Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zachowek raty

  • 12.01.2021PIT za 2020: Sprzedaż nieruchomości w zeznaniu rocznym
    Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia:  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,  prawa wieczystego użytkowania gruntów  przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie ww. nieruchomości lub praw, i zbycie to nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej, podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
  • 23.09.2015Obowiązek składania deklaracji podatkowych za spadkodawcę
    Pytanie podatnika: W marcu 2014 r. zmarł długoletni partner Wnioskodawczyni. Zainteresowana została jedynym spadkobiercą. Zmarły oprócz majątku pozostawił również długi - zarówno bankowe jak i u osób fizycznych. Wnioskodawczyni chciałaby rozliczyć się w urzędzie skarbowym, jednak uzyskuje rozbieżne informacje co do umów pożyczek od osób fizycznych, których stroną był spadkodawca. Czy spadkobierca powinien zarejestrować w urzędzie skarbowym zaciągnięte przez zmarłego umowy pożyczki, a także opłacić od nich podatek?
  • 15.02.2010Opodatkowanie zachowku
    Pytanie podatnika: Czy w świetle art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawczyni zobowiązana jest do uiszczenia podatku od wypłaconego zachowku?
  • 30.07.2009Opodatkowanie zachowku
    Pytanie: W ubiegłym roku zmarła moja mama. W testamencie mama zapisała cały swój majątek mojej siostrze. Po sądowym ustaleniu spadku wystąpiłam o zachowek. Na mocy ugody sądowej siostra ma mi wypłacić 35 000 zł. Ponieważ moją siostrę nie stać na wypłacenie całej kwoty zachowku jednorazowo, umówiłyśmy się, że będzie mi wypłacać zachowek w miesięcznych ratach po 1000 zł. Czy od zachowku mam odprowadzić jakiś podatek, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i do kiedy?
  • 04.09.2006Zachowek otrzymany na mocy wyroku sądowego
    Pytanie: Wyrokiem sądu został zasądzony na moją rzecz zachowek przysługujący po śmierci ojca od mojej siostry. Kwota zachowku wraz z ustawowymi odsetkami została rozłożona na raty płatne miesięcznie. Kiedy powstanie obowiązek złożenia zeznania podatkowego? Czy powstanie on po otrzymaniu całej należnej kwoty zachowku? W jaki sposób opodatkować odsetki od zachowku otrzymanego na mocy wyroku sądowego? Czy z otrzymanych odsetek od zachowku należy się rozliczyć w zeznaniu rocznym?