Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kasa fiskalna koniec działalności

  • 31.05.2013Kasa fiskalna przy sprzedaży sezonowej
    Pytanie podatnika: Czy, prowadząc od kilku lat sezonową działalność gospodarczą w okresie czerwiec - wrzesień 2012 r., podobnie w poprzednich latach, chcąc korzystać w 2013 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej, jest Pan zobowiązany do rozliczenia całego limitu w wysokości 20.000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących w odniesieniu do czterech miesięcy 2012 r., w których działalność była wykonywana, czy w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2012 r.?
    • 14.02.2013Wystawienie faktury przy braku paragonu a konieczność ponownej zapłaty VAT
      Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna wystawić fakturę w sytuacji, gdy klient nie jest w stanie przedstawić oryginału paragonu, jeśli Spółka może zidentyfikować dokonaną transakcję zarejestrowaną uprzednio przy użyciu kasy rejestrującej za pomocą innych niż paragon dowodów? Jeśli tak, to czy wystawienie tej faktury, w przypadku gdy transakcja została zaewidencjonowana uprzednio przy użyciu kasy rejestrującej i została ujęta na podstawie raportów fiskalnych w deklaracji VAT Spółki, powoduje konieczność ponownej zapłaty podatku VAT od tej samej transakcji?
      • 12.11.2012Wycofanie z użytku kas rejestrujących 
        Pytanie podatnika: Czy po dokonaniu odczytu modułu kasy fiskalnej w związku z jej zapełnieniem i zaprzestaniem rejestracji przy pomocy danej kasy podatnik może niezwłocznie przekazać kasę rejestrującą wraz z modułem fiskalnym do utylizacji, czy też na podatniku ciąży obowiązek przechowywania tych urządzeń, a jeżeli tak, to przez jaki okres czasu?
        • 24.09.2012Zwrot ulgi na zakup kasy
          Dla podatników zobowiązanych do prowadzenie ewidencji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z tzw. „ulgi na kasę”. Z ulgi tej skorzystać mogą zarówno czynni podatnicy VAT oraz podatnicy zwolnieni przedmiotowo jak i podmiotowo. Wspomniana ulga polega na możliwości odzyskania określonej części wydatku poniesionego na zakup tej kasy (90% ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł). W określonych jednak przypadkach podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi.
          • 10.08.2012Kasy fiskalne: Sprzedaż usług dodatkowych i towarów w taksówce
            Pytanie podatnika: Czy można ewidencjonować na kasie fiskalnej dedykowanej (podłączenie taksometru) do sprzedaży usług taxi dodatkowe usługi związane z przewozem tj. podstawienie samochodu typu VAN lub przewóz dziecka do szkoły, a także sprzedaż towarów w taxi np. woda mineralna, słodycze, bilety do kin?
            • 02.08.2010Co zrobić z kasą po wycofaniu jej z użytku
              Pytanie podatnika: Czy Spółka po dokonaniu odczytu pamięci fiskalnej kasy za cały okres pracy kasy, który to odczyt został potwierdzony stosownym protokołem (zgodnie z § 7 ust. 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania), może przekazać kasę fiskalną wraz z modułem fiskalnym do utylizacji dowolnie wybranemu podmiotowi, który oferuje usługi w zakresie utylizacji sprzętu elektronicznego?
              • 21.07.2009Rezerwowa kasa fiskalna
                Artykuł 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników zobowiązanych do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązek stosowania kasy rezerwowej, jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja na kasie podstawowej. Zauważmy, że przepis ten nie zobowiązuje bezwzględnie podatników do zakupu kasy rezerwowej. Dopuszcza on bowiem jej brak, nakazując jednak w takim przypadku zaprzestanie sprzedaży w przypadkach, w których ewidencjonowanie na kasie podstawowej nie jest możliwe.
                • 01.07.2009Likwidacja kasy fiskalnej
                  Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji po otrzymaniu decyzji naczelnika właściwego urzędu skarbowego o wykreśleniu kasy z ewidencji urzędu można przekazać ją do utylizacji bez konieczności odesłania jej do serwisu centralnego producenta celem demontażu modułu fiskalnego?
                  • 02.06.2009Co zrobić z pamięcią fiskalną po zakończeniu pracy kasy
                    Z uzasadnienia: W konsekwencji, po zakończeniu pracy przez kasę rejestrującą w trybie fiskalnym i po przeprowadzeniu czynności opisanych w załączniku nr 4 do powołanego rozporządzenia, przy jednoczesnym obowiązku przestrzegania pozostałych przepisów rozporządzenia w tym dotyczących przechowywania wydruków z kasy rejestrującej nie zachodzi w ocenie sądu konieczność dalszej ochrony pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, która zakończyła pracę w trybie fiskalnym.
                    • 19.05.2009Zamierzasz zlikwidować działalność? – nie zapomnij o kasie fiskalnej
                      Kas fiskalnych nie lubimy. Wiemy, że są powszechnie stosowane we wszystkich krajach, które oparły swój system podatkowy na podatku VAT, wiemy, że służą ograniczeniu szarej strefy, wiemy też, że dzięki nim możemy kontrolować obrót gotówkowy w naszym punkcie handlowym. Nie zmienia to jednak naszego negatywnego nastawienia – kasa fiskalna to przecież swego rodzaju szpieg. Na dodatek szpieg, z którym należy obchodzić się jak z jajkiem i w sposób szczegółowo opisany w przepisach. I kiedy czasami myślimy o likwidacji działalności, myślimy również o uldze, z jaką pożegnamy nasze kasy. Ale brak należytej staranności w momencie likwidacji może uczynić to pożegnanie bolesnym.
                      • 02.03.2009Ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu drukarki fiskalnej
                        Pytanie podatnika: Czy podatnik może prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu jednej drukarki fiskalnej podłączonej jednocześnie do dwóch komputerów?
                        • 25.04.2008Obowiązek ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej przez następcę prawnego
                          Pytanie podatnika: Czy z dniem połączenia jednostka przejmująca, niezobowiązana dotychczas do instalacji kas rejestrujących ze względu na zwolnienie przedmiotowe z uwagi na strukturę obrotów, zobowiązana będzie do jej instalacji z powodu włączenia do niej innej jednostki, która w przeszłości utraciła prawo do takiego zwolnienia ze względu na swoją strukturę obrotów?
                          • 14.01.2008Orzecznictwo podatkowe: Nieodpłatne przekazanie towarów i kasa fiskalna
                            Wnioskiem z 15 stycznia 2007 r. Skarżąca – P. Sp. z o.o. w Warszawie zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny skarżąca wskazała, iż dokonuje nieodpłatnie dostaw towarów w ramach prowadzonych działań promocyjnych. Skarżąca prowadziła programy lojalnościowe dla podmiotów korzystających z jej usług i w ramach tych programów przekazywała nieodpłatnie swoim klientom prezenty. Korzystając z prawa wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.; dalej ( „u.p.t.u.”) Skarżąca obniżała kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania, gdyż przekazanie miało na celu zwiększenie wartości obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
                            • 06.11.2005Likwidując działalność zlikwiduj i kasę fiskalną
                              W biuletynie codziennym z 28.10.2005 r. opublikowaliśmy wyjaśnienie jednego z urzędów skarbowych dotyczące kas fiskalnych pozostałych po likwidacji działalności. Niestety - ich wartość w cenie zakupu zwiększa podstawę remanentu likwidacyjnego sporządzanego dla celów VAT (o ustaleniu podstawy opodatkowania przy likwidacji działalności pisaliśmy tutaj kilka miesięcy temu). Jest to tym bardziej dotkliwe, że kasy te najczęściej są w dużym stopniu wyeksploatowane i ich rynkowa wartość jest znikoma. W prosty sposób można jednak uniknąć konieczności zapłacenia podatku od wyeksploatowanych w części lub całkowicie kas.
                            • « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]