Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odliczenie vat związku remontem

  • 16.09.2019Działalność w mieszkaniu: Możliwość odliczenia VAT od zakupu lokalu i garażu oraz remontu
    Pytanie: Wnioskodawca kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Konieczne będzie wykonanie niezbędnych prac budowlanych pozwalających na prawidłowe użytkowanie lokalu. Wnioskodawca zamierza zmienić adres siedziby swojej firmy zgodny z adresem nowo nabytego lokalu. W lokalu tym będzie również mieszkał. Do lokalu przynależne jest także miejsce parkingowe w garażu podziemnym, które będzie wykorzystywane do parkowania samochodu osobowego znajdującego się w środkach trwałych firmy. Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia VAT od zakupu lokalu oraz miejsca postojowego, a także od wydatków poniesionych na remont?
    • 06.10.2016Działalność w mieszkaniu. Odliczenie VAT od wydatków na remont
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pracy biurowej w jednym z pomieszczeń zajmowanego mieszkania. Wnioskodawca planuje remont pomieszczenie wykorzystywanego do prowadzenia działalności polegający na wymianie drzwi wejściowych do pomieszczenia, nałożenie gładzi na ściany oraz sufit, malowanie ścian i sufitu. Czy podatek VAT za materiały oraz robociznę związane z remontem ww. pomieszczenia mogą zostać odliczone?
      • 24.06.2016Zwrot VAT za materiały budowlane: Co należy rozumieć pod pojęciem powierzchni użytkowej?
        Pytanie podatnika: Czy w ww. ustawie do powierzchni użytkowej, na podstawie której możliwe jest odliczenie podatku na materiały budowlane, wlicza się również powierzchnia pomocnicza (schowki, garaż, pralnia, suszarnia i kotłownia). Jeżeli tak, to czy w przypadku, gdy powierzchnia użytkowa budowanego domu przekracza 100 m2 możliwe jest obliczenie zwrotu podatku proporcjonalnie do powierzchni całkowitej? Jaka jest zasada obmiaru powierzchni użytkowej i kto wykonuje pomiary?
        • 15.10.2015NSA. Sprzedaż nieruchomości a proporcja VAT
          Art. 90 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, należy tak interpretować, że przy kalkulacji wartości współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 3 nie należy uwzględniać sprzedaży środków trwałych, których sprzedaż nie stanowi integralnej części zwykłej działalności gospodarczej tego przedsiębiorstwa. A contrario oznacza to, że do współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 3 należy zaliczyć sprzedaż tych środków trwałych, która stanowi zwykłą działalność gospodarczą podatnika.
          • 29.04.2015WSA: Zwrot VAT. Czynność pozorna nie zasługuje na ochronę
            W sprawie, gdzie dochodzi do dokonania czynności pozornej poprzez pozorny zakup towaru celem uzyskania nieuprawnionej korzyści podatkowej w postaci zwrotu podatku naliczonego, uznać trzeba, że działalność tego rodzaju nie zasługuje na ochronę, ponieważ jej jedynym prawdopodobnym celem jest uzyskanie korzyści kosztem Skarbu Państwa bez podstawy prawnej i podważenie założeń samego systemu podatku od towarów i usług - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
            • 31.10.2013Amortyzacja środków trwałych. Wartość początkowa mieszkania
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonał zakupu lokalu mieszkalnego, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Czy prawidłowo ustalono wartość początkową lokalu na potrzeby amortyzacji?
              • 01.10.2012Ulga rehabilitacyjna a zwrot VAT za materiały budowlane
                Pytanie podatnika: Czy faktury według ceny brutto na materiały budowlane, które zostały uwzględnione w zeznaniu za 2011 r. jako odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej (remont mieszkania w celu przystosowania do niepełnosprawności) Wnioskodawczyni może załączyć do wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane?
                • 12.03.2012Remont wynajmowanego lokalu a odliczenie VAT
                  Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni przysługuje odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości od faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem na cele prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego?
                  • 13.10.2011Zwrot wydatków na budowę domu wykorzystywanego w działalności
                    Pytanie: Wraz z żoną mamy zamiar wybudować dom mieszkalny, który w 30% będę wykorzystywał dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Pozostała część budynku, czyli 70% ogólnej powierzchni budynku, będzie służyła własnym potrzebom mieszkaniowym. Czy przysługuje mi prawo zwrotu VAT za materiały i usługi dotyczące części domu nieprzeznaczonego na cele działalności gospodarczej, czy też w zakresie tym należy to odliczenie pomniejszyć o 50% (z tytułu współwłasności)? Czy faktury VAT, wystawiane na moją jednoosobową firmę za nabycie materiałów związanych zarówno z częścią mieszkalną oraz częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą stanowią podstawę do zwrotu VAT za materiały budowlane przez moją małżonkę?
                    • 30.11.2009Orzecznictwo NSA: Budowa na działce męża zwalnia od podatku
                      Jeżeli małżonkowie dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych wspólnie podejmują inwestycje określone w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a) tiret 4 updof na gruncie bądź w budynku stanowiącym majątek odrębny jednego z nich, które są finansowane z dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia wspólnej rzeczy lub prawa wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 8 tej ustawy, to wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany z tej sprzedaży przez każdego z małżonków.
                      • 16.01.2008Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (6) — Faktura z nazwą firmy, dokumentowanie wydatków współwłaścicieli
                        Może się zdarzyć, że na fakturach (na kilku bądź na jednej z nich) dokumentujących zakup materiałów budowlanych na budowę prywatnego domu przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w części dotyczącej danych nabywcy sprzedawca wpisał pomyłkowo oprócz danych osobowych podatnika również nazwę jego firmy. Jeżeli faktury takie, jako dokumentujące prywatne wydatki podatnika, nie były przez niego rozliczane w ramach prowadzonej działalności, to zdecydowanie stanowią podstawę do ubiegania się o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, i to nawet bez konieczności dokonywania stosownych korekt w zakresie danych nabywcy.