Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku używanego

  • 02.10.2015Amortyzacja: Samochód wykorzystywany dla celów mieszanych a wartość początkowa
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu osobowego używanego nie tylko do celów działalności gospodarczej (świadczenie usług pomocy prawnej w ramach wykonywania zawodu radcy prawnego), ale również prywatnie?
  • 22.07.2015Korekta odpisów amortyzacyjnych w wyniku błędu księgowej
    Pytanie podatnika: Czy spółka w związku z działaniem księgowej wbrew woli spółki ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej na ustalaną indywidualnie w wysokości 10% poprzez skorygowanie dokonanych już odpisów amortyzacyjnych od momentu wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych spółki?
  • 24.09.2014Amortyzacja samochodu używanego do celów mieszanych po zmianach w VAT
    Interpelacja nr 27342 do ministra finansów w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług
  • 07.01.2013Zmiana indywidualnej stawki amortyzacyjnej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca do amortyzacji nieruchomości stosuje metodę wynikającą z art. 22j ust. 1 pkt 4, tj. metodę indywidualnych stawek nie wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy podatnik ma prawo do obniżenia zastosowanej stawki amortyzacyjnej? Czy w przypadku możliwości obniżenia stawki amortyzacyjnej podatnik będzie miał możliwość jej późniejszego podwyższenia do pierwotnego poziomu, zastosowanego w okresie wcześniejszym?
  • 09.07.2012Szybsza amortyzacja wynajętego mieszkania
    Pytanie podatnika: 4 sierpnia 2011 r. Wnioskodawca kupił wraz z małżonką na rynku wtórnym mieszkanie (lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość). Mieszkanie to znajduje się w budynku (wieżowiec), który został oddany do użytku w 1978 r. i było użytkowane przez poprzednich właścicieli od 1982 r. Czy Wnioskodawca ma prawo do naliczenia indywidualnej stawki amortyzacji (przyspieszonej amortyzacji w wysokości 10% rocznie) od wartości zakupionego lokalu mieszalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, którego Wnioskodawca jest współwłaścicielem i aktualnie wynajmuje?
  • 31.12.2010Stosowanie innej stawki oznacza zmianę metody amortyzacji
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 1995 r. zakupił budynek handlowy (rok budowy ok 1940). Księgowa nieruchomość zakwalifikowała do środków trwałych 103 ze stawką amortyzacji 2,5 %. Na podstawie art. 16j updop (art. 22j updof) ust. 4 budynek powinien zostać amortyzowany ze stawką 10% przez okres 10 lat. Z powodu błędu księgowej Wnioskodawca zmuszony jest do amortyzacji budynku jeszcze przez 26 lat. Czy z początkiem roku 2011 Wnioskodawca może zmienić stawkę amortyzacyjną na 10% metodą liniową i amortyzować dalsze 10 lat?
  • 14.11.2008Amortyzacja używanego budynku niemieszkalnego
    Pytanie podatnika: Czy możliwe jest zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej, tak aby okres amortyzacji wyniósł 10 lat?
  • 03.07.2008Amortyzacja i sprzedaż budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Pytania podatnika: Czy zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % było prawidłowe, czy powinna być zastosowana stawka w wysokości 1,5 %? Czy odpłatne zbycie budynku będzie opodatkowane tak jak przychód z działalności gospodarczej?
  • 06.04.2007Amortyzacja zabytkowego budynku użytkowego
    Pytanie podatnika: Czy można przyjąć, że zakupiony budynek, wpisany do rejestru zabytków, był używany ponad 5 lat i czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego budynku przy zastosowaniu indywidualnej stawki 10% rocznie?