Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

artyści podatki

  • 10.11.2020Dochody z zagranicy, a podatki w Polsce - praktyczne szkolenie on-line
    Koniec roku i początek nowego to czas podatkowych podsumowań i rozliczeń z fiskusem. Jednym z bardziej problematycznych obszarów są rozliczenia dochodów zagranicznych - prawidłowe ustalenie podatku w przypadku tych dochodów wymaga bowiem nie tylko znajomości polskich przepisów ale także umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowe obawy wśród osób pracujących za granicą rodzi planowana od 2021 r. likwidacja ulgi abolicyjnej (w praktyce ulga ma pozostać bardzo mocno "okrojona"). Wątpliwości i obawy budzi też Konwencja MLI, która "hurtowo" zmieniła wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnicy planujący wyprowadzkę z Polski i zmianę rezydencji podatkowej muszą pamiętać o "exit tax" - czyli podatku od niezrealizowanych zysków dla osób zmieniających rezydencję podatkową. Opracowaliśmy szkolenie: Praktyczne aspekty rozliczania podatku dochodowego osób fizycznych osiągających dochody z zagranicy 
    • 24.06.2019Podatki 2019: Powszechna obniżka PIT zamiast ulgi dla młodych?
      Rząd powinien rozważyć obniżenie podatku dochodowego PIT dla wszystkich podatników, a nie tylko dla osób do 26. roku życia – twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan. Aktualna wersja projektu nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Finansów, zakłada zwolnienie z opodatkowania dochodów młodych pracowników do poziomu 85,5 tys. zł rocznie. Nowa ulga ma kosztować 2,5 mld zł w skali roku.
      • 21.06.2019Podatki 2019: Powszechna obniżka PIT zamiast ulgi dla młodych?
        Rząd powinien rozważyć obniżenie podatku dochodowego PIT dla wszystkich podatników, a nie tylko dla osób do 26. roku życia – twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan. Aktualna wersja projektu nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Finansów, zakłada zwolnienie z opodatkowania dochodów młodych pracowników do poziomu 85,5 tys. zł rocznie. Nowa ulga ma kosztować 2,5 mld zł w skali roku.
        • 12.01.2018Twórcy i artyści - preferencyjne koszty tylko dla niektórych
          Od 1.01.2018 r. wzrósł limit przychodów, dla których można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów. Został jednak ograniczony krąg twórców, objętych preferencjami. Kto może skorzystać obecnie z kosztów uzyskania w wysokości 50%?
          • 06.09.2017Podatki 2018: Preferencje dla twórców na starych zasadach?
            Z początkiem września br. do I czytania sejmowego skierowano dwa poselskie projekty nowelizacji – w obu przypadkach zaproponowano zniesienie obecnego ograniczenia w stosowaniu przez twórców podwyższonych (50 proc.) zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.
            • 05.09.2017Podatki 2018: Preferencje dla twórców na starych zasadach?
              Z początkiem września br. do I czytania sejmowego skierowano dwa poselskie projekty nowelizacji – w obu przypadkach zaproponowano zniesienie obecnego ograniczenia w stosowaniu przez twórców podwyższonych (50 proc.) zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.
              • 19.07.2017NSA. Opłaty od urządzeń i czystych nośników nie podlegają VAT
                W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2a oraz art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opłaty pobierane przez organizacje zbiorowego zarządzania w rozumieniu art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, od producentów i importerów magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń oraz czystych nośników nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                • 27.07.2015Zwrot kosztów podróży osobom niebędącym pracownikami a PIT
                  Pytanie podatnika: Czy na Wnioskodawcy – jako płatniku – będzie ciążył obowiązek poboru i odprowadzenia podatku (zaliczki na podatek) w związku z wypłaceniem zaproszonym gościom krajowym i zagranicznym należności z tytułu zwrotu kosztów i wydatków za wyżywienie oraz nocleg, czy też Wnioskodawca nie ma takiego obowiązku z racji tego, że należności te będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                  • 12.03.2015Usługi kulturalne i artystyczne a zwolnienie z VAT
                    Pytanie podatnika: Czy świadczone przez Wnioskodawcę (artystę wykonawcę) usługi kulturalne, polegające na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci koncertów wspólnie z innymi artystami zatrudnianymi przez niego na podstawie umów o dzieło, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy?
                    • 09.09.2014Abolicja składek ZUS nie dla emerytów i rencistów
                      Interpelacja nr 26952 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie konieczności rozważenia rozszerzenia zakresu podmiotowego stosowania tzw. ustawy abolicyjnej
                      • 14.08.2014Usługi kulturalne a opodatkowanie VAT
                        Teza: Nie można instytucji zwolnionych z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm.) zawężać do podmiotów prawa publicznego oraz instytucji kultury wpisanych do rejestru na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (j.t. Dz. U. z 2001 r., nr 13, poz. 123 ze zm.)
                        • 27.12.2013Tantiemy i dochody z praw autorskich a opodatkowanie PIT
                          Tantiemy należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – potwierdza dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 2 grudnia 2013 r. nr ILPB1/415-996/13-4/AP.
                          • 19.11.2013Umowa o dzieło a koszty autorskie
                            Pytanie podatnika: Czy począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r. w związku z uzyskiwanymi przychodami z tytułu umowy o dzieło, na podstawie której Wnioskodawczyni wykonuje dzieło w postaci scenariusza i jednocześnie rozporządza na rzecz Producenta przysługującymi jej do tego dzieła prawami autorskimi, po przekroczeniu kwoty zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, o której mowa w art. 22 ust. 9a ustawy o PIT, Wnioskodawczyni przysługiwać będą zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu?
                            • 07.05.2013Obowiązki płatnika a 50% koszty uzyskania przychodów dla twórców
                              Pytanie podatnika: Czy Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych postępuje prawidłowo, że do wyliczenia prawidłowej zaliczki na podatek dochodowy za pracowników wykonujących prace twórcze (w stosunku do których stosuje 50% koszty uzyskania przychodów), po przekroczeniu limitu kosztów 42.764,00 zł, stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości „0”, nie zależnie czy pracownik złoży lub nie oświadczenie dotyczące rezygnacji z ich stosowania?
                              • 31.10.2012Usługi fotograficzne a VAT
                                Pytanie: Jestem czynnym podatnikiem VAT i prowadzę jednoosobową agencję reklamowo-artystyczną - pośredniczę w organizowaniu koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej. Za wykonywanie dzieła artystycznego pobieram honorarium na podstawie faktur VAT. Przedmiotowa działalność polega m.in. na wykonywaniu zdjęć z wydarzeń, które są przeze mnie organizowane. Zdjęcia te służą jako materiał do wykonywania np. plakatów, zapowiedzi na stronach www przed wydarzeniem koncertowym. A po koncercie wykorzystuje się je jako sprawozdanie fotograficzne i umieszcza np. na stronach www czy w prasie. Jaką stawką podatku VAT należy objąć działalność fotograficzną?
                                • 16.07.2012Podatek VAT od koncertu
                                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Działalność Zainteresowanego polega na tym, iż jest liderem zespołu muzycznego i dobiera do grania koncertów muzyków, którzy pracują na umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Świadczone przez Zainteresowanego usługi są usługami kulturalnymi. Za zrealizowane koncerty Zainteresowany otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium. Stroną umów cywilnoprawnych z kontrahentami jest Wnioskodawca. Czy w 2012 roku, Wnioskodawca może za zagrany koncert wystawiać faktury VAT ze zwolnieniem z podatku VAT?
                                  • 23.04.2012VAT od honorarium artysty
                                    Interpelacja nr 2857 do ministra finansów w sprawie opodatkowania usług kulturalnych świadczonych przez artystów w związku z zawarciem umowy na rzecz artystów przez ich agentów
                                    • 02.03.2012Podatki 2013: Analiza projektowanych zmian w ustawie o PIT
                                      Na stronie BIP Rządowego Centrum legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi realizację zmian zapowiedzianych przez Prezesa Rady Ministrów w exposé wygłoszonym w dniu 18 listopada 2011 r. Proponowane zmiany dotyczą takich preferencji podatkowych, jak: uprawnienie do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów dla osób uzyskujących przychody z praw autorskich i z praw pokrewnych, ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet oraz ulgi na dzieci. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Obecnie projekt ustawy został skierowany do uzgodnień międzyresortowych konsultacji społecznych.
                                      • 01.03.2012Podatki 2013: Ograniczenie przywilejów podatkowych dla twórców niemal pewne
                                        Resort finansów przedstawił projekt zmian w ustawie o PIT, który przewiduje m.in. wprowadzenie limitu w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Podatnicy korzystający z tego uprawnienia będą mogli stosować je tylko do dochodów nie przekraczających sumy 85 528 zł. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.