Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna rodzinie

  • 07.05.2019NSA. Wpłata darowizny na własne konto nie pozbawia zwolnienia z podatku
    Z uzasadnienia: Wykładnia art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn pozwala na przyjęcie, że zachowanie skarżącego jako obdarowanego polegające na jednoznacznym udokumentowaniu daty i wysokości wpłaty na rachunek skarżącego jako obdarowanego spełniają cele, jakim ma służyć ten przepis, to jest ochrona przed nieograniczoną możliwością powoływania się na rzekome darowizny od najbliższych dla uzyskania niezgodnych z prawem korzyści polegających na uniknięciu opodatkowania.
    • 16.10.2018PIT: Darowizna firmowych składników majątku najbliższej rodzinie
      Pytanie: Wnioskodawca zamierza nieruchomość (grunt + budynek + winda oraz wyposażenie) wycofać z działalności gospodarczej i przekazać na potrzeby osobiste, a następnie wraz z małżonką, darowizną przekazać przedmiotową nieruchomość córce do jej majątku osobistego. Czy darowizna budynku wycofanego z działalności gospodarczej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy?
      • 25.09.2018Firma w spadku - jak zabezpieczyć przed likwidacją jednoosobową działalność gospodarczą - część III
        Zbliżające się wejście w życie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej stanowi dobrą okazję, aby omówić sposoby przekazania sukcesorowi lub sukcesorom firmy, prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej - jeśli tacy się pojawią. W części drugiej omówiliśmy przekształcenie firmy jednoosobowej zarejestrowanej w CEiDG w jednoosobową spółkę kapitałową. Dziś o paru innych możliwościach.
        • 24.09.2018Firma w spadku - jak zabezpieczyć przed likwidacją jednoosobową działalność gospodarczą - część III
          Zbliżające się wejście w życie ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej stanowi dobrą okazję, aby omówić sposoby przekazania sukcesorowi lub sukcesorom firmy, prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej - jeśli tacy się pojawią. W części drugiej omówiliśmy przekształcenie firmy jednoosobowej zarejestrowanej w CEiDG w jednoosobową spółkę kapitałową. Dziś o paru innych możliwościach.
          • 30.06.2017WSA. Wpłata na konto darowizny w gotówce od rodzica a zwolnienie z podatku
            Z uzasadnienia: Skoro, poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że skarżąca otrzymała darowiznę środków pieniężnych, co wynika zarówno z dokumentów bankowych (tytuł wpłaty darowizna od ojca) jak i zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego, to sama okoliczność przekazania tych środków do rąk własnych obdarowanej oraz jej własna wpłata na rachunek bankowy, nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
            • 19.01.2017Umorzenie zaległości podatkowych. Organ nie może pomijać dowodów
              Tezy: Postępowanie w kwestii udzielenia ulgi w postaci umorzenia zaległości podatkowych, zainicjowane wnioskiem podatnika, obliguje organ podatkowy do analizy zaistniałego stanu faktycznego z punktu widzenia wystąpienia przesłanek z art. 67a § 1 o.p. W tak zarysowanym kontekście normatywnym za sprzeczną z zasadą swobodnej oceny dowodów, wyrażoną w art. 191 o.p., uznać należy praktykę oceny materiału dowodowego, która opiera się na podkreślaniu istotności jednych dowodów przy pomijaniu lub pomniejszaniu wagi innych, gdyż tego rodzaju ocena będzie oderwana od całokształtu materiału dowodowego sprawy, będzie oceną niepełną.
              • 30.09.2016Skutki podatkowe darowizny części przedsiębiorstwa rodzinnej spółki jawnej
                Pytanie podatnika: Czy darowizna majątku spółki jawnej na rzecz osoby, która w relacji do wszystkich wspólników tej spółki zalicza się do kategorii podmiotów z katalogu I grupy podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, korzystać będzie ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 oraz art. 4a ww. ustawy?
                • 28.12.2015Darowizna nieruchomości w rodzinie. Z podatkiem czy bez?
                  Pytanie podatnika: Czy gdy Wnioskodawca otrzyma od swojego ojca w drodze darowizny nieruchomości, które on nabył w drodze spadkobrania po swoich rodzicach (po Wnioskodawcy dziadku i babci) będzie zwolniony całkowicie z zapłaty podatku od spadków i darowizn?
                  • 27.10.2015Darowizna od dziadka a podatek od spadków i darowizn
                    Darowizny dokonywane przez najbliższą rodzinę po spełnieniu kilku warunków mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zobaczmy, jak rozliczyć prezent pochodzący od dziadków. Czy są oni najbliższą rodziną?
                    • 26.10.2015Darowizna od dziadka a podatek od spadków i darowizn
                      Darowizny dokonywane przez najbliższą rodzinę po spełnieniu kilku warunków mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zobaczmy, jak rozliczyć prezent pochodzący od dziadków. Czy są oni najbliższą rodziną?
                      • 07.09.2015Darowizna w najbliższej rodzinie przekazana na konto małżonka osoby obdarowanej
                        Pytanie podatnika: Czy darowizna pomiędzy członkami najbliższej rodziny (matka – syn) może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy darowizna środków pieniężnych wpłynęła na konto małżonka osoby obdarowanej?
                        • 13.12.2013Darowizna do rąk własnych a zwolnienie dla najbliższej rodziny
                          Użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyrażenie „udokumentowanie - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne (...) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy” należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych, będących przedmiotem czynności prawnej darowizny (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego), przez darczyńcę na rachunek obdarowanego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                          • 23.08.2012Darowizna pieniędzy na spłatę kredytu a podatek od spadków i darowizn
                            Pytanie podatnika: Czy darowizna pieniędzy przeznaczonych na spłatę kredytu bankowego, zaciągniętego na zakup mieszkania od dewelopera, podlega zwolnieniu na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
                            • 07.03.2011WSA: Darowizna nie musi być przekazana na konto dziecka
                              Z uzasadnienia: Jeżeli przedmiotem darowizny były środki pieniężne, to podlega zwolnieniu ich nabycie, jeżeli zostało ono zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania - nawet na rachunek bankowy prowadzony dla innego niż obdarowany podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Warunek o jakim mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jest wymogiem wyłącznie technicznym, związanym z przewidzianą przez ustawodawcę potrzebą udokumentowania faktycznego przeprowadzenia darowizny; warunek ten nie może być utożsamiany z istotą przedmiotowego zwolnienia podatkowego.
                              • 05.11.2010Planowanie spadkowe – ważny element zarządzania majątkiem osobistym i przedsiębiorstwa 
                                Planowanie spadkowe obejmuje Plany Sukcesji dla danej rodziny lub organizacji gospodarczej albo majątkowej. Ważne jest na każdym etapie życia i za każdym razem powinno obejmować kilka scenariuszy wydarzeń.
                                • 20.05.2010Darowizny: Wpłata na konto dewelopera nie wyklucza prawa do zwolnienia
                                  Podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Sformułowanie użyte w art. 4a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.
                                  • 30.03.2009Orzecznictwo podatkowe: Dokumentowanie darowizny pieniężnej
                                    Przekazanie w formie darowizny środków pieniężnych bezpośrednio na rzecz osoby trzeciej (w rozpoznawanej sprawie dewelopera), skutkuje niespełnieniem warunku zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d., tj. udokumentowania, iż środki pieniężne stanowiące przedmiot umowy darowizny zostały przekazane obdarowanemu na jego rachunek bankowy lub rachunek w SKOK, lub za pośrednictwem poczty w drodze przekazu pocztowego.