Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja strony internetowej

  • 23.04.2019NSA. Kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość środka trwałego?
    Z uzasadnienia: Ustawodawca nie dopuszcza możliwości ustalania "skorygowanej" wartości początkowej zakupionego wcześniej środka trwałego w oparciu o wycenę dokonywaną samodzielnie przez podatnika lub przez powołanego przez niego biegłego, z uwzględnieniem cen rynkowych (...) Unormowania z art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o PIT dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego, który nie został jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych i którego amortyzacja jeszcze się nie rozpoczęła.
    • 28.04.2016Koszty uzyskania przychodów. Rozliczenie wydatków z dofinansowaniem
      Z uzasadnienia: Nie może zaś być tak, aby podatnik, któremu zwrócono wydatek na zakup środka trwałego poprzez pozostawienie w jego dyspozycji części środków, jakie winny być odprowadzone do budżetu państwa, mógł jednocześnie zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych.
      • 29.03.2016NSA. Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową a amortyzacja przedmiotu aportu
        Z uzasadnienia: Ograniczenie ustanowione art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT dotyczy wyłącznie spółek kapitałowych i nie może być przeniesione na wspólnika (będącego osobą fizyczną) spółki komandytowej (osobowej). Zatem, po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, skarżący (komandytariusz spółki komandytowej) będzie miał prawo zaliczać do kosztów podatkowych (z uwzględnieniem art. 8 ust. 1 i 2 ustawy) pełne odpisy amortyzacyjne od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, także od tej wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, która w spółce kapitałowej znajdowała się na kapitale zapasowym i w związku z tym podlegała ograniczeniom opisanym w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy.
        • 23.09.2014Prawo autorskie a PIT: Wydatki na wykonanie strony www w kosztach podatkowych
          Prowadzenie księgowości wymaga – co oczywiste – znajomości przepisów prawa podatkowego i niekiedy także prawa bilansowego (m.in. ustawy o rachunkowości). Podkreślić jednak należy, że specyfika zagadnień, z jakimi spotyka się księgowy, wymusza na nim to, aby potrafił poruszać się, przynajmniej w podstawowym stopniu, także w innych dziedzinach prawa. Wynika to z tego, że niejednokrotnie niemożliwe jest prawidłowe zaksięgowanie konkretnych zdarzeń gospodarczych w oderwaniu od ich kontekstu cywilnoprawnego. Konieczne jest wówczas poznanie postanowień konkretnej umowy czy okoliczności towarzyszących danej operacji gospodarczej. Do tego zaś potrzebna jest chociażby podstawowa znajomość przepisów Kodeksu cywilnego, Kodeksu spółek handlowych, prawa autorskiego, upadłościowego, a nawet Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
          • 26.06.2014Rozliczenie kosztów obsługi serwisowej
            Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszty tzw. „obsługi serwisowej”, poniesione po rozpoczęciu dystrybuowania Projektu, powinny być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednie (art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a w rezultacie, potrącalne w dacie ich poniesienia?
            • 28.08.2012Amortyzacja środków trwałych dokonywana przez SKOK-i
              Posiadane przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową składniki majątku, jakkolwiek spełniające cechy przypisywanym środkom trwałym i posiadające istotne przedmiotowo cechy uprawniające do zaliczenia tych składników do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, są użytkowane wyłącznie na potrzeby statutowe, a zatem nie w celu osiągnięcia przychodów. Z tego względu wydatki poniesione na nabycie tychże składników majątku nie mogą obciążać kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywanie od nich odpisów amortyzacyjnych.
              • 14.09.2009Orzecznictwo: Delegacje trzeba właściwie dokumentować
                Z uzasadnienia: Odnośnie do zaksięgowanych w koszty uzyskania przychodów spornych wydatków z tytułu podróży służbowych pracowników spółki organ wskazał, że wystawione w związku z nimi dokumenty księgowe obrazują fikcyjne operacje i są niezgodne ze stanem rzeczywistym. Nie pozwala to na zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) i ust. 5 p.d.o.p.