Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty są dochodem

  • 18.10.2018NSA: Akcje otrzymane w programie motywacyjnym od zewnętrznej firmy
    Z uzasadnienia: Uznanie, że przychód powstaje w momencie nieodpłatnego nabycia akcji w ramach programu oraz że dochodem z tej czynności jest wartość rynkowa akcji prowadziłoby do opodatkowania wartości wyrażonej w pieniądzu, której podatnik w momencie uzyskania akcji nie osiągnął. Otrzymanie akcji nie daje żadnych korzyści, ponieważ akcją są takim składnikiem majątku, który przychód może dać dopiero w momencie ich zbycia w drodze sprzedaży lub zamiany ewentualnie innych czynności. Nabycie akcji samo przez się nie daje żadnego przychodu. W praktyce wygląda to tak, że w chwili nabycia akcji podatnik nie wie, jaki uzyska przychód, bowiem okaże się to dopiero w przyszłości.
  • 12.06.2018Zapłata zaległych składek ZUS przez płatnika a przychód zleceniobiorcy
    Pytanie: W wyniku kontroli ZUS przekwalifikowano umowy o dzieło na umowy zlecenia. Czy zapłacone przez płatnika zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne stanowią dla Wnioskodawczyni (zleceniobiorcy) świadczenie generujące przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak to zostało ujęte w otrzymanym PIT-11?
  • 01.09.2017NSA: Dochody dziecka uzyskane za granicą mogą wyłączyć możliwość wspólnego rozliczenia
    Z uzasadnienia: Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.
  • 20.04.2017Będą dodatkowe świadczenia dla samotnych rodziców?
    Interpelacja nr 11228 w sprawie świadczeń przysługujących rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko.
  • 12.04.2017Skutki podatkowe otrzymania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości
    Pytanie podatnika: Czy kwota zasądzona przez sąd (zwrot zadatku w podwójnej wysokości) stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy też stanowi kwotę wolną od podatku dochodowego? Jeśli zasądzona kwota stanowi dla Wnioskodawczyni źródło przychodu to z jakiego tytułu?
  • 22.02.2017Naruszenie zasady swobodnej oceny dowodów trzeba udowodnić
    Tezy: Zasadność twierdzenia, że organ podatkowy naruszył zasadę swobodnej oceny dowodów wyrażoną w art. 191 o.p., wymaga wykazania, że uchybił on zasadom logicznego rozumowania, wiedzy lub doświadczenia życiowego, to bowiem może być przeciwstawione uprawnieniu organu do korzystania z mocy procesowe tej zasady. 
  • 07.10.2016Alimenty mogą pozbawić prawa do ulgi rehabilitacyjnej
    Interpelacja nr 6059 do ministra finansów w sprawie nierównego traktowania rodziców pobierających ulgę rehabilitacyjną
  • 10.07.2014Programy motywacyjne dla pracowników. Skutki podatkowe
    Pytanie podatnika: Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę akcji „B” jest przychodem ze stosunku pracy lub innych źródeł? Czy też jest to przychód z kapitałów pieniężnych? Czy dochody związane z otrzymaniem akcji „B” będą podlegały opodatkowaniu dwukrotnie; pierwszy raz w momencie ich nieodpłatnego otrzymania i kolejny raz w momencie ich zbycia? Czy też dochód zrealizuje się jednokrotnie dopiero na etapie zbycia akcji spółki „B”?
  • 11.06.2012Skutki podatkowe podwyższenia wartości nominalnej udziałów w spółce z o.o.
    Pytanie podatnika: Czy u Wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki (osobą fizyczną) powstaje przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z podwyższeniem wartości nominalnej udziałów wspólnika - dostosowania wartości nominalnej udziałów - do wysokości kapitału zakładowego spółki?
  • 02.03.2011Ulga prorodzinna: Stypendium jest dochodem dziecka
    Pytanie: Mój syn ma 21 lat i studiuje dziennie na politechnice. W ubiegłym roku otrzymał z urzędu marszałkowskiego stypendium w kwocie 5000 zł. Stypendium zostało wypłacone jednorazowo i pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Był to jedyny dochód jaki syn otrzymał w 2010 r. Czy w tej sytuacji mogę odliczyć w zeznaniu podatkowym ulgę prorodzinną?
  • 19.04.2010Ulga rehabilitacyjna: Alimenty na rzecz dziecka są dochodem jego opiekuna
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, w świetle art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, był uprawniony do pomniejszenia dochodu o wydatki na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a ww. ustawy, które zostały poniesione na rzecz niepełnosprawnej córki znajdującej się na Jego utrzymaniu?
  • 05.01.2009MF: Informator PIT
    Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), - ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Ich zakres omówiono poniżej w odrębnych tytułach, umownie nazwanych: „Zakres podstawowy” i „Ryczałt”.
  • 17.10.2008Opodatkowanie środków otrzymanych z PFRON na podjęcie działalności gospodarczej
    Pytania podatnika: 1. Czy środki otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na podjęcie działalności gospodarczej uzyskane przez osobę niepełnosprawną w myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? 2. Czy wydatki na zakup towarów (usług), które nie będą środkami trwałymi są kosztem podatkowym, pomimo iż zakupy te zostały, sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)?
  • 19.09.2007Od zadośćuczynienia trzeba zapłacić podatek
    Pytanie podatnika: Czy otrzymane na podstawie zawartego porozumienia zadośćuczynienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  • 17.10.2006Zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego nie rodzi obowiązku podatkowego
    Pytanie podatnika: Które należności egzekwowane przez komornika i w jakiej kwocie winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?