Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kodeks pracy-dni świąteczne

  • 09.04.2019WSA. Ulga na dzieci przy braku porozumienia rodziców
    Z uzasadnienia: Ustawodawca w art. 27f ust. 4 ustawy o PIT przewidział dwa sposoby jej podziału - w częściach równych lub w dowolnej proporcji. Pierwszy sposób, obejmujący równy podział ulgi, zachodzi w sytuacji braku zgody rodziców co do podziału ulgi. Drugi sposób będzie miał miejsce wówczas, gdy rodzice taką proporcję sami zgodnie ustalą (...) brak porozumienia rodziców, co do określenia proporcji przysługującej im ulgi, powoduje przyjęcie równego podziału ulgi także w sytuacji gdy jedno z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w ograniczonym zakresie.
    • 10.07.2018Karty MultiSport z ZFŚS a przychód pracownika
      Pytanie: Czy otrzymane przez pracownika dofinansowanie do Kart MultiSport ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
      • 13.01.2017Moment ewidencjonowania obrotu przy sprzedaży wysyłkowej na kasie rejestrującej
        Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży przez platformę allegro w momencie otrzymania przelewu na konto firmowe przed wysyłką towaru prawidłowe jest fiskalizowanie tej sprzedaży w momencie otrzymania pieniędzy, czy fiskalizacja winna być dokonana w momencie wysyłki towaru? Czy w przypadku sprzedaży za pobraniem prawidłowe jest fiskalizowanie sprzedaży towaru na rzecz osób fizycznych w momencie wydania towaru kurierowi, czy może w momencie otrzymania zapłaty za towar? W którym momencie powinna być zafiskalizowana sprzedaż, jeżeli przelew firma otrzyma w piątek o godz. 18 lub w sobotę, w którym to czasie firma nie pracuje, czy prawidłowym będzie fiskalizacja w momencie wysyłki towaru do klienta czy też może w dacie otrzymania przelewu?
        • 12.10.2016Pracownik ma prawo do chorobowego z firmy za 33 dni. Będą zmiany?
          Zapytanie nr 939 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie ponoszenia przez pracodawców kosztów pierwszych 33. dni zwolnienia lekarskiego
          • 25.03.2016NSA. Karty podarunkowe dla pracowników a zwolnienie z PIT
            Z uzasadnienia: Wszelkie znaki wydawane przez pracodawcę z puli świadczeń socjalnych, za które pracownik może nabyć towary wg swego uznania, nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych i wartość tych znaków łączona jest z wynagrodzeniami za pracę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik towary te może nabyć u pracodawcy, czy też u osoby trzeciej. Dla przepisu ma bowiem znaczenie czy pracownik otrzymuje paczkę "stworzoną" przez pracodawcę, czy też pracownik sam ją tworzy z produktów na ten cel przeznaczonych.
            • 09.06.2015NSA. Wygrana w konkursie dla pracowników a przychód w PIT
              Z uzasadnienia: O zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tego artykułu, czy także inna osoba, niezwiązana (aktualnie lub w przeszłości) z tego rodzaju stosunkiem prawnym. Zatem, przychód związany z uzyskiwaniem nagród z tytułu udziału w konkursach adresowanych wyłącznie do pracowników może być traktowany jako przychód ze stosunku pracy.
              • 03.07.2013Wyjazd szkoleniowo-integracyjny a przychód pracownika
                Pytanie podatnika: Czy świadczenia związane z organizacją spotkań i wyjazdów szkoleniowych oraz integracyjnych stanowią przychód dla pracowników lub członków ich rodzin opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to jakie są zasady ustalania podstawy opodatkowania oraz poboru podatku?
                • 23.11.2012Przychody pracownika: Świadczenia z ZFŚS a podatek dochodowy
                  Pytanie podatnika: Czy od wszystkich wykorzystanych przez pracowników świadczeń należy z wynagrodzenia potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy wśród wymienionych świadczeń są takie, które korzystają ze zwolnienia z podatku?
                  • 17.10.2012Przychody pracownika: Zakwaterowanie podczas oddelegowania
                    Z uzasadnienia: Przychodem poszczególnych pracowników spółki, realizujących projekty w ramach czasowej zmiany miejsca świadczenia pracy, będzie przypadająca na każdego z nich część ceny zakupu usługi z tytułu wynajmowanych miejsc noclegowych. Pracownicy ci uzyskają bowiem konkretną korzyść finansową w wysokości wartości zakupionej przez pracodawcę usługi przypadającej na każdego z nich, za którą nie muszą sami zapłacić, a mają pełne prawo z niej skorzystać.
                    • 04.09.2012Zasady rozliczania świąt przypadających w wolne soboty w Trybunale Konstytucyjnym
                      Interpelacja nr 6180 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie informacji Państwowej Inspekcji Pracy dotyczących funkcjonowania w praktyce ostatnio zmienionych przepisów ustawy Kodeks pracy
                      • 22.03.2012Praca w niedziele i święta
                        Zgodnie z art. 1519 Kodeksu pracy niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Dni świąteczne określa ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm.). Dnia mi ty mi są:
                        • 28.10.2011Nowe zasady liczenia wymiaru czasu pracy budzą wątpliwości
                          Interpelacja nr 24352 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie nowelizacji art. 130 ustawy Kodeks pracy
                          • 20.01.2011Święto Trzech Króli do TK
                            PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej kodeks pracy i wprowadzającej dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli. Zdaniem Konfederacji, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w święto katolickie powinno być uzgodnione przez rząd i Stolicę Apostolską, a takiego porozumienia zabrakło.  
                            • 24.11.2010Pracownicy mogą stracić nawet do 3 dni wolnego w 2011 roku
                              Rok 2011 może przynieść pracownikom stratę nawet trzech dni wolnego – będą pracować dłużej w ramach dotychczasowej płacy. Firmy mogą mieć ponadto pewne problemy z rozliczeniem czasu pracy zatrudnionych przez siebie osób. Jest to wynikiem zmian w kodeksie pracy, związanych z ustaleniem nowego dnia wolnego od pracy – święta Trzech Króli. Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu przyszłego roku.
                              • 27.09.2010Trzech Króli – dodatkowy dzień wolny od pracy
                                Sejm przegłosował poselski projekt nowelizacji ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o dniach wolnych od pracy, wprowadzając dodatkowy dzień wolny w Święto Trzech Króli, a także znosząc obowiązek zapewnienia pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy wynikający z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W sytuacji słabego wzrostu gospodarczego i ogromnego deficytu finansów publicznych wprowadzenie rozwiązań ograniczających działalność gospodarczą i wpływy budżetowe jest szkodliwe – ocenia PKPP Lewiatan.
                                • 19.05.2010Lewiatan przeciwko wolnemu w święto Trzech Króli
                                  PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu Święta Trzech Króli (6 stycznia) jako dnia wolnego od pracy i zniesieniu w zamian dnia wolnego za święta przypadające w sobotę. Rozwiązanie takie przewiduje projekt ustawy, którego pierwsze czytanie zaplanowano na dzisiaj w Sejmie. Zdaniem Konfederacji, Polski na taką zmianę nie stać, a ponadto rozwiązanie takie będzie niekonstytucyjne.
                                  • 12.05.2010Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy?
                                    Na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP, które zaplanowane jest na 19–21 maja br., odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy (druk 2992). Projekt ten zakłada przywrócenie w Święto Trzech Króli (tj. 6 stycznia) dnia wolnego od pracy, a także przewiduje zmianę Kodeksu pracy, zgodnie z którą każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż sobota lub niedziela będzie obniżać wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku.