Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

komputer nie ujęty ewidencji środków trwałych

  • 24.05.2019Ustalenie wartości początkowej licencji przy płatnościach ratalnych
    W przypadku nabycia licencji, dla której część należności przypada na okres po oddaniu jej do używania, dla określenia wartości początkowej tej licencji należy przyjąć wartość określoną w umowie licencyjnej. Bez względu na to jaka jego część została zapłacona przed wprowadzeniem licencji, przy ustalaniu wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych należy przyjąć łącznie wartości wynikające ze wszystkich dotyczących jej faktur. Do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej zalicza się nie tylko kwotę należną sprzedającemu z tego tytułu, ale także inne wydatki związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.
    • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
      Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
      • 24.04.2017Jak rozliczać ulgę na działalność badawczo-rozwojową?
        Pytanie podatnika: Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia poniesionych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych w zeznaniu za rok podatkowy, w którym wydatki te zostały faktycznie poniesione, niezależnie od momentu ich rozpoznania dla celów podatkowych?
        • 05.10.2016W którym momencie zaliczać w koszty wynagrodzenia?
          Pytanie podatnika: Czy koszty poniesione przez spółkę w związku z tworzeniem we własnym zakresie programu komputerowego powinny być potrącane w tym roku, w którym zostały poniesione, tj. w przypadku zakupu prac programistycznych od podmiotów zewnętrznych - zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, a w przypadku kosztów wynagrodzeń pracowników spółki zaangażowanych w prace nad tworzeniem programu komputerowego - zgodnie z art. 15 ust. 4g ww. ustawy?
          • 18.05.2016WSA. Nierzetelność księgi przychodów i rozchodów
            Z uzasadnienia: Korzystając z wyników wykładni tego pojęcia użytego w treści innych aktów prawnych, a jednocześnie uwzględniając swoistość przepisów podatkowych dotyczących prowadzenia ewidencji przychodów, należy uznać, sformułowanie "błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki" oznacza błędne, czyli niezgodne ze stanem rzeczywistym, zapisy w ewidencji, które są skutkiem oczywistego błędu rachunkowego (np. błędu w dodawaniu, itp.), błędu pisarskiego (np. nieprawidłowego umieszczenia przecinka, dopisania lub niedopisania zera, itp.) oraz innych oczywistych omyłek, zwłaszcza w księgowaniu (np. jednorazowego dokonania zapisu w rubryce innej niż wymagana).
            • 21.10.2014Wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy jako koszt podatkowy
              Pytanie podatnika: Czy wydatki na zagospodarowanie terenów zielonych wokół powstającego budynku administracyjnego powinny być kosztem uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne od budynku administracyjnego, do którego wartości początkowej winno się je zaliczyć, czy też winny to być koszty uzyskania przychodu zaliczane do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia?
              • 23.05.2014Moment uzyskania przychodu przy usługach ciągłych
                Pytanie podatnika: W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni świadczy usługi doradztwa podatkowego. Część oferowanych usług nie jest świadczona na rzecz kontrahentów jednorazowo, lecz ma charakter ciągły - periodyczny, jak prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W jakim momencie należy rozpoznać przychód podatkowy z tytułu usług doradztwa podatkowego polegających na prowadzeniu PKPiR?
                • 27.06.2012Opłata za rejestrację samochodu w kosztach podatkowych
                  Z uzasadnienia: Wydatki na zarejestrowanie pojazdów zaliczanych do majątku trwałego podatnika nie mogą być kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Nie stanowią bowiem one kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uiszczona opłata rejestracyjna powinna wchodzić w skład wartości początkowej będącej podstawą naliczania amortyzacji.
                  • 16.05.2012Wydatki na zakup sprzętu fotograficznego w kosztach podatkowych
                    Rozliczenie zakupu sprzętu fotograficznego w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej jest możliwe w sytuacji, gdy spełnione są dwa warunki, tj. jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a jednocześnie koszt ten nie jest wymieniony w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej: pdof) i odpowiednio art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 39, z późn. zm.; dalej: pdop).
                    • 19.10.2011Ewidencja przebiegu pojazdu a koszty podatkowe
                      Z uzasadnienia: Nawet jeśli podatnik faktycznie wykorzystuje samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych w działalności gospodarczej, to brak wymaganej przepisami prawa ewidencji przebiegu pojazdu, sporządzonej zgodnie z wymogami zawartymi w art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość zaliczenia kosztów jego eksploatacji, w tym wydatków na zakup paliwa do kosztów podatkowych, o których mowa w art. 22 tej ustawy.
                      • 19.10.2011Sprzedaż firmowego samochodu używanego krócej niż rok
                        Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył samochód osobowy w 2006 roku. Następnie z dniem 1 grudnia 2010 r. samochód dotychczas używany do celów prywatnych wprowadził do ewidencji środków trwałych i dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W dniu 15 kwietnia 2011 r. (przed upływem roku od wprowadzenia środka trwałego do ewidencji) Wnioskodawca sprzedał ww. samochód. Przeprowadzona operacja sprzedaży spowodowała umorzenie środka trwałego. Czy, sprzedając samochód używany faktycznie krócej niż tzw. przewidywany okres używania dłuższy niż rok, podatnik można wykazać jego niezamortyzowaną wartość jako koszt uzyskania przychodów?
                        • 06.05.2011WSA: Motocykl wykorzystywany w działalności – odzież motocyklowa w KUP
                          Teza: Skoro organy podatkowe a priori uznały, że skarżąca wykorzystuje motocykl w działalności gospodarczej, to niezrozumiałe jest dlaczego organy nie uznały za koszty uzyskania przychodów wydatków na odzież specjalistyczną motocyklową, w szczególności na nabycie butów, kurtki skórzanej, kamizelki, spodni i rękawic. Skoro bowiem w obecnych czasach jeżdżenie motocyklem wymaga używania odzieży specjalistycznej ze wzmocnieniami, stanowiącymi ochronę przed niższymi temperaturami oraz przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych, a ponadto zasady bezpieczeństwa wymagają, aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do jazdy motocyklem, to w konsekwencji należy zgodzić się z tym, że wydatki na nabycie specjalistycznej (ochronnej) odzieży motocyklowej pozostają w związku z osiąganymi przychodami, tym bardziej, że odzież motocyklowa różni się istotnie od odzieży standardowej.
                          • 18.01.2011Amortyzacja hali magazynowej
                            Pytanie podatnika: Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną dla części nie związanej trwale z gruntem budowanej hali magazynowej?
                            • 14.10.2010W 2011 r. zmaleją korzyści z jednorazowej amortyzacji
                              Maksymalna wysokość jednorazowego odpisu wynosi w 2010 r. 422 000 zł, jednak w przyszłym roku będzie ona o wiele mniejsza i będzie wynosić tylko 197 000 zł. Ma to związek z końcem okresu obowiązywania przepisów przejściowych, wprowadzonych ustawą z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587). Zgodnie z ich brzmieniem w latach podatkowych rozpoczynających się w 2009 i 2010 r. obowiązuje wyższa kwota limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wynosząca 100 000 euro. Zatem od 1 stycznia 2011 r. limit ten, zgodnie z art. 22k ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 16k ust. 7 ustawy o CIT) ponownie wyniesie 50 000 euro.
                              • 21.07.2010Amortyzacja pawilonów handlowych wybudowanych na wydzierżawionym gruncie
                                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca miał prawo, od dnia 1 stycznia 2005 r. do chwili obecnej, naliczania odpisów amortyzacyjnych według stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%, od wartości początkowej przyjętych do użytkowania przedmiotowych pawilonów handlowych nietrwale związanych z gruntem, ewidencjowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i zaliczania do kosztów uzyskania przychodu danego okresu rozliczeniowego?
                                • 18.03.2010Komputer jako wyposażenie
                                  Pytanie podatnika: W zeszłym roku Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie otrzymała środki z PUP. W ramach tej działalności zamierza kupić zestaw komputerowy o wartości: netto 3278,69 zł, VAT 721,31 zł, brutto 4000,00 zł. Ponieważ jest czynnym podatnikiem VAT i zestaw ten będzie służył sprzedaży opodatkowanej, Wnioskodawczyni odliczy VAT naliczony. W wyniku tego wartość początkowa tego zestawu komputerowego będzie wynosić 3278,69 zł. Czy można zaliczyć taki zestaw komputerowy do wyposażenia?
                                  • 07.01.2010Wydatki na wytworzenie oprogramowania jako koszt podatkowy
                                    Pytanie podatnika: W którym roku podatkowym Jednostka ma prawo uznać ponoszone wydatki związane z wytworzeniem programów komputerowych (wynagrodzenie pracowników pracujących przy tworzeniu programów komputerowych) do kosztów uzyskania przychodu?
                                    • 15.01.2009Przesłanki amortyzacji środków trwałych
                                      Aby dokonywać amortyzacji środka trwałego dla celów podatkowych, nie wystarcza sama obiektywna klasyfikacja majątku jako środka trwałego, lecz konieczne jest jego ujawnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.