Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

cudzoziemiec za granicą

  • 06.02.2018Obowiązki płatnika przy zatrudnianiu obywatela Ukrainy
    Pytanie: Jak rozliczyć podatek cudzoziemca o obywatelstwie ukraińskim, który pracuje w Polsce na umowę zlecenie, a okres jego przebywania na terenie Polski nie przekracza łącznie 183 dni podczas danego roku kalendarzowego, przekracza łącznie 183 dni podczas danego roku kalendarzowego lub złożył oświadczenie, iż centrum jego interesów życiowych znajduje się w Polsce? Jak rozliczyć podatek cudzoziemca, który pracuje na podstawie umowy o pracę, gdy przebywa on w Polsce i innych krajach UE w roku podatkowym dłużej niż 183 dni lub złoży oświadczenie, iż centrum jego interesów życiowych znajduje się w Polsce?
    • 19.05.2017Zatrudnianie cudzoziemców: Zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę
      Z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę jest zwolniony między innymi cudzoziemiec: posiadający w RP zezwolenie na pobyt czasowy udzielone m.in. w celu kształcenia się na studiach lub prowadzenia badań naukowych, będący małżonkiem obywatela polskiego posiadający zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z zawarciem małżeństwa, przebywający na terytorium RP w związku z wystąpieniem o przedłużenia pobytu na terytorium Polski, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, posiadający Kartę Polaka, uprawniony do przebywania i wykonywania pracy na terytorium państwa członkowskiego UE lub państwa EOG, który jest zatrudniony przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium tego państwa oraz czasowo delegowany przez tego pracodawcę w celu świadczenia usług na terytorium RP, w stosunku do którego umowy międzynarodowe lub odrębne przepisy dopuszczają wykonywanie pracy bez konieczności posiadania zezwolenia.
      • 09.05.2017Zatrudnianie cudzoziemców: Wolny zawód i inna samodzielna działalność
        W myśl regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie „wolny zawód” obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz dentystów i księgowych.
        • 01.10.2012Przewóz broni i amunicji przez podróżnych
          Zasady przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców zostały uregulowane przez przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (zwanej dalej: „ustawą”) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Bronią w rozumieniu ustawy (art. 4 ust.1) jest:
          • 06.09.2011Opodatkowanie dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej
            Pytanie podatnika: Czy osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, obywatel kraju Unii Europejskiej prowadzący w Polsce dział specjalny produkcji rolnej w formie spółki cywilnej ma prawo wyboru zasad opodatkowania na takich samych warunkach jak obywatel polski i w związku z tym jeśli ma taką wolę ma prawo nie zgłaszać zamiaru i nie prowadzić ksiąg wykazujących przychody zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wobec tego korzystać z prawa wyboru formy opodatkowania według norm szacunkowych?
            • 16.06.2011Kiedy umowa pożyczki nie będzie podlegała PCC
              Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie. Od roku 2003 mieszka w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczyni planuje zawarcie umowy pożyczki z obcokrajowcem, który nie posiada miejsca zamieszkania ani nie przebywa w Polsce. Umowa pożyczki ma zostać zawarta w Wielkiej Brytanii i poddana prawu brytyjskiemu, a środki uzyskane z pożyczki przekazane z rachunku bankowego pożyczkodawcy w Wielkiej Brytanii na rachunek Wnioskodawczyni w Wielkiej Brytanii. Czy umowa pożyczki, którą zamierza zawrzeć Wnioskodawczyni, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
              • 19.11.2008Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia?
                Zgodnie z art. 87 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. nr 99, poz. 1001, ze zm.) cudzoziemiec może wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Od tej ogólnej zasady istnieje jednak wiele wyjątków, a sporo cudzoziemców, którzy chcą pracować na terenie naszego kraju, nie musi uzyskiwać zezwolenia na pracę.