Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

księga przychodu rozchodu

  • 09.04.2018Obrót kryptowalutami a PIT, VAT, PCC i zeznanie roczne
    Zbliża się termin złożenia rozliczenia rocznego w podatku dochodowym za rok 2017 i Ministerstwo Finansów postanowiło przypomnieć podatnikom w specjalnym komunikacie (a części z nich zapewne uzmysłowić) iż w PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin i ether. Przy okazji MF przedstawia generalne zasady dotyczące kwalifikowania przychodów ze sprzedaży i zamiany kryptowalut oraz regulacje dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych i VAT.
    • 06.04.2018Obrót kryptowalutami a PIT, VAT, PCC i zeznanie roczne
      Zbliża się termin złożenia rozliczenia rocznego w podatku dochodowym za rok 2017 i Ministerstwo Finansów postanowiło przypomnieć podatnikom w specjalnym komunikacie (a części z nich zapewne uzmysłowić) iż w PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin i ether. Przy okazji MF przedstawia generalne zasady dotyczące kwalifikowania przychodów ze sprzedaży i zamiany kryptowalut oraz regulacje dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych i VAT.
      • 08.11.2017Zakup i sprzedaż kryptowalut w PKPiR
        Pytanie: Czy poprawne jest stosowanie metody FIFO dla księgowania transakcji obrotu kryptowalutami? Czy zapis do PKPiR może dotyczyć kosztu zakupu kryptowalut odpowiadającej liczby jednostek sprzedanej kryptowaluty i być dokonany z datą sprzedaży i w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpiła ta sprzedaż? Czy zapis takiego kosztu w PKPiR powinien być dokonywany w kolumnie 10?
        • 18.04.2017Faktury korygujące faktury wewnętrzne a moment korekty kosztów
          Pytanie podatnika: Czy, jeżeli spółka wystawi faktury korygujące do faktur wewnętrznych, w których wykazano nieodpłatne przekazanie towarów i usług jako opodatkowane VAT, to podatek VAT od nieodpłatnych wydań uprzednio zaliczony przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów, powinien zostać skorygowany w kosztach uzyskania przychodów w bieżącym okresie, tj. w którym wystawiono „korektę faktury wewnętrznej”, czy też w okresie, w którym pierwotnie spółka ujęła koszty uzyskania przychodów z tytułu VAT od nieodpłatnego wydania (w dacie dokonania nieodpłatnego wydania)?
          • 25.01.2017Ewidencjonowanie rozchodu materiałów z magazynu
            Materiały zakwalifikowane są do składników zapasów rzeczowych aktywów trwałych, które wycenia się według ustawy o rachunkowości na dzień nabycia oraz nie rzadziej niż na dzień bilansowy. Wycenę rozchodu materiałów należy prowadzić w takich samych cenach co wycenę ich przychodu.
            • 05.12.2014Podatki 2015: Ułatwienia dla producentów wyrobów akcyzowych
              Od przyszłego roku producenci niektórych wyrobów akcyzowych (wina i piwa) nie będą już musieli zmagać się z niektórymi obowiązkami administracyjnymi. Zgodnie z nowymi przepisami, zniesiony zostanie np. obowiązek informowania urzędu celnego o dosładzaniu i doprawianiu wyrobów winiarskich.
              • 04.12.2014Podatki 2015: Ułatwienia dla producentów wyrobów akcyzowych
                Od przyszłego roku producenci niektórych wyrobów akcyzowych (wina i piwa) nie będą już musieli zmagać się z niektórymi obowiązkami administracyjnymi. Zgodnie z nowymi przepisami, zniesiony zostanie np. obowiązek informowania urzędu celnego o dosładzaniu i doprawianiu wyrobów winiarskich.
                • 27.12.2013Postępowanie podatkowe: Odebranie wyjaśnień od wskazanej osoby
                  TEZA: Odebranie wyjaśnień od wskazanej osoby w formie protokołu kontroli zamiast w formie zeznań w charakterze świadka, zmierza do pozbawienia strony udziału w istotnej czynności dowodowej i stanowi naruszenie nie tylko art. 190 § 1 Ordynacji podatkowej, ale i zasady ogólnej wynikającej z art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej.
                  • 05.04.2013Zakup walut w kantorze internetowym a różnice kursowe
                    Pytanie podatnika: Czy kursy do przeliczenia dewiz na PLN zastosowane przez Wnioskodawcę do obliczania podatkowych różnic kursowych są prawidłowe, w świetle art. 24c ust. 4 ustawy pdof, oraz art. 14b ustawy pdof?
                    • 02.04.2012Stosowanie kursu historycznego do ustalania różnic kursowych
                      Pytanie podatnika: Spółka do zapłaty zobowiązań wyrażonych w walucie obcej stosuje kurs historyczny i wykorzystuje do wyceny waluty metodę FIFO, tj. w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta Spółka przelicza płatności, które wpływają na rachunek walutowy po kursie kupna z dnia wpływu waluty, ogłaszanym przez bank obsługujący ten rachunek i po tym samym kursie kupna Spółka przelicza walutę na PLN gdy dokonuje zapłaty za zobowiązania tymi środkami. W takim przypadku Spółka nie ustala różnic kursowych od tzw. własnych środków pieniężnych (na rachunku walutowym). Czy Spółka postępuje prawidłowo?
                      • 03.02.2012Różnice kursowe po 1 stycznia 2012 r.
                        Pytanie podatnika: Czy z uwzględnieniem art. 15a ust. 4 ustawy o CIT w brzmieniu nadanym nowelizacją ustawy, Wnioskodawca prawidłowo uznaje, że właściwe będzie stosowanie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dany dzień, zamiast kursów banków obsługujących rachunki walutowe Spółki?
                        • 25.08.2010CIT: Warunki zaliczenia wydatku do kategorii „innych wydatków”
                          Norma prawna zawarta w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zwężeniu poprzez stosowanie analogii czy wykładni rozszerzającej. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kategorii "innych wydatków", o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 6a konieczne jest by "wydatek ten nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów" w rozumieniu art. 16 tej ustawy, oraz by wydatek został wcześniej przez podatnika poniesiony a następnie zwrócony podatnikowi przy czym wydatek poniesiony jest odpowiednikiem wydatku zwróconego. Tak więc "wydatek zwrócony" to ten sam, a nie taki sam wydatek, który został poniesiony.