ustawy o VAT? Czy wystawione faktury będą stanowiły podstawę obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego przy założeniu, że zostaną one w prawidłowy sposób dostarczone do kontrahenta lub wobec braku takiego potwierdzenia, przy udokumentowanej próbie doręczenie Spółka będzie dysponowała innymi dokumentami potwierdzającymi, że transakcja została zrealizowana na warunkach objętych korektą?
              • 07.11.2014Sposoby potwierdzania odbioru faktury korygującej
                Pytanie podatnika: Które z niżej wymienionych sposobów potwierdzania otrzymania przez klientów faktur korygujących dają prawo spółce do obniżenia podatku należnego o wartość wynikającą z tych faktur? Jakie wymogi trzeba spełnić i jaką przygotować dokumentację, aby uznać za wystarczające, że spółka nie uzyskała potwierdzenia odbioru faktur korygujących od kontrahenta mimo udokumentowanej próby ich doręczenia oraz, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej?
                • 05.04.2013Rozliczenie VAT w przypadku premii pieniężnych
                  Z uzasadnienia: Istotnym argumentem kwestionującym możliwość uznania premii pieniężnych za rabaty, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT jest powołanie się na zakaz interpretowania podejmowanych przez podatnika działań gospodarczych w sposób sprzeczny z jego intencjami. W ocenie NSA nie można jednak uznać, że sama wola podatnika, znajdująca odzwierciedlenie w treści czynności prawnej, może określać charakter prawny świadczenia w oderwaniu od jego obiektywnych cech. Nie nazwa, lecz treść świadczenia decyduje o tym, jaki ma ono charakter.
                  • 26.07.2012Premie pieniężne na gruncie ustaw podatkowych
                    Udzielanie premii pieniężnych związanych z uzyskanymi obrotami to ważny element strategii handlowych, mający na celu przede wszystkim zintensyfikowanie sprzedaży. Zasady przyznawania premii wynikają z umów między kontrahentami, zaś jednym z warunków nabycia do nich prawa jest dokonanie przez nabywcę zakupów o określonej kwotowo wartości.
                    • 20.09.2011Wydatek z nierzetelnej faktury jako koszt podatkowy
                      W przypadku, gdy poniesienie wydatku udokumentowanego nierzetelnym dowodem w postaci faktury zostałoby potwierdzone innymi, nie budzącymi wątpliwości dowodami, a wszelkie inne dane dotyczące transakcji odpowiadałyby rzeczywistości, wydatek taki - przy spełnieniu przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - mógłby stanowić koszt uzyskania przychodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                      • 23.08.2011Organy podatkowe nie mogą decydować za podatnika
                        O tym, czy wynagrodzenie motywacyjne wobec kontrahenta z tytułu wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności przyjmie formę premii pieniężnej (procentowej lub kwotowej), czy rabatu obniżającego obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, decyduje wybrana przez przedsiębiorcę strategia gospodarcza, co sprzeciwia się możliwości decydowania przez organ podatkowy o zakwalifikowaniu udzielonej przez podatnika premii pieniężnej jako rabatu obniżającego jego obrót – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                        • 18.08.2011Opodatkowanie VAT i dokumentowanie premii pieniężnych
                          Pytanie podatnika: Czy otrzymane premie pieniężne (bonusy) za roczne (okresowe) osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów rodzą obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług? W jaki sposób dokumentować otrzymane premie: notami obciążeniowymi, notami uznaniowymi, fakturami czy innymi dokumentami? Jak postępować w sytuacjach, jeśli zawarta umowa jest z kilkoma kontrahentami (dostawcami) na otrzymanie premii pieniężnych, za określone warunki umowy i niektórzy dostawcy mają rozbieżne orzeczenia swoich Izb Skarbowych, gdzie w konsekwencji jedni zwracają się o wystawienie not obciążeniowych, a niektórzy faktur VAT?
                          • 05.07.2011Premia pieniężna a VAT
                            Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których nabywcom wypłacane są tzw. premie pieniężne. Skutki podatkowe dotyczące ich wypłacania uzależnione są od wielu czynników m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie, czy może związane są ze świadczeniem dodatkowych usług na rzecz sprzedawcy itp. Szczegółowe zasady opodatkowania VAT premii pieniężnych wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 21 czerwca 2011 r. nr ILPP2/443-571/08/11-S/GZ.
                            • 01.07.2011Fiskus nie może decydować co jest premią, a co rabatem
                              O tym, czy wynagrodzenie motywacyjne wobec kontrahenta z tytułu wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności przyjmie formę premii pieniężnej (procentowej lub kwotowej), czy rabatu obniżającego obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, decyduje wybrana przez przedsiębiorcę strategia gospodarcza, co sprzeciwia się możliwości decydowania przez organ podatkowy o zakwalifikowaniu udzielonej przez podatnika premii pieniężnej jako rabatu obniżającego jego obrót - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                              • 20.09.2010Rabat powinien być udokumentowany fakturą korygującą
                                Z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 16 ust. 1 i § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie wystawiania faktur wynika, że jeżeli podatnik dokonuje obniżenia obrotu z tytułu rabatu udzielonego po wystawieniu faktur, fakt udzielenia takiego rabatu musi zostać przez niego udokumentowany fakturą korygującą. Podstawę obniżenia obrotu na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT stanowią również kwoty wynikające z faktur korygujących wystawionych na podstawie § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, czyli w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Jeżeli zatem wypłacanych kontrahentom premii pieniężnych z tytułu osiąganego poziomu udokumentowanych fakturami zakupów podatnik nie traktuje jako formy nagrody za osiągnięte wyniki, lecz jako rabat stanowiący podstawę do obniżenia swojego obrotu, z uwagi na przepis § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia udzielenie takiego rabatu podatnik obowiązany jest udokumentować w formie faktury korygującej odnoszącej się do wszystkich faktur stanowiących podstawę udzielenia rabatu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                                • 02.10.2009Orzecznictwo podatkowe: Brak podstaw prawnych do opodatkowania premii pieniężnych
                                  Z uzasadnienia: Przesłanką uznania danego zdarzenia za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest istnienie bezpośredniego beneficjenta tego świadczenia, gdyż stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym. W związku z tym, interpretacja dokonana przez organ w tej sprawie nie jest zgodna z prawem, a szczególności z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż premie pieniężne otrzymywane przez nabywcę od dostawcy towarów przez niego nabywanych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
                                  • 15.06.2009Wykonywanie bezpłatnych usług dla pracowników a VAT
                                    Wykonywanie bezpłatnych przewozów przez przedsiębiorstwo komunikacyjne na rzecz swoich pracowników oraz byłych pracowników i członków ich rodzin stanowi nieodpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                                    • 27.08.2008Podatek od bonusu
                                      Czy koszt kursu opłaconego pracownikowi przez pracodawcę podlega opodatkowaniu? Czy zakup służbowego ubioru powinien zostać obciążony daniną na rzecz fiskusa? Odpowiedzi na te i wiele innych wątpliwości mogli poznać uczestnicy szkolenia „Świadczenia nieodpłatne”, przeprowadzonego przez portal podatki.biz