Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

baza pkd

  • 15.10.2019Klimatyzacja jako odrębny środek trwały podlegający amortyzacji
    Pytanie: Jednym z nakładów przy okazji dostosowywania pomieszczenia do zamierzonej działalności był montaż systemu klimatyzacji, który zaprojektowany został ściśle w oparciu o układ i specyfikację wynajętego lokalu. Wydatek ten w całości pokryty został ze środków Wnioskodawcy. Wnioskodawca ustalił jednak z właścicielem lokalu, że System klimatyzacji pozostanie w lokalu w razie wypowiedzenia/rozwiązania umowy najmu lokalu. Czy ww. system stanowi odrębny (samodzielny) środek trwały i powinien być amortyzowany w podatkowych kosztach działalności Wnioskodawcy w sposób dla niego właściwy?
    • 13.08.2015Organy podatkowe nie mogą dowolnie wybierać dowodów
      Z uzasadnienia: Organy podatkowe obowiązane są bowiem do rzetelnego ustalenia stanu faktycznego rozstrzyganej sprawy i nie mogą dowolnie selekcjonować dowodów, które są podstawą ustaleń faktycznych, co oznacza, że nie mogą odmawiać przesłuchania świadków zgłaszanych przez podatnika na okoliczności przez niego przytaczane, z tego np. powodu, że według organu okoliczności te są już wyjaśnione.
      • 30.06.2015Sprzedaż internetowa i VAT: Koszty przesyłki nie zawsze stanowią część obrotu
        Z uzasadnienia: Art. 79 lit. c Dyrektywy 2006/112/WE wyłącza z podstawy opodatkowania VAT kwoty otrzymane przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy, jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy, a zaksięgowane na koncie przejściowym. Normuje zatem sytuację, gdy podatnik występuje jako pełnomocnik nabywcy. Podstawę opodatkowania może bowiem stanowić jedynie wartość otrzymanego świadczenia wzajemnego, tj. świadczenia, które sprzedający faktycznie otrzymał do kupującego w zamian za sprzedany towar.
        • 29.12.2014Aport przedsiębiorstwa do spółki a VAT
          Pytanie podatnika: Czy w przypadku wniesienia przez niego aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa: będzie ciążył na nim obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług?
          • 23.01.2012Zajęcie nieruchomości na działalność
            Żeby grunt, budynek czy budowla mogły być opodatkowane stawką właściwą dla związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi nastąpić zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie tylko znajdować się w posiadaniu przedsiębiorcy; to samo odnosi się do części budynku zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.