Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kasa fiskalna korekta faktury vat

  • 02.10.2019Błędnie zaprogramowana stawka VAT w kasie fiskalnej
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy i korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT opodatkowana była 23% stawką. W czerwcu br. pracownik US poinformował Wnioskodawcę, że kasa jest błędnie ustawiona i nie powinna wykazywać podatku VAT za towary. W tym samym dniu zgłosił się do serwisu który ustawiał na początku kasę, aby ją przefiskalizowano prawidłowo. W jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki? Czy Wnioskodawca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?
    • 04.06.2019Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu
      W myśl art. 106b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki sprzedaży wysyłkowej na rzecz takich nabywców na obszarze Polski a także w razie wewnątrzwspólnotowej tego rodzaju sprzedaży. Z kolei na żądanie nabywcy, zgodnie z art. 106b ust. 2 tejże ustawy, sprzedawca towaru lub usługi ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą taką transakcję na żądanie nabywcy, pod warunkiem że kupujący zgłosi je w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonano usługę bądź też sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty. Wystawienie faktury do paragonu po tym terminie jest co prawda dopuszczalne jednak uzależnione wyłącznie od woli sprzedawcy.
      • 03.06.2019Dokumentowanie zwrotu towaru z faktury wystawionej do paragonu
        W myśl art. 106b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania fakturą VAT sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki sprzedaży wysyłkowej na rzecz takich nabywców na obszarze Polski a także w razie wewnątrzwspólnotowej tego rodzaju sprzedaży. Z kolei na żądanie nabywcy, zgodnie z art. 106b ust. 2 tejże ustawy, sprzedawca towaru lub usługi ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą taką transakcję na żądanie nabywcy, pod warunkiem że kupujący zgłosi je w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru lub wykonano usługę bądź też sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty. Wystawienie faktury do paragonu po tym terminie jest co prawda dopuszczalne jednak uzależnione wyłącznie od woli sprzedawcy.
        • 02.01.2019NSA. Możliwość skorygowania sprzedaży paragonowej
          Z uzasadnienia: Podatnik ma możliwość dokonania korekty w sytuacji zawyżonej stawki VAT, w przypadku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej – z tym, że powstały wskutek tego przychód opodatkowany będzie podatkiem dochodowym. Nie można bowiem odmówić stronie prawa do korekty wówczas, gdy rozliczenie podatku jest niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT.
          • 13.05.2016Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie z błędną stawką VAT
            Pytanie podatnika: Czy Spółka może skorygować stawkę i kwotę podatku VAT z 23% na 8% dla sprzedaży biletów ewidencjonowanych przy użyciu drukarek fiskalnych, uprawniających klientów indywidualnych do korzystania z saun, basenów sportowych i Aquaparku - w oparciu o miesięczne wydruki z systemu ESOK (Elektroniczny System Obsługi Klienta), poprzez który Spółka sprzedaje klientom bilety wstępu w porównaniu z ewidencją wynikającą z drukarek fiskalnych?
            • 10.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
              Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
              • 09.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                • 07.03.2014Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie i potwierdzonej fakturą
                  Pytanie podatnika: Zwrot towaru i reklamacje przyjmowane są przez Wnioskodawcę na podstawie telefonicznego, mailowego lub osobistego zgłoszenia. W związku z tym, że do paragonu została wystawiona faktura, korekta sprzedaży następuje poprzez wystawienie faktury korygującej. Czy przy sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, do której wystawiona jest faktura a paragon zostaje podłączony do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy, ma być prowadzona ewidencja oraz załączane protokoły z podpisem nabywcy i sprzedawcy dotyczące kas rejestrujących?