Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna przedsiębiorstwa

  • 02.04.20081000 pytań o podatki – Darowizna przedsiębiorstwa i VAT
    Czy czynność przekazania firmy dzieciom powoduje powstanie u mnie obowiązku podatkowego w podatku VAT?
    • 17.10.2007Darowizna przedsiębiorstwa dokonana przez rodzica na rzecz dzieci
      Pytanie podatnika: Czy u darczyńcy czynność przekazania przedsiębiorstwa dla synów w drodze darowizny powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT i będzie podlegać ogólnym zasadom opodatkowania wg stawek obowiązujących przy sprzedaży danego towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT?
      • 28.09.2007Przekazanie przedsiębiorstwa do spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu VAT
        Pytanie podatnika: Czy powstanie obowiązek sporządzania korekty podatku naliczonego przy zakupie towarów i materiałów, które zostaną wydane w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu?
        • 19.07.2007Orzecznictwo: Spór o wydatki i darowiznę kościelną
          Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1399/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę na decyzje Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy z dnia 24 czerwca 2003 r., która na podstawie art. 21 § 3 i art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) oraz art. 45 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90.poz. 416 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez Grzegorza i Danutę B od decyzji wydanej w dniu 25 kwietnia 2003 r. przez Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie, określającej wysokość zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. utrzymano w mocy decyzje organu pierwszej instancji.
          • 04.07.2007Darowizna zakładu a obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów
            Pytanie podatnika: Czy przekazanie synowi w formie darowizny zakładu będzie powodowało obowiązek korekty wydatków poniesionych na zakup wyposażenia, składników majątku trwałego oraz towarów handlowych?
            • 17.05.2007Ustalenie wartości początkowej samochodu (2)
              Dzisiaj odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób ustalić wartość początkową samochodu wytworzonego we własnym zakresie lub nabytego w drodze spadku, darowizny albo w inny nieodpłatny sposób
              • 16.03.2007Wniesienie w formie aportu do spółki z o. o. majątku likwidowanej firmy
                Pytanie podatnika: Czy majątek likwidowanej firmy wniesiony aportem do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
                • 16.11.2006Zbycie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
                  Udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest majątkowym prawem wspólnika. Prawo to jest zbywalne i zasadniczo wspólnik uprawniony jest do swobodnego nim dysponowania, z zastrzeżeniem przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2000 Nr 94, poz. 1037, z późń. zm.; dalej zwana: KSH). Zbycie pociąga za sobą określone skutki i to zarówno w sferze cywilnoprawnej jaki i podatkowej. W razie skutecznego zbycia udziału nabywca udziału wstępuje do spółki w miejsce zbywcy bez potrzeby dokonywani zmian umowy spółki. Podstawą zbycia może być umowa sprzedaży zamiany, darowizny bądź też inne zdarzenia powodujące przejście praw z dotychczasowego wspólnika na nabywcę.
                  • 25.09.2006Interpelacja nr 3419 do ministra finansów w sprawie przekazania lub przekształcenia działalności gospodarczej na rzecz innej osoby w związku z objęciem funkcji w samorządach różnych szczebli: radnego, wójta, burmistrza, starosty powiatu, prezydenta miasta lub posła czy senatora RP
                    Szanowna Pani Minister! Pragnę zwrócić się do Pani Minister w sprawach dotyczących wielu osób, które prowadząc działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, a w związku z objęciem funkcji: radnego w samorządach różnych szczebli, posła lub senatora RP, wójta, starosty powiatu, burmistrza lub prezydenta stają w sytuacji zawieszenia bądź zaprzestania działalności gospodarczej, są zobowiązane do poniesienia dużych obciążeń podatkowych z tym związanych. Zasadna byłaby taka zmiana przepisów w materii, którą podnoszę, by osoby te nie ponosiły obciążeń finansowych z tym związanych.
                    • 28.08.2006Darowizna udziałów w spółce jawnej
                      Pytanie: Jestem wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej. Drugim wspólnikiem jest mój ojciec, z którym wspólnie prowadzimy jedną firmę. Ojciec zamierza przejść na emeryturę, w związku z tym, spółka jawna dokona darowizny przedsiębiorstwa na moją rzecz. Czy powyższa darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn?
                      • 24.04.2006Interpelacja nr 1091 do ministra finansów w sprawie regulacji podatkowych związanych z działalnością organizacji pozarządowych
                        Przez ostatnie szesnaście lat powinniśmy dążyć do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Ustawodawstwo polskie daje duże możliwości rozwoju organizacji pozarządowych, jednak nie jest ono jeszcze na tyle spójne, by nie prowadziło do sprzeczności i ograniczeń w działaniu. Organizacje w 1998 roku przygotowały ˝Memorandum w sprawie kompleksowego uregulowania prawnych warunków funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce˝. Od tego czasu wiele zmieniło się na lepsze. Wciąż jednak potrzebne są dalsze zmiany, idące szczególnie w kierunku uproszczenia i ujednolicenia całego systemu.
                        • 02.04.2006Proponowane zmiany w systemie podatkowym (5)
                          Niestety - zmian nie postanowiono finansować oszczędnościami. Zmiany korzystne dla podatników sfinansują sami podatnicy - niestety, obciążenia nie zostały zaplanowane równomiernie. Czas na zaprezentowanie propozycji bardzo dla podatników niekorzystnych.
                          • 02.03.2006Decyzja Izby Skarbowej w Rzeszowie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2006 r., sygn. IS.I/2-4361/1/06
                            Pytanie podatnika: Czy darowizna "części zakładu usługowego" świadczącego usługi polegające wyłącznie na wynajmie nieruchomości, prowadzonego w formie spółki cywilnej, dokonana przez ojca (występującego wspólnika) na rzecz córek (wspólników pozostających) jest objęta zwolnieniem z podatku na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn?
                            • 30.11.2005Zamiast likwidować firmę podaruj ją dziecku (2)
                              W poprzednim artykule pisaliśmy o korzyściach podatkowych związanych z uniknięciem podatku dochodowego i podatku od spadków i darowizn po przekazaniu firmy w drodze darowizny. Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj o podatku VAT, który jak wiadomo potrafi zniechęcić do każdej, nawet wydawałoby się korzystnej dla wszystkich czynności (np. darowizny lekko zleżałego towaru osobom potrzebującym). Ale w przypadku darowizny przedsiębiorstwa ten podatek nie powinien zniechęcać.
                              • 29.11.2005Zamiast likwidować firmę podaruj ją dziecku (1)
                                Dzieci dorastają, a rodzice myślą o emeryturze. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy często widzą swoje pociechy na swoim dotychczasowym miejscu. I nierzadkie są przypadki, że te oczekiwania są zbieżne z dążeniami dzieci. W takim przypadku korzystnie ze względów podatkowych jest po prostu podarować firmę córce lub synowi.

                              « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]