Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bony dla klienta

  • 23.09.2019Podstawa opodatkowania VAT przy zapłacie za towar/usługę bonem
    Pytanie: Czy w sytuacji gdy bony nabyte odpłatnie są wykorzystywane przez klientów do opłacenia towarów lub usług po cenie sprzedaży brutto mniejszej niż wartość nominalna bonu/bonów (tj. gdy klient dokonuje zapłaty wyłącznie z wykorzystaniem bonu/bonów, których suma wartości nominalnej jest wyższa niż cena sprzedaży brutto towarów lub usług), podstawę opodatkowania VAT stanowi cena brutto sprzedanych towarów i usług, tj. kwota faktycznie zapłacona za bony, pomniejszona o wartość bonu niezrealizowaną przez klienta, oraz pomniejszona o kwotę podatku należnego związanego ze sprzedanymi towarami lub usługami?
    • 24.10.2018VAT: Sprzedaż kart podarunkowych bez rejestracji na kasie
      Pytanie: Czy w momencie sprzedaży karty podarunkowej nie powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży karty lub też zapłaty zaliczki za przyszłe, nieokreślone dostawy towarów lub świadczenie usług, lecz obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji karty, tzn. w momencie zapłaty kartą za dostawę towarów lub świadczenie usług? Czy w momencie sprzedaży karty nie ma obowiązku dokumentowania sprzedaży za pomocą faktury lub zaewidencjonowania sprzedaży na kasie, lecz należy wystawić fakturę lub zaewidencjonować transakcję na kasie w chwili wyświadczenia usługi lub wydania towaru?
      • 10.07.2018NSA. Podatek od prezentów od banku
        O ile w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT ustawodawca jednoznacznie stanowi o nagrodach związanych ze sprzedażą premiową, o tyle w art. 30 ust. 1 pkt 4b ww. ustawy mowa jest o świadczeniach związanych z oferowanymi promocjami, nie zaś o świadczeniach związanych z określoną (na przykład premiową) sprzedażą. Zatem, regulacja prawna art. 30 ust. 1 pkt 4b ustawy dotyczy tych świadczeń promocyjnych, które nie są nagrodami związanymi ze sprzedażą premiową, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4b - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
        • 05.03.2015Zapłata bonem a data sprzedaży na paragonie
          Pytanie podatnika: Kiedy ewidencjonować transakcję – w momencie przyjęcia należności i wydania bonu podarunkowego, czy w momencie wydania towaru z magazynu podczas realizacji bonu podarunkowego?
          • 24.12.2014WSA: Sprzedaż premiowa to także świadczenie usług
            Z uzasadnienia: Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie budzi żadnych wątpliwości, iż przedmiotem opodatkowania jest przychód uzyskany zarówno ze sprzedaży towarów jak i usług. Skoro ustawodawca dopuszcza możliwość uzyskania przychodu ze sprzedaży usług, to nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw, by twierdzić, iż sprzedaż premiowa może być łączona tylko i wyłącznie ze sprzedażą rzeczy, czyli z wykluczeniem sprzedaży usług.
            • 01.09.2014Przekazanie karty podarunkowej a VAT
              Z ogólnej zasady rozliczania VAT wynika, że podatkiem od towarów i usług opodatkowane są m.in. dostawa towarów i świadczenie usług. Czy w takim razie trzeba również opodatkować karty podarunkowe? Czy ich przekazanie podlega VAT?
              • 18.04.2014Bony towarowe a VAT
                Często zdarza się, że w celu zwiększenia sprzedaży podmioty gospodarcze mające sieć punktów sprzedaży dokonują sprzedaży bonów towarowych, tj. dokumentów na okaziciela o określonej wartości nominalnej, uprawniających do bezgotówkowego zakupu towarów w tych punktach. Nabywcami takich bonów są najczęściej osoby fizyczne, które nabywają przedmiotowe bony poprzez zapłatę ich ceny nominalnej. Czy na płaszczyźnie VAT sprzedaż takich bonów, uprawniających do bezgotówkowego zakupu towarów, i otrzymanie zapłaty nie powodują powstania obowiązku podatkowego?
                • 30.04.2010Dokumentowanie sprzedaży wirtualnego bonu
                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzić będzie sklep internetowy, w którym oferować będzie szeroki zakres towarów i usług. Będą to zarówno towary i usługi opodatkowane VAT stawką podstawową 22%, jak również towary i usługi opodatkowane stawką VAT 7% lub zwolnione z VAT. Spółka zamierza wprowadzić nowy kanał dystrybucji oferowanych przez jej sklep internetowy towarów i usług. Nowy projekt opierał się będzie na produkcie, nazwanym roboczo „wirtualnymi bonami”. Oferta Spółki skierowana będzie jednak nie do osób fizycznych, lecz do klientów korporacyjnych. W jaki sposób należy udokumentować sprzedaż „wirtualnego bonu”?
                  • 11.05.2009Orzecznictwo podatkowe: Bony towarowe jako koszt podatkowy
                    Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu. W efekcie przedstawienia bonu towarowego klient uzyskuje umniejszenie ceny towaru, który zamierza zakupić o wartość przedstawionego bonu. W konsekwencji wydanie towaru w zamian za opisany w zapytaniu "bon towarowy" należy traktować jako rabat finansowy. Udzielenie rabatu finansowego nie powinno być utożsamiane z kosztem uzyskania przychodu, lecz zdarzenie takie należy wiązać z ustaleniem rzeczywistej wysokości przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.