Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

agent handlowy import usług

  • 11.10.2019WSA: Wspólnotowy Kodeks Celny: Prowizje niedoliczane do wartości celnej
    Z uzasadnienia: W uwadze do artykułu 8 ust. 1 (a) (i) Kodeksu Wartości Celnej WTO zdefiniowano określenie "prowizja od zakupu" jako "opłaty dokonywane przez importera swojemu agentowi za usługi związane z reprezentowaniem go za granicą przy zakupie towarów dla których ustalana jest wartość celna". Tak pojmowana prowizja nie podlega dodaniu do wartości celnej przy jej ustalaniu. (...)
  • 19.08.2015Otrzymana prowizja a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika: Czy prowizja otrzymana przez Agenta od Zleceniodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też powinna być wykazana jako niepodlegająca VAT?
  • 24.02.2012Termin rozliczenia VAT z tytułu importu towarów
    Pytanie podatnika: W jakim terminie podatnik ma prawo do rozliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu importu towarów? W miesiącu otrzymania przez przedstawiciela – agencję celną potwierdzonej kopii zgłoszenia oraz dwóch kolejnych czy według daty odbioru SAD, wynikającej z kopii, jako daty pierwotnego odbioru przez przedstawiciela bezpośredniego?
  • 13.08.2009Orzecznictwo: Usługi świadczone przez nierezydentów
    Z uzasadnienia: Warto podkreślić natomiast, że wbrew wnoszącemu skargę kasacyjną, istotą zmiany przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957; dalej: ustawa zmieniająca) nie było określenie zobowiązania podatkowego poprzez wskazanie konkretnych świadczeń (usług), których świadczenie przez podmiot z siedzibą poza terytorium Polski rodziłoby obowiązek podatkowy. Pomimo w.w. zmiany katalog świadczeń zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p., nie ma bowiem nadal charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie zwrotu "oraz świadczeń o podobnym charakterze". Każdorazowo więc celem uznania, że określone świadczenie odpowiada hipotezie art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p., należy stwierdzić, czy należy ono do jednej z kategorii tam wymienionych, bądź czy ma charakter podobny.
  • 21.05.2009Orzecznictwo: Umowa zawarta z nierezydentem i obowiązek poboru zaliczek
    Z uzasadnienia: Warto podkreślić natomiast, że wbrew wnoszącemu skargę kasacyjną, istotą zmiany przepisu art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957; dalej: ustawa zmieniająca) nie było określenie zobowiązania podatkowego poprzez wskazanie konkretnych świadczeń (usług), których świadczenie przez podmiot z siedzibą poza terytorium Polski rodziłoby obowiązek podatkowy. Pomimo w.w. zmiany katalog świadczeń zawarty w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p., nie ma bowiem nadal charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie zwrotu "oraz świadczeń o podobnym charakterze".
  • 17.04.2007Nowa dyrektywa VAT (5) – Miejsce transakcji WNT i świadczenia usług
    Miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kraj konsumpcji. Nałożenie ciężaru podatkowego na nabywcę, sprowadzającego towar z państwa unijnego do kraju przeznaczenia (konsumpcji) spełnia podobna rolę jak w przypadku importu towarów z poza Unii. Miejsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów określone zostało w art. 40 do 42 nowej dyrektywy  (dalej - dyrektywy).