Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

czas delegacji

  • 15.05.2007Delegacja i ewidencja czasu pracy

    Pytanie: Czy trzeba ewidencjonować czas pracy w delegacji?
    • 15.05.2007Wystawianie faktury zbiorczej
      Pytanie podatnika: Spółka zamierza podpisać umowę na dostawę ogumienia i jego wymianę na samochodach będących własnością kontrahenta. Usługi te będą wykonywane codziennie. Kontrahent odmówił przyjmowania pojedynczych faktur. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwym jest wystawianie na koniec miesiąca jednej zbiorczej faktury?
      • 10.05.2007Wypadek w trakcie delegacji
        Pytanie: Czy wypadek, którego pracownik doznał w trakcie delegacji, jest wypadkiem przy pracy?
        • 09.05.2007Zagraniczna podróż służbowa
          Pytanie podatnika: dotyczy prawa uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wartości diet zagranicznych za czas podróży, w ramach określonego limitu.
          • 09.05.2007Dieta dla przedsiębiorcy
            Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15.09.2005 r., sygn. FSK 2175/04
            • 09.05.2007Co jest a co nie jest podróżą służbową
              Pytanie: Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową?
              • 22.04.2007Ograniczenia dla mieszkańców strefy nadgranicznej
                Interpelacja nr 6227 do ministra finansów w sprawie dyskryminujących wobec mieszkańców strefy nadgranicznej przepisów rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. dotyczącego ograniczenia wartości i ilości zwolnionych od należności przywozowych towarów, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego
                • 29.03.2007Nowa dyrektywa VAT (1) - Naczelne zasady systemu podatku VAT w VI dyrektywie i nowej dyrektywie VAT
                  Podstawowe zasady systemu podatku VAT zawarte w nowej dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L Nr 347) są powtórzeniem zasad zawartych w dotychczasowych dyrektywach VAT. Na podstawie art. 411, nowa dyrektywa uchyliła z dniem 1.01.2007 r.: a) I Dyrektywę Rady z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EEC), b) VI Dyrektywę Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych — powszechny system podatku od wartości dodanej — ujednolicona podstawa wymiaru podatku (ze zm.) (77/388/EEC).
                  • 20.03.2007Zakup samochodu na fakturę VAT marża — czy podatnik zyskuje, czy traci?
                    W sytuacji, gdy podatnik nabędzie samochód osobowy i dokumentem potwierdzającym nabycie tego pojazdu będzie faktura VAT marża, to z całą pewnością można stwierdzić, że samochód został zakupiony od podmiotu zajmującego się nabywaniem i dalszą odsprzedażą samochodów używanych. Teza ta poparta jest uregulowaniami zawartymi w art. 120 ust. 4 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie ze wskazanym przepisem prawa uzyskana marża może być podstawą opodatkowania tylko w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedaży. Wykorzystanie więc procedury opodatkowania marży zastrzeżone jest tylko dla pewnej grupy przedsiębiorców. Zawężając tę grupę do podmiotów zajmujących się dostawą samochodów, będą to przede wszystkim podmioty prowadzące komisy samochodowe oraz podmioty zajmujące się popularnie zwanym auto handlem.
                    • 02.03.2007Sprzedaż prasy z dodatkiem płyt CD i DVD
                      Pytanie podatnika: Czy sprzedaż prasy z dodatkiem płyt CD i DVD osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym podlega obowiązkowi rejestracji za pomocą kasy fiskalnej?
                      • 18.01.2007Zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej
                        Pytanie podatnika: Podatnik od 1 grudnia 1992 r. prowadził zakład blacharsko-dekarski. Z przyczyn rodzinnych firma została zlikwidowana z dniem 31 marca 2005 r. Po ustaniu problemów rodzinnych, podatnik ponownie uruchomił działalność z dniem 1 sierpnia 2005 r. Obrót osiągnięty przez podatnika w 2005 r. na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wyniósł 38.174,77 zł. W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy jest zobowiązany do zakupu i stosowania kasy fiskalnej. Podatnik stoi na stanowisku, iż nie ma obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej ze względu na osiągnięty w 2005 r. obrót.
                        • 18.12.2006Zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji miejscowej w czasie podróży służbowej pracownika
                          Pytanie podatnika: Czy zwrot kosztów związanych z przejazdem w podróży służbowej dokonany na podstawie oświadczenia o zagubieniu biletu stanowi podstawę do zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?
                          • 17.12.2006Wewnątrzwspólnotowa dostawa nowego środka transportu
                            Pytanie podatnika: 1. Jakie dowody, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT musi posiadać podatnik dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej nowego środka transportu na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy? 2. Czy dokument VAT-22 mający podstawę prawną w art. 42 ust. 16 dotyczy art. 42 ust. 5 pkt 5, czy art. 42 ust. 5 pkt 6? 3. Czy istnieje ściśle określona forma oświadczenia, o którym mowa w art. 42 ust. 5 pkt 5? 4. Czy skrócony 25-cio dniowy termin zwrotu podatku VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej? 5. Czy na fakturze sprzedaży nowego środka transportu w dostawie wewnątrzwspólnotowej konieczne jest podanie dodatkowych informacji o dacie dopuszczenia pojazdu do użytku i liczbie kilometrów?
                            • 25.10.2006Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego, którego budowa nie została zakończona
                              Pytanie podatnika: dotyczy możliwości odliczenia wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, w przypadku braku formalnego zakończenia budowy budynku mieszkalnego.
                              • 25.07.2006Finansowanie przez zakład pracy kosztów związanych z nauką pracownika młodocianego skierowanego przez zakład pracy w celu kształcenia w formie szkolnej (ponadpodstawowej) poza granicami kraju
                                Pytanie podatnika: Czy wartość świadczeń przyznanych przez spółkę na rzecz młodocianego pracownika, poniesionych w związku z jego nauką w szkole poza granicami kraju, jest zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
                                • 15.05.2006Interpelacja nr 866 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie składek na ubezpieczenie społeczne
                                  Izba Pracodawców Polskich obawia się, iż w przyszłym roku firmy polskie świadczące usługi na terenie Unii Europejskiej będą zmuszone ograniczyć liczbę delegowanych pracowników do ok. 10 tys. Spowodowane to jest faktem, iż polskie oddziały ZUS odmawiają polskim firmom poświadczenia druków E 101, które gwarantują, iż po zapłaceniu składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce przedsiębiorca nie będzie musiał płacić drugiej składki na terenie państwa członkowskiego, do którego wysłał swoich pracowników. Zdaniem Izby Pracodawców Polskich to skutek przyjęcia takiej interpretacji przepisów, jaka została zastosowana przez niemiecką administrację. Niebezpieczne jest to, iż za niemieckimi instytucjami, które chcą w ten sposób chronić swoje rynki, mogą iść inne kraje UE.
                                  • 25.04.2006Loteria promocyjna i podatki
                                    Prowadzenie rozmaitych konkursów, loterii czy też wyznaczanie nagród za spełnienie jakiegoś warunku przez klienta stanowi obecnie bardzo popularny sposób na przyciągnięcie klientów do zakupu określonych towarów wystawionych przez przedsiębiorcę.
                                    • 29.03.2006Interpelacja nr 536 do ministra finansów w sprawie zasadności składania podpisu na paragonie przez świadczeniobiorców usług taksówkarskich
                                      Szanowna Pani Premier! Przepis § 5.2 pkt 1b ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948 z późn. zm.) stwierdza, iż podatnicy w zakresie świadczonych przez nich usług przewozu osób i ładunków taksówkami są obowiązani (jeżeli wykonują te usługi również w zakresie, w jakim odrębne przepisy nie określają obowiązku rozliczania się według wskazań taksometru) do stosowania kasy wyposażonej również w funkcję związaną ze stosowaniem cen umownych indywidualnie negocjowanych i do wydawania paragonu.
                                      • 13.03.2006Faktura po kilku miesiącach od dnia zakupu
                                        Pytanie: Zakupiłem w markecie materiały malarskie do remontu mieszkania i otrzymałem paragon. Teraz chciałbym zamienić go na fakturę, ale minęło kilka miesięcy. Czy sklep ma obowiązek wystawienia faktury po takim czasie?
                                        • 09.03.2006Siedmiogodzinne szkolenie i dieta
                                          Pytanie: Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. Pracownik zostaje wysłany na szkolenie do sąsiedniego miasta, szkolenie trwa od 7 do 14. Dojazd w każdą stronę to około czterdzieści minut. Czy przysługuje mu dieta? Czy w sytuacji, kiedy w czasie szkolenia pracownik otrzymuje poczęstunek, może otrzymać również dietę?
                                        • « poprzednia strona [ 1 ] ... [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ]