Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja środków transportowych

  • 24.10.2019Zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa - amortyzacja dodatniej wartości firmy
    W przypadku, w którym cena nabycia przedsiębiorstwa zostanie ustalona na poziomie wyższym niż wartość rynkowa składników majątku wchodzących w jego skład, nabywca może amortyzować tę nadwyżkę i zaliczać odpisy do kosztów podatkowych.
    • 13.12.2018MF: Amortyzacja jednorazowa środków trwałych w ramach pomocy de minimis
      W 2007r. została wprowadzona nowa metoda jednorazowej (przyśpieszonej) amortyzacji środków trwałych. Jej zasady określają przepisy art. 22 k ust. 7-13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowany informator dotyczący amortyzacji jednorazowej środków trwałych w ramach pomocy de minimis.
      • 27.11.2018Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
        Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od żony w formie darowizny przedsiębiorstwo. Wnioskodawca z żoną posiadają wspólność majątkową. Żona Wnioskodawcy po przekazaniu przedsiębiorstwa zlikwidowała działalność. Czy otrzymane w darowiźnie środki trwałe mogą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy dokonywane w firmie żony? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę?
        • 22.11.2013Amortyzacja blaszanego garażu
          Pytanie podatnika: Do środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej należy m.in. garaż wykonany z blachy, który nie jest trwale związany z gruntem (brak fundamentów). Wartość początkowa tego garażu przekracza 3500 zł, w związku z czym podlega on amortyzacji w czasie. Czy stawka amortyzacyjna w wysokości 10% przyjęta przez Wnioskodawcę do ww. blaszanego garażu jest prawidłowa?
          • 22.08.2013Rozliczenie wydatków na walne zgromadzenie akcjonariuszy
            Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z organizacją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (WZA) są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
            • 20.03.2012Prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
              Pytanie podatnika: Czy wnioskodawca miał prawo do skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego? Kto i kiedy może stosować amortyzację jednorazową?
              • 20.06.2011Jednorazowa amortyzacja części wartości środka trwałego
                Pytanie podatnika: W grudniu 2010 roku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił środek trwały koparko-ładowarkę za kwotę 245.728 zł. Koparko-ładowarka została przyjęta do użytkowania i wpisana do ewidencji środków trwałych w grudniu 2010 r. Wnioskodawca jednorazowo zamortyzował w grudniu 2010 r. kwotę 145.728 zł, pozostałą zaś część 100.000 zł amortyzuje metodą liniową od stycznia 2011 r., stosując stawkę amortyzacji z Wykazu Środków Trwałych. Czy można tylko część wartości zakupu środka trwałego zamortyzować jednorazowo a pozostałą część amortyzować według metody liniowej?
                • 05.11.2010Jednorazowa amortyzacja firmowego motocykla
                  Pytanie podatnika: Czy po wpisaniu motocykla do ewidencji środków trwałych, jako „mały podatnik” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca będzie uprawniony do skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od jego wartości początkowej, na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
                  • 03.10.2008Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego
                    Pytanie podatnika: Czy w przyszłości Wnioskodawczyni będzie miała prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w firmie przejętej po mężu, w związku z nabyciem samochodu ciężarowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?
                    • 11.06.2008Jednorazowy odpis również dla firm transportowych
                      Pytanie podatnika: Czy uwzględniając przepisy pomocy de minimis, przepis art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podatnika-osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i przewozu rzeczy, w przypadku zakupu samochodu ciężarowego, skoro pomocą tą jest w tym przypadku przyspieszona amortyzacja, a nie pomoc w nabyciu pojazdu mechanicznego?
                      • 11.04.2008Transportowcy i jednorazowa amortyzacja
                        Pytanie podatnika: Czy jestem uprawniony do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego samochodu ciężarowego?
                        • 09.10.2007Amortyzacja jednorazowa w spółce jawnej
                          Pytanie podatnika: Czy podatnicy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kol. 14 mają prawo zaliczyć odpisy amortyzacyjne w 100% od samochodu ciężarowego w miesiącu czerwcu 2007 r. do kosztów uzyskania przychodu?