Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bony legitymacyjne

  • 20.05.2020Opodatkowanie kart przedpłaconych wydanych pracownikom
    Coraz częściej w obrocie gospodarczym można spotkać się z kartami przedpłaconymi. Karta przedpłacona to rodzaj karty płatniczej, umożliwiającej dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków pieniężnych dostępnych na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Także pracodawcy zaopatrują swoich pracowników w tego rodzaju karty, które umożliwiają im zakup artykułów spożywczych w wybranych sklepach lub posiłków w punktach gastronomicznych. Wątpliwości w tej sytuacji budzi kwestia opodatkowania nieodpłatnego przekazania pracownikom takich kart. 
    • 01.07.2019PIT. Bon żywnościowy zamiast posiłku i napoju. A co z PIT?
      Pytanie: Czy przekazywane pracownikom, celem wywiązania się przez Wnioskodawcę z obowiązku zapewnienia posiłków profilaktycznych oraz napojów, bony żywieniowe są traktowane jako inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych określone art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym wartość finansowanych przez Wnioskodawcę ze środków obrotowych bonów, będzie stanowić przychód pracownika zwolniony z opodatkowania?
      • 25.01.2019E-szkoła VAT: Bony towarowe po zmianach w 2019 roku - część II
        Jedną z najważniejszych zmian w podatku VAT, która weszła w życie w 2019 r. jest zmiana zasad opodatkowania sprzedaży bonów towarowych. Wprowadzono nowe w polskich przepisach pojęcia - bonu jednego przeznaczenia (bonu SPV) i bonu różnego przeznaczenia (MPV). Kontynuujemy dzisiaj publikację fragmentu jednej z lekcji e-szkoły VAT, poświęconej działaniom promocyjnym.
        • 07.11.2018Przekazanie prezentów małej wartości a VAT
          Przepis art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu nie podlega przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
          • 06.11.2018Przekazanie prezentów małej wartości a VAT
            Przepis art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu nie podlega przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
            • 24.10.2018VAT: Sprzedaż kart podarunkowych bez rejestracji na kasie
              Pytanie: Czy w momencie sprzedaży karty podarunkowej nie powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży karty lub też zapłaty zaliczki za przyszłe, nieokreślone dostawy towarów lub świadczenie usług, lecz obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji karty, tzn. w momencie zapłaty kartą za dostawę towarów lub świadczenie usług? Czy w momencie sprzedaży karty nie ma obowiązku dokumentowania sprzedaży za pomocą faktury lub zaewidencjonowania sprzedaży na kasie, lecz należy wystawić fakturę lub zaewidencjonować transakcję na kasie w chwili wyświadczenia usługi lub wydania towaru?
              • 12.07.2018Przekazanie prezentów małej wartości a VAT
                Przepis art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu nie podlega przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
                • 14.11.2017Przekazanie prezentów małej wartości a VAT
                  Przepis art. 7 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221) stanowi, że opodatkowaniu nie podlega przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
                  • 25.03.2016NSA. Karty podarunkowe dla pracowników a zwolnienie z PIT
                    Z uzasadnienia: Wszelkie znaki wydawane przez pracodawcę z puli świadczeń socjalnych, za które pracownik może nabyć towary wg swego uznania, nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych i wartość tych znaków łączona jest z wynagrodzeniami za pracę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik towary te może nabyć u pracodawcy, czy też u osoby trzeciej. Dla przepisu ma bowiem znaczenie czy pracownik otrzymuje paczkę "stworzoną" przez pracodawcę, czy też pracownik sam ją tworzy z produktów na ten cel przeznaczonych.
                    • 19.09.2013Nieodpłatna dostawa towarów i świadczenie usług a VAT
                      Pytanie podatnika: Czy udostępnienie artykułów spożywczych należy traktować jako nieodpłatne przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby osobiste pracowników lub kontrahentów, a w przypadku usługi cateringowej lub gastronomicznej jako nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby osobiste pracowników, kontrahentów lub jako inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika?
                      • 24.12.2012Kupon na siłownię jako bon niezwolniony z PIT
                        Uprawniające do skorzystania z określonych usług kulturalnych i rekreacyjnych kupony kulturalno-rekreacyjne są w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych niebędącymi świadczeniami rzeczowymi innymi znakami, uprawniającymi do ich wymiany na towary lub usługi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                        • 21.04.2011Obrót bonami nie podlega VAT
                          Pytanie podatnika: W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wdrożył nowy projekt dotyczący emisji bonów sprzedawanych innym firmom - Zleceniodawcom po cenie 1 bon = 1 zł. Wnioskodawca pobiera też opłatę tzw. prowizyjną związaną ze sprzedażą bonów. Bony zapisywane są na Internetowe konta, do których dostęp (login i hasło) otrzymują wskazane przez Zamawiającego osoby. Bony upoważniają do płacenia nimi za wszystkie towary i usługi, za które można płacić przelewem. Głównie dotyczy to: zakupów w sklepach internetowych, portalach aukcyjnych lub regulowania zobowiązań za rachunki telefoniczne, prąd lub gaz etc. W jaki sposób na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług należy dokonywać rozliczenia obrotu bonami?
                          • 16.03.2011Jak rozliczyć przychód ze sprzedaży bonów
                            Pytanie podatnika: W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych? Czy w chwili odpłatnego wydania bonu, czy w chwili dokonania sprzedaży towaru, za który zapłata nastąpi przy użyciu bonu?
                            • 30.04.2010Dokumentowanie sprzedaży wirtualnego bonu
                              Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzić będzie sklep internetowy, w którym oferować będzie szeroki zakres towarów i usług. Będą to zarówno towary i usługi opodatkowane VAT stawką podstawową 22%, jak również towary i usługi opodatkowane stawką VAT 7% lub zwolnione z VAT. Spółka zamierza wprowadzić nowy kanał dystrybucji oferowanych przez jej sklep internetowy towarów i usług. Nowy projekt opierał się będzie na produkcie, nazwanym roboczo „wirtualnymi bonami”. Oferta Spółki skierowana będzie jednak nie do osób fizycznych, lecz do klientów korporacyjnych. W jaki sposób należy udokumentować sprzedaż „wirtualnego bonu”?
                              • 05.03.2010Orzecznictwo: Nieodpłatne przekazanie towarów i bonów towarowych
                                Z uzasadnienia: Istotne z punktu widzenia zaistniałego sporu jest to, że art. 8 ust. 1 jednoznacznie stanowi, iż usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Nie może zatem wystąpić taka sytuacja faktyczna, w rozumieniu tego unormowania, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Przepis ten wyklucza takie rozwiązanie. Podkreślić w tym miejscu należy, że dokonywanie określonej ilości zakupów w ramach np. programu lojalnościowego mieści się w zakresie czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług w postaci dostawy towarów. Nie można więc uznać w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku - zrealizowania określonej ilości nabyć towarów - za świadczenie usługi. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi. Przeszkodą do takiej konstatacji jest treść art. 8 ust. 1 VAT, z której to wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą.