Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kasa fiskalna zwolnienie podmiotowe vat

  • 22.05.2019Kasa fiskalna przy sprzedaży stacjonarnej i wysyłkowej
    Pytanie: Czy Firma, która posiada zainstalowaną kasę fiskalna może korzystać ze zwolnienia określonego w poz. 38 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w stosunku do sprzedaży dokonywanej w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dokumentując sprzedaż fakturą VAT, a jedynie sprzedaż stacjonarną dokumentować paragonami fiskalnymi?  
    • 04.02.2019Wynajem przez małżonków mieszkania z garażem - VAT i kasa fiskalna
      Pytanie: Małżonkowie nabyli do współwłasności majątkowej lokal mieszkalny z garażem w stanie deweloperskim. Lokal i garaż zostaną wynajęte w ramach najmu prywatnego. Lokal mieszkalny zostanie wynajęty zgodnie z jego przeznaczeniem na cele mieszkalne, a garaż jako pomieszczenie użytkowe. Czy podatnik może sam bez żony rozliczać należny podatek VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT od zakupu garażu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowania kasy rejestrującej?
      • 25.09.2018Działalność nierejestrowana a zwolnienie podmiotowe z VAT i kasa fiskalna
        Pytanie: Czy aby prowadzić działalność nierejestrową w zakresie usług kosmetycznych jako podatnik zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług ze względu na limit obrotów, Wnioskodawca musi uzyskać status podatnika VAT zwolnionego podmiotowo ze względu na limit obrotów, poprzez złożenie we właściwym Urzędzie Skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (zaznaczając w nim w części C.1. pkt 30. Podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy), zgłosić, sfiskalizować i zarejestrować kasę fiskalną w Urzędzie Skarbowym?
        • 24.09.2018Kasa fiskalna w biurze rachunkowym
          Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą biuro rachunkowe i świadczy kompleksowe usługi księgowe, kadrowo-płacowe oraz sporządza deklaracje do ZUS. W ramach świadczonych usług Wnioskodawca udziela podatnikom i płatnikom wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, nie udziela natomiast na ich zlecenie lub na ich rzecz porad ani opinii. Czy Wnioskodawca może zrezygnować z prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych?
          • 14.05.2018Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (6)
            Prowadzący działalność nierejestrową często będzie świadczył usługi (lub dokonywał sprzedaży) na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (lub innego rodzaju instytucji - np. szkół czy urzędów). Spotka się zapewne z oczekiwaniem odpowiedniego dokumentowania przeprowadzonej transakcji - czyli po prostu wystawienia rachunku (i ew. pokwitowania otrzymania zapłaty). W dzisiejszym odcinku poradnika przedstawiamy niezbędne informacje, dotyczące trybu i warunków wystawiania dokumentów sprzedaży przez osoby, trudniące się działalnością nierejestrową.
            • 11.05.2018Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (6)
              Prowadzący działalność nierejestrową często będzie świadczył usługi (lub dokonywał sprzedaży) na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (lub innego rodzaju instytucji - np. szkół czy urzędów). Spotka się zapewne z oczekiwaniem odpowiedniego dokumentowania przeprowadzonej transakcji - czyli po prostu wystawienia rachunku (i ew. pokwitowania otrzymania zapłaty). W dzisiejszym odcinku poradnika przedstawiamy niezbędne informacje, dotyczące trybu i warunków wystawiania dokumentów sprzedaży przez osoby, trudniące się działalnością nierejestrową.
              • 26.05.2017Kasy rejestrujące: Ewidencjonowanie sprzedaży przy wpłacie po godzinach pracy
                Pytanie podatnika: Data wpływu zapłaty, a rejestracja na kasie - czy jeśli płatność zostanie dokonana np. w dniu 28 listopada 2016 r., a z racji pracy w godzinach 8.30-16.30 odnotowana przez kasjera zostanie w dniu następnym 29 listopada 2016 r., to czy możemy taki fakt odnotować dopiero w dniu odczytu płatności w banku?
                • 08.03.2016Kasa fiskalna przy najmie
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w zakresie najmu lokali. Większość wpłat dokonywana będzie przelewem. Jednak incydentalnie mogą się zdarzyć wpłaty gotówkowe. Za każda dokonaną wpłatę za najem Wnioskodawca będzie wystawiać fakturę w momencie dokonania wpłaty. Wpłaty dokonywane przez najemców będą opisywane czego dotyczą: najmu, zwrotu za tzw. media. Czy ten sposób dokumentowania najmu zwalnia Wnioskodawcę z rejestrowania przychodów za pomocą kasy rejestrującej?
                  • 14.09.2015Kontynuacja działalności a obowiązek stosowania kas fiskalnych
                    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany po rozpoczęciu działalności gospodarczej w 2015 r. do ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej od pierwszej sprzedaży dla osoby fizycznej?
                    • 08.05.2015E-handel: Zapłata przez pośrednika a VAT i kasa fiskalna
                      Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży konsumentom towarów i usług za pośrednictwem sklepu internetowego. Wszelkie płatności w sklepie internetowym dokonywane są przez konsumenta za pośrednictwem internetowego systemu płatności. Czy od 1 stycznia 2015 r., czynności dokonywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzenia działalności odpowiadają czynnościom wskazanym pod poz. 37 i 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. ws. zwolnień z kas, w związku z czym Wnioskodawca zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących?
                      • 14.11.2014Kasa fiskalna przy sprzedaży przez Internet
                        Pytanie podatnika: Czy ewidencjonowanie za pośrednictwem kas fiskalnych jest konieczne w sytuacji, gdy cała sprzedaż opiera się na przelewach bankowych a dostawa towarów następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) dodatkowo z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) i Spółka nie dokonuje dostaw towarów usług określonych w § 4 rozporządzenia? Czy ewentualne zmiany systemu rejestracji są możliwe w trakcie roku podatkowego?
                        • 22.09.2014Sprzedaż towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego a kasa fiskalna
                          Pytanie podatnika: Wnioskodawca sporadycznie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamieszkałych w krajach poza terytorium Unii Europejskiej. Wówczas na podstawie dokumentów potwierdzających eksport wystawia fakturę ze stawką 0% lub ze stawką krajową w zależności od daty otrzymania dokumentów spełniających warunki eksportu. Czy sprzedaż towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego powinna być dokumentowana za pomocą kasy fiskalnej?
                          • 28.06.2013MF o zmianach w kasach rejestrujących
                            Interpelacja nr 17312 do ministra finansów w sprawie nowych obowiązków związanych z kasami fiskalnymi
                            • 06.06.2013Kasy rejestrujące: Jak rejestrować nieodpłatne usługi?
                              Pytanie podatnika: Jak rejestrować nieodpłatne usługi, jeśli kasa fiskalna nie akceptuje kwoty 0 zł?
                              • 04.01.2011Kasa fiskalna przy sprzedaży wysyłkowej
                                Pytanie podatnika: 1. Czy do limitu obrotów 40 000 zł należy wliczyć sprzedaż dokonywaną w systemie wysyłkowym jako zwolnienie przedmiotowe z ewidencjonowania na kasie fiskalnej wynikające z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. poz. 37? 2. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i sprzedaż usług dostawy towarów winny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej a sprzedaż w systemie wysyłkowym zwolniona z tej ewidencji? 3. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych, sprzedaż usług dostawy towarów i sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym winny być ewidencjonowane przy użyciu kas fiskalnych?