Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odebranie darowizny

  • 21.12.2016Czy zwrot darowizny należy zgłosić do urzędu skarbowego?
    Pytanie: W 1996 r. została zawarta pomiędzy mną i moim synem umowa darowizny nieruchomości. W umowie miałam zapewnioną ze strony syna dożywotnią służebność mieszkania w darowanym budynku. Postanowiła jednak cofnąć i odebrać darowiznę z uwagi na rażącą niewdzięczność obdarowanego syna. W styczniu 2016 r. nastąpiło sądowe odebranie darowizny. Czy zwrot darowizny należało zgłosić do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia wyroku?
    • 25.11.2016Skutki w PIT zwrotu nieruchomości oraz odstąpienia przez sprzedającego od umowy
      Pytanie podatnika: Czy zwrot nieruchomości sprzedającemu, będący następstwem wprowadzenia sprzedającego przez kupującego w błąd co do możliwości i zamiaru wywiązania się z umowy oraz skutecznego odstąpienia przez sprzedającego od umowy stanowi nabycie w rozumieniu prawa podatkowego, powodujące, że w okresie 5 lat od takiego zdarzenia każde odpłatne zbycie nieruchomości rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
      • 05.04.2016Skutki w PIT odstąpienia od umowy sprzedaży nieruchomości
        Pytanie podatnika: Czy w przypadku odstąpienia - na podstawie art. 491 § 1 Kodeksu cywilnego - od umowy sprzedaży nieruchomości w sytuacji, w której Wnioskodawca zwróci otrzymaną od kupującego cześć ceny nieruchomości, a kupujący przeniesie na Wnioskodawcę z powrotem własność nieruchomości - będzie występowała podstawa do naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanej do tej pory części ceny nieruchomości, która zostanie zwrócona kupującemu?
        • 25.08.2015Skutki w PIT otrzymania spłaty z tytułu zniesienia współwłasności
          Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył wspólnie z osobą niespokrewnioną lokal mieszkalny wraz z garażem. W 2014 r. został podpisany akt notarialny, który znosił przysługującą współwłasność lokalu mieszkalnego i garażu w ten sposób, że prawo własności przysługiwało wyłącznie osobie, z którą lokal nabył Wnioskodawca. Na rzecz Wnioskodawcy została dokonana spłata. Czy w związku z odpłatnym zniesieniem współwłasności Wnioskodawca powinien rozliczyć ww. kwotę jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych korzystając z formularza PIT-39?
          • 22.08.2012Dział spadku i zbycie nieruchomości – skutki w podatku dochodowym
            Przyjęcie tezy, iż spłata otrzymana z tytułu odpłatnego zbycia w drodze działu spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadziłoby do naruszenia art. 32 Konstytucji RP. Powyższe powodowałoby bowiem, że osoby dokonujące odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych w drodze np. sprzedaży, były traktowane odmiennie w zakresie skutków podatkowych aniżeli osoby dokonujące odpłatnego zbycia w drodze działu spadku, w zamian za spłatę pieniężną.