Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcept milczący

  • 19.12.2017NSA. Usługa wykonywana etapami a moment powstania obowiązku w VAT
    W przypadku gdy usługa jest przyjmowana częściowo, tzn. umowa przewiduje częściowe odbiory poszczególnych etapów usług i cykliczne za nie zapłaty, za moment wykonania części usługi w rozumieniu art. 19a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać moment, w którym wykonawca faktycznie wykonał część określonej umową usługi (doszło do faktycznego zakończenia części prac) i zgłosił ją nabywcy do odbioru. Jeżeli natomiast, istotnym elementem wykonania określonej części umowy jest prawidłowość funkcjonowania danego etapu usługi, uznaje się ją - w rozumieniu art. 19a ust. 2 ww. ustawy - za wykonaną w tej części, gdy wykonawca zgłosi ten etap wykonania usługi do odbioru uznając, że spełnia ona wymóg prawidłowości funkcjonowania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
    • 04.12.2017Milcząca akceptacja noty korygującej
      Pytanie: Czy w przypadku braku wyrażenia sprzeciwu i braku zaakceptowania noty korygującej przez kontrahenta Spółki (tj. nieprzekazania wiadomości za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, czy też za pośrednictwem telefonu, albo w jakikolwiek inny sposób) należy uznać, że doszło do jej akceptacji, o której mowa w przepisie art. 106k ust. 2 ustawy o VAT?
      • 22.06.2017Forma akceptacji noty korygującej
        Pytanie podatnika: Czy w przypadku braku wyrażenia sprzeciwu i braku zaakceptowania noty korygującej przez kontrahenta Spółki (tj. nieprzekazania wiadomości za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, czy też za pośrednictwem telefonu, albo w jakikolwiek inny sposób) należy uznać, że doszło do jej akceptacji, o której mowa w przepisie art. 106k ust. 2 ustawy o VAT?
        • 24.04.2017Czy potwierdzenie noty korygującej jest konieczne?
          Pytanie podatnika: Czy brak wyrażenia sprzeciwu i brak zaakceptowania noty korygującej przez kontrahenta oznacza jej akceptację?
          • 06.02.2017Rozliczenia VAT. Samofakturowanie w praktyce
            Pytanie podatnika: Czy opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Umowa dotycząca „samofakturowania”, w zakresie procesu wystawiania i akceptacji faktur, spełnia wymogi, o których mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o VAT? Czy Spółce przysługuje i będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Spółkę w imieniu i na rzecz dostawcy, w sytuacji gdy zatwierdzenie faktury nastąpi przez tego podatnika w sposób milczący, tj. gdy w terminie określonym w Umowie nie zgłosi on sprzeciwu lub uwag w stosunku do faktury wystawionej przez Spółkę?
            • 22.12.2016Milcząca akceptacja faktur przy samofakturowaniu
              Pytanie: Spółka zamierza uprościć rozliczenia z kontrahentami poprzez wprowadzenie systemu tzw. samofakturowania, tj. w oparciu o art. 106d ustawy VAT zamierza wprowadzić procedurę pozwalającą na wystawianie faktur w imieniu i na rzecz kontrahentów. Umowa dot. samofakturowania będzie zawierała postanowienie, że brak informacji zwrotnej ze strony kontrahenta do końca ustalonego terminu strony będą uznawały za zatwierdzenie przez kontrahenta treści wystawionej faktury. Czy możliwe i prawidłowe będzie zastosowanie procedury samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu jako formy zatwierdzania faktur?
              • 04.07.2016Samofakturowanie: Sposób zatwierdzania faktur przez sprzedawcę a odliczanie VAT
                Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowy upoważniające Wnioskodawcę do wystawiania faktur, faktur zaliczkowych, faktur korygujących, duplikatów faktur i not korygujących w imieniu i na rzecz niektórych dostawców. W zależności od ustaleń określona w umowie procedura akceptacji może przewidywać m.in. możliwość akceptacji faktur przez pracownika Wnioskodawcy na podstawie pełnomocnictwa, czy tzw. milczącą akceptację faktur. Czy faktury wystawione w imieniu i na rzecz dostawcy na podstawie umowy self-billingu i zatwierdzone w jeden z ww. sposobów będą stanowić podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego na tych fakturach?
                • 17.09.2015Procedura samofakturowania dla potrzeb VAT
                  Pytanie podatnika: Czy możliwe jest wprowadzenie procedury samofakturowania w opisanym modelu (tj. wyłącznie w stosunku do faktur korygujących oraz z akceptacją faktur korygujących dokonywaną poprzez brak sprzeciwu)?
                  • 26.08.2015VAT. Wystawianie faktur w imieniu i na rzecz podmiotów korzystających ze zwolnienia
                    Pytanie podatnika: Czy porozumienie w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług może przewidywać, że zatwierdzenie faktury nastąpi przez Partnera w sposób milczący, tj. gdy w terminie określonym w umowie nie zgłosi on sprzeciwu lub uwag w stosunku do faktury wystawionej przez Spółkę?
                    • 20.04.2012VAT: Akceptacja otrzymywania faktur w formie elektronicznej
                      Z uzasadnienia: Autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury można gwarantować według metody określonej przez podatnika, pod warunkiem uprzedniej akceptacji przez odbiorcę przesyłania faktur w formie elektronicznej. Akceptacja ta oznacza wyraźne, a nie dorozumiane, przekazanie wystawcy faktury VAT zgody na przesyłanie faktur w formie elektronicznej. Nie ma zatem możliwości elektronicznej wysyłki faktur, jeśli wcześniej nie uzyska się potwierdzenia od odbiorcy, że akceptuje taką metodę ich przesyłania.
                      • 29.08.2011Wystarczy podpis dostawcy na zbiorczym zestawieniu faktur
                        Przepis § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, należy interpretować w ten sposób, że nie wymaga on, aby procedura zatwierdzania faktur między dostawcą towarów (usługodawcą) a wystawiającym faktury nabywcą towarów (usługobiorcą), przybierała formę podpisu na oryginale i kopii każdej z tych faktur - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                        • 02.04.2010Czy „akceptacja przez podpis” dotyczy jedynie faktur?
                          Zgodnie z przepisami rozporządzenia MF z dnia 28 listopada 2008 r. podatnik zobowiązany jest do przedstawiania dostawcom usług oryginałów i kopii faktur do akceptacji, w formie podpisu. Czasami zdarza się, że podatnicy chcą wprowadzić protokoły pisemne, na których dostawcy potwierdzaliby odbiór faktur za okresy miesięczne, a protokoły te zawierałyby numery faktur, datę ich wystawienia oraz wartość wykonanych usług. „Akceptacja przez podpis”, o jakiej mowa w rozporządzeniu z 28 listopada 2008 r. może być złożona na jakimkolwiek dokumencie z tym, że z całą pewnością na dokumencie wskazanym w umowie i w terminach wskazanych w tej umowie stron – orzekł Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie.