Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

koszty niepodatkowe

  • 21.08.2017NSA. Kiedy środek trwały jest kompletny i zdatny do użytku?
    Z uzasadnienia: Warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego są spełnione wówczas, gdy może on być legalnie przyjęty do użytkowania w działalności gospodarczej. Niespełnienie określonych wymogów prawnych, od których uzależniona jest możliwość legalnego wykorzystania "środka trwałego" powoduje, że taki środek nie może być uznany za "zdatny do użytku".
    • 20.04.2016Amortyzacja ekspresu do kawy i mebli
      Pytanie: Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji automatycznych ekspresów do kawy, które są technologicznie zaawansowane, i sterowanie których opiera się na układach mikroprocesorowych, stawki amortyzacji podwyższonej do 25% w oparciu o przepisy uprawniające do podwyższenia stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika 2, który może mieć zastosowanie przy identyfikacji stawki amortyzacji dla urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu? Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji środków trwałych - mebli, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł i mogłyby być jednorazowo zamortyzowane, stawkę roczną 25%?
      • 06.12.2013Interpretacja podatkowa a przepisy prawa pracy
        Jeżeli przedmiotem indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa jest regulacja prawa podatkowego, która odwołuje się do przepisów prawa pracy, ocena możliwości stosowania i wykładnia interpretowanej normy podatkowej przepisy te powinna uwzględniać i obejmować - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
        • 06.06.2013Niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym a CIT
          Pytanie podatnika: Czy niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w momencie wygaśnięcia umowy najmu?
          • 31.10.2011Jak rozliczać podatek odroczony? Wynik bilansowy a wynik podatkowy
            Jakie są przyczyny różnicy pomiędzy wynikiem brutto a podstawą opodatkowania? Przede wszystkim, ustawa podatkowa wyłącza pewne kategorie z kosztów/przychodów podatkowych oraz w niektórych przypadkach odmiennie reguluje moment uznania kosztu za poniesiony, a przychodu za osiągnięty.
            • 30.08.2010Znaku towarowego w rejestracji nie można amortyzować
              Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem amortyzacji podatkowej nie może być znak towarowy i korzystanie ze znaku towarowego, na który nie zostało udzielone prawo ochronne w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej.
              • 25.02.2010Orzecznictwo: Koszty odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej
                1. Nie stanowi w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. kosztu uzyskania przychodu z prawa majątkowego w postaci zbycia udziału w spółce jawnej wartość kapitału zapasowego zgromadzonego z niepodzielonych zysków spółki z lat ubiegłych. Wspólnik nie ponosi bowiem takiego wydatku, nawet nie ponosi wydatków na wypracowanie tych zysków. Wydatki stanowiące koszty związane z wypracowaniem zysków ponoszone są przez spółkę jawną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. 2. Fakt podziału przychodów i kosztów wśród wspólników spółki wg ich procentowego udziału w zyskach, nie oznacza, że majątek spółki jawnej również ulega takiemu podziałowi a koszty podatkowe i te niepodatkowe są ponoszone przez wspólników. Podział przychodów i kosztów, o którym mowa w art. 8 ustawy o p.d.o.f., ustanowiono bowiem tylko ze względów podatkowych - podatku dochodowego od osób fizycznych, któremu podlegają wspólnicy spółki a nie spółka. 3. Z każdym źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. związane są koszty ich uzyskania. Są to koszty tego konkretnego przychodu. Brak podstaw prawnych do łączenia źródła przychodów z kosztami przychodów z innego źródła.
                • 19.09.2008Orzecznictwo: W postępowaniu upadłościowym składki zdrowotne, na FP i FGŚS podlegają zaspokojeniu jak podatki
                  Składki na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są daninami publicznymi w rozumieniu art. 342 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.) i podlegają zaspokojeniu w kategorii drugiej.
                  • 24.04.2008Jak ustalić koszt wytworzenia środka trwałego przy braku dokumentacji
                    Pytanie podatnika: Czy w przedstawionym stanie prawnym, Wnioskodawca może powołać biegłego i w ten sposób ustalić wartość początkową, według stanu budynków i cen z roku ich wybudowania, dla udokumentowania poprawności przyjętych wcześniej wartości i wiarygodności utraconej wyceny, która była podstawą przyjęcia tej wartości?
                    • 05.09.2007Napoje i ciasteczka są kosztem reprezentacji
                      Pytanie podatnika: dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup kawy, herbaty, napojów chłodzących, orzeszków, ciasteczek, paluszków, mleczka i cukru, w celu zorganizowania poczęstunku kontrahentom w siedzibie Spółki.
                      • 13.06.2007Brak zapowiedzi systemowego wsparcia przedsiębiorczości w projekcji założeń do budżetu
                        We wtorek rząd przyjął założenia do budżetu państwa na rok 2008. Zaakceptował propozycje Ministerstwa Finansów w sprawie 5,7 proc. dynamiki wzrostu gospodarczego i 2,3 proc. inflacji. Dochody państwa mają wynieść 241,6 mld zł i być wyższe o 12,8 proc. od tegorocznych. Wydatki sięgać mają 271,6 mld zł. „Przyjęte założenia są dość optymistyczne i opierają się głównie na założeniu utrzymywania się przez najbliższe lata wysokiego wzrostu gospodarczego. Na obecnym etapie projektowania budżetowego trudno jest przewidzieć czy rząd zdecyduje się przyjąć jakieś radykalne zmiany w zakresie wydatków budżetowych. Wiadomo, że zostanie utrzymana kotwica budżetowa jednak to wcale nie oznacza racjonalizacji wydatków budżetowych” – uważa Rafał Baniak ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.