Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja samochód ciężarowy

  • 03.09.2018Amortyzacja naczepy jako odrębnego środka trwałego
    Przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie spółki kapitałowej dokonał zakupu samochodu ciężarowego wraz z naczepą. Tym samym powziął wątpliwość, czy naczepa może być przyjęta jako odrębny środek trwały.
    • 02.07.2018Samochód wielozadaniowy typu van a jednorazowa amortyzacja
      Pytanie: Wnioskodawca nabył w grudniu 2017 r. samochód Volkswagen Crafter. Z posiadanych przez Niego dokumentów (tj. faktury VAT oraz dowodu rejestracyjnego) wynika, iż jest to samochód ciężarowy. Czy w przypadku ww. samochodu można zastosować przepis art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dokonać jednorazowej amortyzacji?
      • 20.07.2016Amortyzacja naczepy jako odrębnego środka trwałego
        Przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie spółki kapitałowej dokonał zakupu samochodu ciężarowego wraz z naczepą. Tym samym powziął wątpliwość, czy naczepa może być przyjęta jako odrębny środek trwały.
        • 19.07.2016Amortyzacja naczepy jako odrębnego środka trwałego
          Przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w formie spółki kapitałowej dokonał zakupu samochodu ciężarowego wraz z naczepą. Tym samym powziął wątpliwość, czy naczepa może być przyjęta jako odrębny środek trwały.
          • 07.04.2016PIT. Rozliczenie wydatków na zakup motocykla
            Pytanie podatnika: Czy motocykl należy traktować jako samochód osobowy i tym samym Wnioskodawca nie ma prawa do jednorazowej amortyzacji, czy też motocykl należy traktować jako pojazd ujęty w grupie 7, rodzaj 740 „Motocykle, przyczepy i wózki motocyklowe” i Wnioskodawcy przysługuje prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji?
            • 06.11.2015Amortyzacja jednorazowa a firma małżonka
              Pytanie: Czy mogę dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu, jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą, jeśli w roku rozpoczęcia działalności, taką działalność we wpisie do ewidencji działalności posiada moja żona, i czy słowo „taką działalność” oznacza działalność o takim samym PKD, czy w ogóle, że ma działalność gospodarczą, nie ważne o jakim PKD?
              • 20.10.2014Jednorazowa amortyzacja - podstawowe zasady
                Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził korzystne zmiany w zasadach amortyzacji, tj. wprowadził możliwość dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Dotyczy on tzw. małych podatników oraz podatników, którzy w danym roku rozpoczną prowadzenie działalności.
                • 17.10.2014Jednorazowa amortyzacja - podstawowe zasady
                  Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził korzystne zmiany w zasadach amortyzacji, tj. wprowadził możliwość dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Dotyczy on tzw. małych podatników oraz podatników, którzy w danym roku rozpoczną prowadzenie działalności.
                  • 05.06.2013Amortyzacja: Wartość początkowa według wyceny podatnika
                    Z uzasadnienia: Użyte w art. 22g ust. 8 ustawy o PIT pojęcie "nie może ustalić" winno być odnoszone do okoliczności obiektywnych, może ono wynikać z rożnych sytuacji, nie zostało bowiem wyraźnie przez prawodawcę określone. Organ pominął możliwości ustalenia wartości początkowej, wprowadzanego po raz pierwszy do ewidencji, środka trwałego - metodą określoną w tym przepisie w sytuacji, gdy podatnik w odniesieniu do tego składnika majątku nie miał jeszcze obowiązku gromadzić dokumentów księgowych i nie obciążał go obowiązek dokumentowania wydatków w sposób, który uzależnia uznanie ich za koszt uzyskania przychodów. Wydaje się, że właśnie dla takich przypadków ustawodawca wprowadził, jako rozwiązanie szczególne, możliwość oceny wartości środka trwałego metodą określoną w art. 22g ust. 8.
                    • 18.03.2011Jednorazowa amortyzacja tylko dla ciężarówek
                      Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Oprócz tego ze względu na nieprzekroczenie limitu 1.200.000 euro za 2009 r., jest również małym podatnikiem. Zakupił wraz ze wspólnikiem do celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową N1, wielozadaniowy. Pojazd ten ma następujące parametry: dwa rzędy siedzeń, 5 miejsc, ładowność 628 kg, ładowność całkowita 2197 kg, za drugim rzędem siedzeń ma zamontowaną kratkę i posiada homologację ciężarową. Czy w przypadku takiego samochodu można zastosować przepis art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jednorazowo zamortyzować?
                      • 01.09.2010Bez zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym nie skorzystasz z jednorazowej amortyzacji
                        Interpelacja nr 16902 do ministra finansów w sprawie samochodów ciężarowych posiadających świadectwo homologacji z kategorią samochodu ciężarowego i wpis do dowodu rejestracyjnego, że są samochodami ciężarowymi, a nieposiadających zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
                        • 24.06.2010Amortyzacja samochodu metodą degresywną
                          Pytanie podatnika: Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 i następnych lat podatkowych, od miesiąca marca 2010 r. odpisów amortyzacyjnych naliczanych według metody degresywnej przy 20% stawce amortyzacyjnej podwyższonej o współczynnik 2, o której to mowa w art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od wartości początkowej samochodu ciężarowego ustalonej przez Spółkę na kwotę 53.270,49 zł?
                          • 03.10.2008Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego
                            Pytanie podatnika: Czy w przyszłości Wnioskodawczyni będzie miała prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji w firmie przejętej po mężu, w związku z nabyciem samochodu ciężarowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej?
                            • 30.07.2008Metody amortyzacji środków trwałych
                              Zgodnie z art. 16h ust. 4 ustawy o PDOP oraz art. 22h ust. 4 ustawy o PDOF, odpisów amortyzacyjnych środków trwałych można dokonywać w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. Jeżeli podatnik nie dokonuje odpisów miesięcznych, lecz zdecyduje się na odpisy kwartalne czy roczne, powinien pamiętać, iż suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego.
                              • 11.04.2008Transportowcy i jednorazowa amortyzacja
                                Pytanie podatnika: Czy jestem uprawniony do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego samochodu ciężarowego?
                                • 09.10.2007Amortyzacja jednorazowa w spółce jawnej
                                  Pytanie podatnika: Czy podatnicy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kol. 14 mają prawo zaliczyć odpisy amortyzacyjne w 100% od samochodu ciężarowego w miesiącu czerwcu 2007 r. do kosztów uzyskania przychodu?