Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

koszty uzyskanie koncesji

  • 05.03.2019Podatki od OZE po zmianach
    Art. 4 ust. 9 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii stanowił, iż wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT. Przepis ten został uchylony, ponieważ stał w sprzeczności z przepisami dotyczącymi podatku VAT, gdzie ani ustawa o VAT, ani dyrektywa VAT określająca ramy unijnego systemu VAT, nie przewidywały żadnych szczególnych preferencji dla tego rodzaju działalności - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
    • 06.06.2018Umorzenie pożyczki a amortyzacja środków trwałych
      Pytanie: Czy odpisy amortyzacyjne od środka trwałego, którego budowa sfinansowana została ze środków pochodzących z umorzonej pożyczki, będą mogły zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
      • 25.02.2018Uzasadnienie do projektu ustawy z 13.02.2018 r.
        Na stronach rządowego centrum legislacyjnego pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 13.02.2018 r., wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji. Publikujemy uzasadnienie do tego projektu.
        • 20.03.2017Połączenie spółek. Konsekwencje podatkowe w VAT
          Pytanie podatnika: Czy w związku z opisanym zdarzeniem przyszłym – połączeniem poprzez przejęcie, Wnioskodawca będzie mieć do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług bądź świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 wskazanej ustawy, a w konsekwencji czy połączenie spółek poprzez przejęcie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
          • 28.10.2016Wydatki na wspieranie działalności społecznie użytecznej w kosztach podatkowych
            Pytanie podatnika: Czy wydatki ponoszone przez spółkę na nabycie towarów i usług pozostających w bezpośrednim związku z upowszechnianiem i wspieraniem przez spółkę działalności społecznie użytecznej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
            • 13.06.2016Koszty uzyskania przychodów. Ważne prawidłowe dokumentowanie wydatków
              Z uzasadnienia: Należy podkreślić, że zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 22 ust. 1 oraz art. 24a ust. 1 u.p.d.f., do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest nie tylko zaistnienie konkretnego zdarzenia gospodarczego polegającego na zakupie towaru, u konkretnego sprzedawcy, za konkretną cenę, ale i odpowiednie udokumentowanie tej operacji. Nie wystarczy wykazanie, że podatnik mógł gdziekolwiek nabyć towar i zużyć go w działalności gospodarczej, aby wydatek ten móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
              • 06.11.2012Zakup koncesji a koszty uzyskania przychodu
                Podatnicy pragnący podjąć działalność na polu reglamentowanym przez państwo muszą częstokroć ponosić wydatki związane z uzyskaniem koncesji. Należy przy tym rozróżnić wydatki bezpośrednio ponoszone na pozyskanie koncesji oraz wydatki dodatkowe – niezbędne w procesie pozyskiwania koncesji (analizy, plany działania, raporty, dokumentacja projektowa itp.).
                • 27.09.2012Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie wydatku wadliwą fakturą
                  Z uzasadnienia: Samo ujawnienie wadliwości dokumentu księgowego, nie daje automatycznie podstaw do eliminacji określonego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Zakwestionowanie takiego wydatku wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego co do faktu wystąpienia zdarzenia gospodarczego oraz przyczyn wadliwości dokumentu księgowego. O tym, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu decyduje treść art. 22 ust. 1 oraz 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
                  • 16.08.2012Koszty pośrednie – ujęcie podatkowe i bilansowe
                    Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego rozpoznanie w czasie dla celów podatkowych wydatków stanowiących pośrednie koszty uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 4 d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy dotyczą one okresu o definitywnie ustalonej długości, która nie musi pokrywać się z długością okresu, w jakim wydatki te są rozliczane dla celów bilansowych?
                    • 12.04.2012Ograniczanie barier administracyjnych dla przedsiębiorców
                      Interpelacja nr 2608 do ministra gospodarki w sprawie ochrony wolności gospodarczej polskich przedsiębiorstw
                      • 01.02.2011Wiekszość ułatwień dla przedsiębiorców nadal w sferze planów
                        Interpelacja nr 19668 do prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji obietnic złożonych przez premiera podczas exposé w 2007 r., dotyczących wspierania przedsiębiorczości i zmiany prawa na korzystniejsze dla pracowników i pracodawców oraz uproszczenia procedur zakładania firm
                        • 30.09.2010Jest dobrze, ale nie beznadziejnie
                          Interpelacja nr 17785 do ministra finansów w sprawie projektu podwyższenia podatków
                          • 20.10.2009Orzecznictwo: Wydatki na konsolidację spółek a KUP 
                            Z uzasadnienia: W orzecznictwie sądowoadministracyjnym, zapadłym w związku z różnymi możliwymi sposobami wykładni sformułowania "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów", ukształtował się pogląd, zgodnie z którym podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź może mieć, wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ujmując rzecz ogólnie, podatnik winien wykazać istnienie (bezpośredniego lub pośredniego) związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym lub potencjalnym (zamierzonym) przychodem.
                            • 08.05.2009Zakup gruntu kosztem podatkowym tylko w specyficznych sytuacjach
                              Interpelacja nr 8174 do ministra finansów w sprawie zaliczania, jako koszty uzyskania przychodów, wydatków poniesionych przez producentów ceramiki budowlanej na nabycie gruntów lub prawa użytkowania wieczystego do gruntów przeznaczonych na potrzeby eksploatacji surowca wykorzystywanego w produkcji przez te podmioty
                              • 12.08.2008Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową
                                Pytanie podatnika: 1. Czy w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową powstanie u wspólnika spółki z o.o. przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu przeniesienia składników majątkowych spółki z o.o. do spółki komandytowej? 2. Czy w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową powstanie u wspólnika spółki z o.o. przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu pozostałego w spółce z o.o. niepodzielnego zysku z łat ubiegłych, który stanie się składnikiem majątku spółki komandytowej?
                                • 05.06.2007Projekt ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych odrzucony
                                  Zgodnie z apelem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Senat odrzucił projekt nowelizacji ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Lewiatan wspólnie z jednogłośnymi w tej sprawie polskimi i zagranicznymi sieciami handlowymi apelował do Senatu o odrzucenie projektu nowelizacji, który zagrażał rozwojowi sklepów. Zwracał on uwagę, że wbrew obiegowym opiniom regulacje te nie dotyczą jedynie hipermarketów i centrów handlowych, ale niemal każdego sklepu meblowego czy salonu samochodowego.