Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

biuro reprezentacyjne

  • 28.09.2020Wniosek o zwrot VAT zapłaconego za granicą tylko do 30 września
    Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz służbowo do innych krajów UE? Kupujesz m.in. paliwo, płacisz za przejazdy autostradą i za wstęp na targi. Masz prawo wystąpić o zwrot zagranicznego podatku VAT. O zwrot występujesz w Polsce według szczególnej procedury VAT-REFUND wypełniając formularz VAT-REF. Poniżej dowiesz się jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT.
    • 25.09.2020Wniosek o zwrot VAT zapłaconego za granicą tylko do 30 września
      Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz służbowo do innych krajów UE? Kupujesz m.in. paliwo, płacisz za przejazdy autostradą i za wstęp na targi. Masz prawo wystąpić o zwrot zagranicznego podatku VAT. O zwrot występujesz w Polsce według szczególnej procedury VAT-REFUND wypełniając formularz VAT-REF. Poniżej dowiesz się jak uzyskać zwrot zagranicznego podatku VAT.
      • 26.03.2020VAT przy sprzedaży firmowego samochodu osobowego 
        Prowadzący działalność gospodarczą, będący zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT, przy zakupie samochodu osobowego wykorzystywanego zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych ma prawo do odliczenia 50% VAT wykazanego na fakturze zakupu. Natomiast 50% nieodliczonego podatku VAT zwiększa wartość początkową samochodu do celów amortyzacji. Z kolei przy sprzedaży takiego pojazdu należy odprowadzić nie tak jak przy zakupie 50% VAT a 100% VAT od jego wartości. Stanowi to niespójność i brak konsekwencji prawodawcy?
        • 21.08.2019Co można amortyzować odrębnie od budynku?
          Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów. W celu zwiększenia przestrzeni salonu oraz serwisu prowadzi inwestycję mającą na celu rozbudowę budynku mieszczącego salon samochodowy. W budynku oraz na dachu i ścianach budynku umieszczone zostaną m.in. następujące składniki majątkowe: elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego, system wentylacji oraz klimatyzacji, instalacja elektryczna, system video, windy, drzwi zewnętrzne oraz bramy wjazdowe i garażowe. Czy ww. składniki majątkowe stanowią odrębne pojedyncze lub kompleksowe środki trwałe i jako takie mogą podlegać amortyzacji podatkowej odrębnie od budynku?
          • 25.11.2015Koszty działalności: Wydatki na wyjazd dla pracowników kontrahenta
            Pytanie podatnika: W 2001 r. Wnioskodawca podpisał umowę z firmą partnerską na świadczenie usług remontowych, porządkowych i konserwacyjnych. W tym roku firma ta obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji Wnioskodawca chce podziękować za współpracę i zamierza, za pośrednictwem biura turystycznego, dla niektórych pracowników firmy partnerskiej kilkudniowy wyjazd zagraniczny oraz sfinansować go z własnych środków. Czy fakturę za ww. imprezę turystyczną Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
            • 10.09.2015Usługi hotelowe a odliczenie VAT od gastronomii
              Tezy: Pomimo uchylenia z dniem 30 listopada 2008 r., przepisu art. 88 ust. 1 pkt. 4 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dz. U. z 2004 roku, Nr 54, poz. 535 ze zm.,), w aktualnym stanie prawnym podatnik prowadzący działalność hotelową, który korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług gastronomicznych, z uwagi na treść art. 176 dyrektywy 112, nadal ma prawo do odliczeń określonych w uchylonym przepisie, o ile tylko w dalszym ciągu spełnia przesłanki przewidziane w tej normie prawnej.
              • 20.04.2012Zagraniczny wyjazd na szkolenie kontrahentów a koszty uzyskania przychodów
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki poniesione na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu szkoleniowego na Teneryfę dla kontrahentów i przedstawicieli producenta?
                • 16.08.2011Wydatki na rzecz rady nadzorczej a koszty podatkowe
                  Pytanie podatnika: Czy przedstawione w opisie stanu faktycznego wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z funkcjonowaniem Rady Nadzorczej, stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
                  • 15.10.2010Wydatki na zorganizowanie imprezy promocyjnej w kosztach firmy
                    Pytanie podatnika: Spółka zorganizowała spotkanie, w którym uczestniczyli potencjalni najemcy powierzchni w biurowcu, pracownicy Spółki, przedstawiciele podmiotów współpracujących przy realizacji projektu, przedstawiciele wspólnoty mieszkańców budynków sąsiadujących z inwestycją jak również przedstawiciele podmiotów pośredniczących w poszukiwaniu najemców. Czy wydatki ponoszone w związku z organizacją takich spotkań mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych?
                    • 19.08.2010Reprezentacja czy reklama? Warto powalczyć z fiskusem
                      Publikowaliśmy ostatnio wiele materiałów, wskazujących na zaostrzenie stanowiska fiskusa w odniesieniu do wydatków poniesionych na pokrycie kosztów związanych ze spotkaniami z kontrahentami w restauracjach. Organy podatkowe ostatnio wyjątkowo zgodnie twierdzą, że poczęstunek w restauracji, nawet bezalkoholowy, nosi cechy reprezentacji, bez względu na wystawność tego poczęstunku. Odrzucany jest argument przedsiębiorców, że spotkanie przy posiłku jest uznawane za zwyczajowy sposób prowadzenia interesów i w żaden sposób nie wyróżnia zapraszającego, nie podnosi jego prestiżu i nie nosi znamion wystawności czy okazałości. Jeszcze niedawno były to kryteria, którymi kierowały się izby skarbowe, wypowiadając się w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania takich wydatków.
                      • 24.09.2009Orzecznictwo: Odliczenie VAT od wydatków nie stanowiących KUP w różnych stanach prawnych
                        Z uzasadnienia: W świetle powyższego zdaniem Sądu art. 88 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., który ograniczał prawo przyznane podatnikowi do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych przez niego towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów u.p.d.o.p., jest sprzeczny z przepisami prawa wspólnotowego tj. normą art. 168 Dyrektywy 112, jak i obowiązującymi w prawie wspólnotowym zasadami neutralności i proporcjonalności VAT.