Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kodeks pracy wypowiedzenie umowy pracę

  • 10.04.2008Odwołanie wypowiedzenia
    Pytanie: Czy pracodawca może odwołać wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?
    • 14.12.2007Ochrona przed zwolnieniem w okresie uprawnienia do urlopu wychowawczego
      Pytanie: Czy zmniejszenie etatu w czasie, w którym pracownica mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego powoduje powstanie ochrony przed zwolnieniem tej osoby?
      • 12.12.2007Umowa zlecenia wykonywana na rzecz konkurenta pracodawcy
        Pytanie: Czy wykonywanie umowy zlecenia na rzecz konkurencyjnej firmy bez zawartej umowy o zakazie konkurencji jest naruszeniem obowiązków pracowniczych uzasadniającym wypowiedzenia umowy o pracę?
        • 04.12.2007Orzecznictwo - Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę i podatek dochodowy
          Pismem z dnia 8 lutego 2006 r. P. SA w Warszawie - Skarżąca w rozpatrywanej sprawie, zwróciła się do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o udzielenie w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60, z późn. zm.) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
          • 22.11.2007Orzecznictwo podatkowe: Odszkodowanie wypłacone na mocy ugody sądowej
            Teza: Na gruncie postępowania cywilnego ugoda sądowa praktycznie została zrównana z wyrokiem. Niezrozumiałe jest zatem różnicowanie powyższych rozstrzygnięć na gruncie prawa podatkowego. Tym samym uznać należy, iż rację ma Skarżąca, wskazując, że wyłączenie ze zwolnienia podatkowego odszkodowań, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g) u.p.d.o.f. dotyczy jedynie takich odszkodowań, których źródłem jest przepis prawa, a ich wypłata następuje na podstawie umowy lub ugody cywilnoprawnej, nie zaś ugody sądowej.
            • 21.11.2007Przerywany czas pracy dla kierowców
              Pytanie: Jak wprowadzać dla kierowców przerywany czas pracy?
              • 19.09.2007Czas pracy — Kilka dodatkowych krótkich przerw
                Pytanie: Czy możliwe jest wprowadzenie — za zgodą pracowników — kilku krótkich przerw niewliczanych do czasu pracy?
                • 27.07.2007Projekt zmiany ustawy - Kodeks pracy
                  Do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, który zakłada zmiany w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu, czasu pracy oraz bhp. W związku z powyższym PKPP Lewiatan zwraca się z prośbą o zapoznanie się z ww. projektem i przedstawienie ewentualnych uwag i opinii.
                  • 22.03.2007Urlop macierzyński (2)
                    Pytanie: Czy pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego można zwolnić z pracy?
                    • 13.03.2007Zwolnienie z pracy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego
                      Pytanie: Czy pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego można zwolnić z pracy?
                      • 04.12.2006Zwrot nienależnie pobranych świadczeń
                        Pytanie podatnika: dotyczy obliczenia i zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconej w 2004 r. odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę, która uprzednio zwiększyła dochód podlegający opodatkowaniu, w kwocie uwzględniającej pobrany 40% podatek dochodowy.
                        • 09.11.2006Porzucenie pracy przez pracownika
                          Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ustanie stosunku pracy może nastąpić poprzez jego rozwiązanie bądź poprzez jego wygaśnięcie. Do roku 1996 funkcjonował w przepisach prawnych trzeci przypadek ustania stosunku pracy – porzucenie pracy, czyli inaczej bezprawne zaprzestanie pracy (na mocy art. 1 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. (Dz. U. 96.24.110) zmieniającej Kodeks pracy, art. 64 został skreślony). Sytuacje, które można nazwać „porzuceniem pracy przez pracownika” nadal istnieją i dlatego warto się bliżej przyjrzeć możliwościom, jakimi dysponuje pracodawca w takim, nieuregulowanym prawnie przypadku.
                          • 08.11.2006Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
                            Urlop macierzyński jest obligatoryjnym okresem zwolnienia od świadczenia pracy, który przysługuje każdej zatrudnionej kobiecie w związku z urodzeniem dziecka. W kontekście prawa do tego urlopu nie ma znaczenia staż pracy danej osoby. W zakresie skutków powrotu do pracy po tym urlopie możemy dokonać pewnego odniesienia do urlopu wypoczynkowego – pracownica po prostu powraca do pracy po pewnym okresie nieobecności związanej z jego wykorzystywaniem. Przepisy jednak w swoisty sposób regulują pewne sytuacje związane z tym powrotem, gdzie wybija się przede wszystkim sprawa udzielania urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim.
                            • 08.11.2006Odsetki od odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę
                              Pytanie podatnika: Dotyczy opodatkowania odsetek od odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
                              • 18.10.2006Należność pieniężna otrzymana w wyniku ugody sądowej zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą nie jest odszkodowaniem
                                Pytanie podatnika: Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych należność pieniężna otrzymana w wyniku ugody sądowej zawartej pomiędzy podatnikiem a spółką S.A. w związku z nie wypłaceniem przez spółkę świadczenia należnego podatnikowi z tytułu rozwiązania umowy o pracę przed terminem określonym w "Pakiecie gwarancji socjalnych"?
                                • 11.09.2006Odprawy zwalnianych pracowników.
                                  Pracownikowi, z którym zostaje rozwiązany stosunek pracy przysługuje w pewnych przypadkach prawo do odprawy. Jest tak w szczególności w razie rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a także w razie przejścia pracownika na rentę lub emeryturę oraz w razie powołania pracownika do zasadniczej służby wojskowej.
                                  • 26.07.2006Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy
                                    Pytanie: Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 Kodeksu pracy, tj. z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Dodatkowo rozwiązując ze mną umowę o pracę pracodawca wiedział, że jestem w ciąży, a zatem podlegam szczególnej ochronie. W związku z powyższym wniosłam przeciwko pracodawcy pozew do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy oraz wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Sąd uznając, że rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 Kp było bezpodstawne przywrócił mnie do pracy i zasądził na moją rzecz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy. Czy wypłacone wynagrodzenie należy traktować jako odszkodowanie zwolnione z opodatkowania, czy też podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
                                    • 15.11.2005Przygotowanie zawodowe młodocianych - zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę oraz zasady wynagradzania
                                      Nauka zawodu jest jedną z form przygotowania zawodowego młodocianych pracowników nie posiadających kwalifikacji zawodowych. Ma ona na celu przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego robotnika lub czeladnika i obejmuje praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy na zasadach ustalonych w odrębnych przepisach oraz dokształcanie teoretyczne. Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nie określony
                                      • 29.08.2005Obowiązki pracodawcy wynikające z kodeksu pracy
                                        Pracodawca ma niezliczone obowiązki. Tutaj wymienimy jedynie te, o których mowa w kodeksie pracy, w kolejności ich pojawiania się w kodeksie. Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.
                                        • 26.07.2005Uprawnienia pracownicy w ciąży
                                          W okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy

                                        « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]