Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aktualizacja wartości majątku trwałego

  • 04.06.2018Program komputerowy w kosztach podatkowych
    Pytanie: Wnioskodawca zawarł umowę do użytkowania programu komputerowego. Program ten przekazywany jest Wnioskodawcy do jego wyłącznego użytku i dzierżawa lub najem programu, dokumentacji bądź ich kopii osobom trzecim są niedozwolone. Wnioskodawca korzysta z programu na urządzeniach określonych i dozwolonych w zakupionej wersji. Ponadto umowa zabrania m.in. jego modyfikacji. Czy ww. program podlega amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna? Czy aktualizacja takiego programu stanowi jego ulepszenie?
    • 19.02.2016Aktualizacja wpisu PKD a możliwość amortyzacji środka trwałego
      Pytanie podatnika: Czy w związku z zakupem i wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego (kamienicy) można go amortyzować w okresie 10 lat, stosując indywidualną stawkę amortyzacji 10%? Czy Wnioskodawca może amortyzować ww. budynek przed aktualizacją danych, tj. wpisaniem do PKD działalności wynajmu lub przeniesienia siedziby firmy?
      • 02.06.2014Koszty uzyskania przychodów – wyrok NSA
        Teza: Jednoznaczna ocena, że wydatek nie mieści się w kategorii kosztów uzyskania przychodów zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) – nie został poniesiony przez podatnika – zwalnia z dalszych rozważań o dopuszczalności zaliczenia tego samego wydatku do kosztów uzyskania przychodów na zasadzie wyłączeń wskazanych w tym wypadku w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy.